×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۲۲ خرداد - ۱۴۰۰  
true
false
دلایل بی حوصلگی در محیط کار و راه هایی برای رفع آن - تصویر شاخص

دوباره اول هفته از راه رسید و صدای آزار دهنده زنگ ساعت گوشی خواب خوش را از شما می گیرد . با فشار دادن دکمه Snooz ساعت را ساکت می کنیم و دوباره به تخت خواب می چسبیم  . حوالی ساعت ۸ تمام عضلات بدن مان را  کش و قوس می دهیم و به محیط کار می رویم . با رسیدن به محیط کار کامپیوتر روی میز را روشن می کنید و همه چیز به نظر طبیعی می آید به غیر از ذهنی که به هر طرفی سرک می کشد . در صورتی که موقعیت بالا برای تان رخ داده است و به این شرایط نزدیک هستید احتمال اینکه درگیر حوصلگی و خستگی در محیط کار شده باشید زیاد است . در این مقاله در رابطه با دلایل بی حوصلگی در محیط کار و عواقب آن و همچنین راهکارهای جهت رفع این بی حوصلگی برای شما ارائه نموده ایم ، امیدواریم مطالب گردآوری شده برایتان مفید واقع شود با ما همراه باشید .

بیشتر بخوانید : بهترین روش برای غلبه بر استرس در محیط کار

علت اصلی خستگی و بی حوصلگی در محیط کار

بی حوصلگی در محیط کار ممکن است ناشی از علایق تان باشد و با کاری که انجام می دهید مطابقت ندارد . اتفاق کمیابی است که کارمان با آنچه برایمان جالب است همخوانی نداشته باشد اما ممکن است گاهی متوجه این همخوانی نباشیم و به این فکر کنیم که چرا این شغل را انتخاب نموده و در آن مشغول به کار شده ایم . حتما این به این می اندیشید که درآمد قابل توجهی داشت ، گزینه دیگری جز آن مصاحبه کاری نداشتم ، فقط نیاز به محیط تازه ای داشتم  و …. اینها دلایلی است که برای انتخاب شغل فعلی به ذهن  می آید ، پس باید در رابطه با علاقه مان به اینکار بازنگری هایی کنیم  .

عدم استفاده از توانایی ها

هر فردی نقاط قوت و استعدادهایی دارد در صورتی که همه توانایی های تان را در شغل به کار نگیرید ممکن است وظیفه‌ای که به شما محول شده اصلاً چالش ‌برانگیز به نظر نرسد ، بدتر از همه این امکان وجود دارد به ارزشمندی خود برای شرکت شک کنید و به تدریج انگیزه کاری خود را نیز از دست بدهید .

کاستی در فرصت های رشد و یادگیری

شما یک وظیفه ثابت را تا دو هفته ، دو ماه ، یک سال یا دو سال بارها و بارها تکرار می کنید و احساستان چه خواهد بود ؟ مطمئناً که همگی تا حد مرگ بی حوصله خواهید شد .در صورتیکه در محیط کارتان فرصت های لازم جهت رشد و یادگیری فراهم نباشد یا هیچگونه پیشرفتی ندارید کم‌کم ناامید خواهید شد و در رابطه با کار احساس بی حوصلگی خواهید کرد .

هدر رفتن وقت زیاد

از آنجا که در محیط کار داشتن زمان تنفس ضروری است ، اما وقت آزاد بیش از حد دردسر ساز است . وقتی که زمان آزاد دارید ذهن به این شاخه به آن شاخه می پرد ؛ مثلاً فکر می کنید که کجا غذا بخوریم یا به مشکلات ، رابطه های مان یا حرفی که به خانواده یا همسایه زده ایم فکر می کنیم . هر چقدر ذهن مشغول باشد دلیل پیدایش این افکار زیاد است و این حس را می گیریم که حوصله مان سر رفته است .

هدر رفتن وقت زیاد علت بی حوصلگی در محیط کار

داشتن حس خستگی و فرسودگی

اهداف و برنامه هایی که در زندگی و در بیرون از محیط کار به آن رسیدگی می کنیم زیاد است . در صورتی که با سایر قسمت های زندگی خیلی درگیر باشیم توجه و انرژی خود را به سادگی از کار منحرف کرده و در نتیجه برای انجام وظایف و امور کاری تلاش کمتری خواهیم داشت و منجر به کاهش علاقه و دلبستگی ما به کار می شود . در نتیجه این مسئله ما را بیشتر به بی حوصلگی سوق می دهد .

