×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
دلایل ترس از آسانسور و شیوه ‌های غلبه بر آن - تصویر شاخص

ترس از آسانسور جزء ترس هایی است که به طور رسمی فوبیا محسوب نمی شود .امروزه استفاده از آسانسور ها بسیار رایج می باشد و در محیط های آپارتمانی برج ها و محیط های اداری طبقاتی از آسانسور استفاده می کنند . تعداد بسیاری از افراد زمانی که به استفاده از آسانسور در مسیرهای طولانی فکر می کنند  ترس هر چند ناچیز را تجربه خواهند کرد . اما دلیل آن چیست در این مقاله در رابطه با این ترس و راه های مقابله با آن صحبت خواهیم نمود با ما همراه باشید  .

مطالب مرتبط : شیوه مقابله با ترس و داشتن شهامت

دلیل ترس از آسانسور چیست؟!

در خیلی از افراد ترس از آسانسور از فوبیای خاص دیگری ناشی می شود که فرد به آن مبتلا است . اما به تنهایی خود را نشان نمی دهد به این منظور که شاید فکر کنید فقط از سوارشدن به آسانسور می‌ ترسید اما این ترس در یک فوبیای دیگرریشه دارد . این ترس نظیر سایر انواع فوبیا ها می تواند شدید تا معمولی باشد .

تنگنا هراسی

تنگنا هراسی یا کلاستروفوبیا به معنی ترس از محیط های بسته می باشد . کابین کوچک و بسته آسانسور ممکن است موجب بروز واکنش های مربوط به این عامل شود .

انزواطلبی یا آگروفوبیا

ترس از گرفتار شدن در وضعیتی که فرار از آن غیرممکن و مشکل است . افرادی که به انزوا طلبی مبتلا هستند معمولاً از شلوغی دوری کرده و خیلی از این افراد هیچ مشکلی با آسانسور ندارند . چون فرار از شلوغی در آسانسور ممکن نیست ، اکثر مبتلایان به این عامل ترجیح می ‌دهند که از آسانسور به هیچ عنوان استفاده نکنند  .

تجربه های گذشته

در خیلی از موارد فوبیا از تجاربی که در گذشته باعث شده نشأت می گیرد . افرادی که تجربه گیر کردن در آسانسور حتی به مدت کوتاه را دارند ، بیشتر از دیگران از سوار شدن به آسانسور می هراسند . شاید این تجربه تلخ برای شما نیز اتفاق افتاده باشد و تجربه بد یکی از اطرافیان باعث بروز ترس در شما ما شده است  .

در خیلی از فیلم های وحشتناک ، جشن های هالووین و مراسم ترسناک در فرهنگ بعضی جوامع ، آسانسورها نقش پررنگی دارند . هنگامی که در زندگی واقعی مشکلی در یک آسانسور به وجود می ‌آید عکس های مربوط به آن اتفاق به طور گسترده از رسانه ها پخش خواهد شد و تا مدتها از راه اینترنت قابل دیدن می باشد . دیدن حادثه های ترسناک مربوط به آسانسور جهت ایجاد ترس در بسیاری از افراد کافی است  .

مطالب مفید : نقش ترس در شکست و موفقیت

واقعیت هایی در رابطه با امنیت و ترس از آسانسور

ترس از آسانسور ناشی از اتفاقات دیگر

مانند خیلی از امور باید در زندگی انجام داده ایم در استفاده از آسانسور امکان دارد احتمال خطر ناچیزی وجود داشته باشد خیلی از افراد تصور غلطی در رابطه با نحوه کار آسانسور دارند . درواقع با ابداع سیستم ترمز انقلابی در صنعت آسانسور در سال ۱۸۵۳ میلادی برپا شد . این سیستم برای مواقعی طراحی شده که طناب بالا برنده آسانسور دچار مشکل می شد . پس از این ابداع و با پیشرفت تکنولوژی و قوانین امنیتی وضع شده امنیت آسانسورها به طور چشمگیری افزایش یافت . امروزه آسانسورها با تعداد بی شماری از کابل ها پشتیبانی می شود که هر کدام به تنهایی قدرت نگهداری یک ماشین پر از بار را دارد . در های بیرونی آسانسور تا هنگامی که کابین در محل اصلی خود مستقر نشود باز نشده و این سیستم خطر سقوط در چاه آسانسور را به حداقل خواهد رساند . سیستم های کنترل و هدایت کننده با نهایت دقت آسانسور را به طرف مقصد مورد نظر هدایت می نماید . آسانسورهای مدرن اتاق امن می گویند زیرا در مواقعی که سیستم آسانسور با مشکل روبرو می شود کابین آسانسور از هر لحاظ امن ترین مکان خواهد بود . این نوع کابین ها به سیستم هشدار اضطراری و تلفن مجهز شده تا در شرایط خاص سرنشینان آسانسور بتوانند ترس درخواست کمک کنند . سیستم تهویه هوا در داخل کابین ها مشکل کمبود اکسیژن را در حین توقف طولانی برطرف می نماید با وجود این ویژگی ها ترس از آسانسور برای بسیاری از افراد کاهش خواهد یافت .

بیشتر بخوانید : ترس در کودکان

ترس از آسانسور ناشی از اتفاقات دیگر

در هر حال حوادث مربوط به آسانسور کاهی اتفاق می‌افتد و آسانسور ها ممکن اسن گیر کنند و یا در مواقعی سرنشینان آسانسور ممکن است یک روز کامل را در آسانسور بماند . اما در چنین مواردی جز گرسنگی ، تشنگی و خستگی مشکل دیگری محبوس شدگان را تهدید نخواهد کرد . اتفاقات بسیار مخرب در آسانسور به ندرت پیش می آید . به طور مثال در سال ۲۰۱۱ دو زن به فاصله دو هفته در دو مکان متفاوت از آمریکا جان خود را از دست دادند . در حادثه که در کالیفرنیا به دلیل مشکل در ریل آسانسور رخ داد زن داخل کابین تصمیمی که در هنگام توقف کابین بین دو طبقه از آسانسور بیرون بپرد . بررسی آسانسور پس از حادثه نشان دهنده این بود که آسانسور مشکل نداشته و به درستی کار می ‌کرد اما مقصر اصلی حادثه نیویورک کارگرانی بود که فراموش کرده بودند ایمنی آسانسور را به درستی کنترل نمایند و همین اتفاقات ناچیز موجب ترس از آسانسور می شود ‌.

بیشتر بدانید : راه های خوب و مناسب برای خارج شدن از استرس

رعایت نکات ایمنی و غلبه بر ترس از آسانسور

واقعیت هایی در رابطه با امنیت و ترس از آسانسور

بعضی از اتفاقات خطرساز در وسیله هایی نظیر آسانسور اجتناب ناپذیر است . از این رو سازمان ایمنی آسانسور و پله برقی لیستی از تدابیر برای ایمنی کسانی وضع کرده که از این وسایل بهره مند شدند . بعضی از مواردی که در این لیست تدابیر امنیتی آمده شامل موارد زیر است :

برای باز نگه داشتن در آسانسور به جای هل دادن در ها از کلید مخصوص باز کردن در استفاده نمایید

مواظب باشید که کیف  پیاده یا لباستان هنگام بسته شدن در لایه درب آسانسور گیر نکند

در وضعیت اضطراری داخل کابین آسانسور بمانید

در صورتی که آتش سوزی در ساختمان رخ داد از پله ‌ها به جای آسانسور استفاده نمایید.

در بسیاری از افراد یادگیری راهکارهای امنیتی و آشنایی اولیه با ساز و کار آسانسور به غلبه بر ترس معمولی از آسانسور کمک می‌ کند . همچنین تماشای چند ساعته آسانسور شیشه ای موجب می شود در رفع این ترس مفید واقع شود . در صورتیکه ترس شما بسیار مداوم و شدید است بهتر است از متخصص کمک بگیرید . ترس از آسانسور امکان دارد موجب رد کردن پیشنهاد کاری خوب در طبقات بالای یک ساختمان ، امتناع از ملاقات بیمارانی که در طبقات بالایی بیمارستان بستری هستند و بالا رفتن از ده ها پله به جای استفاده از آسانسور شود . این نکته را به خاطر بسپارید که با کمک مشاور و کمی تمرین اجازه نخواهید داد که این ترس زندگی شما را مختل نماید

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false