نداشتن هدفی روشن

وقتی که به مدت طولانی در یک زمینه مشغول کارید ، احساس این را داریدکه راه را گم کرده اید و به مرور زمان در رابطه با اینکه از کارتان چه میخواهید دچار سردرگمی می شوید . به روال تکراری روزها عادت کرده و کم کم هیجان و علاقه خود به کار را از دست خواهید داد  .

هم چنین بخوانید : انواع رفتار اجتماعی

عواقب بی اعتنایی به بی حوصلگی در محیط کار

بی حوصلگی و خستگی در محیط کار به خودی خود از بین نمی‌رود و باید برای آن کاری کرد . باید بیاندیشید که چطور می شود در محیط کار حوصلگی و خستگی را رفع کنیم . خوشبختانه روش‌هایی برای تغییر این اوضاع وجود دارد که شامل موارد زیر است  :

صحبت کردن با رئیس یا سرپرست در رابطه با شرایط کاری

درصورتی که رئیس سرپرستان به بازخورد علاقه مند است هم صحبتی با او همیشه برای تان خوب است . آنها آدمهای هستند که باید حرفتان را به آنها بزنید چون شما را درک می کند و کاری برایتان انجام می‌دهد . شما میتوانید درخواست وظایف دشوارتر یا کاری را داشته باشید که با علایقتان همسو است . این پیشنهاد نه تنها به رفع خستگی و بی حوصلگی کمک می کند بلکه رئیس تان از اشتیاق در کار جهت رشد و یادگیری قدردان خواهد بود .

انجام کار یا وظایف بیش از حد انتظار

جهت بهره گیری کامل از توانایی و زمان تان تلاش کنید بیشتر از نیاز رئیستان کار کنید . بعد از اتمام وظایف تکراری و ساده می توانید زمانی را صرف انجام وظایف خارج از دایره مسئولیت تان کنید . به مرور زمان رئیستان متوجه اخلاق کاری شما خواهد شد و آن را تصدیق خواهد کرد ؛ شاید در آینده حتی وظایف جالب توجهی به شما محول شود که مشتاق نگهتان دارد.

آموختن مهارت های جدید در وقت آزاد

در صورتی که اوقات بیکاری تان بسیار است می توانید دانش خود را بالاتر برده و چیزهای جدید یاد بگیرید . کسی که همه فن حریف باشد همیشه در چشم رؤسا می درخشد ؛ به طور مثال اگر در گروه طراحی کار می کنید ولی با نرم افزارهای طراحی آشنا نیستید ، خودآموزی در این زمینه فرصت خوبی برای تان می باشد .

آموختن مهارت های جدید در وقت آزاد جهت غلبه بر بی حوصلگی در محیط کار

فهمیدن انتظار کاری از خودتان

انتظارات بسیار مهم است ؛ زیرا شناسایی اهداف می تواند ایجاد انگیزه نماید . جالب است برای کشف و تعیین اهداف و آنچه مشتاق هستید وقت بگذارید . فراموش نکنید که این موارد را حتماً یادداشت کنید و به عنوان یاد یار به میز کارتان بچسبانید . در صورتی که به کمک نیاز دارید از توصیه های موفقیت شغلی در مقاله ها و کتاب های مختلف می‌توان بهره مند شوید  .

داشتن استراحت کافی

استراحت برای سفر طولانی پیش رو حکم مرحله مقدماتی را دارد . هیچ وقت برای استراحت کردن شک نداشته باشید زیرا به آن احتیاج دارید . در صورتی که قصد دارید به موفقیت بیشتری برسید استراحت حتماً برای تان ضروری است ؛ قدرت یک استراحت کوتاه را دست کم نگیرید .

شغل مانعی برای پیشرفت

در صورتی که با به کارگیری توصیه های بالا کارتان را خسته کننده و کسل می دانید باید به فکر ترک شغل فعلی تان باشید . فرصت شغلی در همه جا هست و ممکن است شغل بهتری منتظر شما باشد با ایجاد سبک زندگی می توان با خودتان مهربان تر باشید .

در رابطه با کار درمانی با کلیک بر روی لینک بیشتر بدانید

کلام آخر

در حالی که در محل کار خسته و بی حوصله هستی در واقع با علامت هشدار مجاز مواجه اید که نباید آن را نادیده گرفت . احساس بی حوصلگی در محیط کار می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که هدفی را در زندگی گم کرده اید . در صورتی که اجازه دهید این بی حوصلگی ادامه پیدا کند سلامت روان و شادی خود را در معرض خطر قرار داده اید . پیشنهاد می شود هر روز یک کار تکراری را انجام ندهید که شما را بی حوصله نماید تغییر ایجاد دهید تا با شوری دوباره به کار و زندگی تان بدهید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false