×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
علت ترس از تغییر و تعریفی برای آن

عدم امکان پیش بینی در نتیجه کارهایی که انجام می دهیم باعث می شود تا همواره بخواهیم در یک وضعیت ساکن و بدون تغییر بمانیم. طبق گفته لائو تسو اگر مسیر خود را عوض نکنید ممکن است راه مقصدتان به پایان برسد. در واقع خیلی از افراد زمانی که با موقعیت جدیدی در زندگی مواجه می ‌شوند کمی نگرانی و ترس دارند. گاهی اوقات این ترس چنان شدید است که فرد را در پذیرش و همراهی با تغییرات ناتوان می نماید. این نوع ترس از تغییر یک منشاء روانشناختی داشته و امکان دارد فرد را زمین گیر کند و مانع پیشرفت در زندگی گردد ؛ در این مقاله به بررسی این نوع ترس می پردازیم تا انتها ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : راهکار های تأثیر گذار برای مقابله با ترس از آینده

علت ترس از تغییر و تعریفی برای آن

ترس از تغییر‌ به معنای اضطراب غیر واقعی و بی‌ اساس حین مواجه شدن فرد با مشکلات است که این نوع اضطراب با استرس طبیعی که تمامی افراد هنگام کار یا تجربه ای نو تجربه می کنند با یکدیگر فرق دارد. دلیل ، استعداد و توانایی خود را جهت رویارویی با موقعیت جدید از دست خواهد داد. این مسئله عوارضی نیز بر روی زندگی دارد و ممکن است بسته به موقعیت آسیب های روحی و فیزیکی مالی و … به فرد وارد نماید و بر روی کیفیت زندگی و روابط عمومی تأثیر منفی بگذارد. برای درک بهتر از این نوع ترس چند مثال می زنیم؛

شخصی که حاضر نیست رابطه سمی را ترک کند ؛ زیرا از تنها ماندن یا تلاش مجدد جهت یافتن شریک عاطفی وحشت دارند. همچنین شخصی که از شغل خود ناراضی است و با وجود اینکه امکان تغییر حرفه خود را دارد از این تغییر ترسیده و اقدامی در این زمینه انجام نمی دهد.

افرادی که این نوع ترس را دارند ممکن است علائمی را تجربه کرده باشند : این علائم شامل لرزش و عرق کردن ، تپش قلب ، خشک شدن دهان ، ناتوانی در بیان جملات ، احساس نفس تنگی و خفگی.

در صورت ریشه یابی این مسئله کمی باید به گذشته فکر کنیم مثلاً در دوران ‌کودکی اگر کودک در میان خانواده و والدین بدبینی بزرگ شود به احتمال بیشتر دچار چنین ترس خواهند شد. بدبینی والدین و نگرش منفی آنها به زندگی که می تواند تحت تأثیر عوامل محیطی نظیر فقر و عوامل درونی مثل آسیب های روانی باشد آن ها را وا می دارد از تغییر وحشت داشته باشد. به طور تدریجی کودک نیز با دریافت این نوع احساس از والدین فردی ترسو بار می ‌آید و در بزرگسالی حاضر نیست برای بهبود زندگی اش ریسک کند ؛ علت هراس از تغییر در فرآیند تکامل بشر ریشه دارد.

بیشتر بدانید : دلایل ترس از آسانسور و شیوه ‌های غلبه بر آن

مهمترین علل ترس از تغییر

مهمترین علل ترس از تغییر

عوامل مختلفی در این نوع ترس اثرگذار است که با مهمترین آن آشنا خواهیم شد.

شکست

ترسیدن از شکست شایع ‌ترین عاملی است که موجب می ‌شود ما هیچگونه تغییری نکنیم. شکست خوردن به معنی از بین رفتن قسمتی از منابع مادی و غیرمادی است که شاید بسیاری از افراد جسارت کافی برای تغییر آن را نداشته باشند.

تلاش کردن و رنج کشیدن

هیچ کسی از رفاه و آسایش فراری نیست ؛ طبیعی است که خیلی ها ترجیح می دهند به علت ترس از افتادن در سختی و مشکلات از تلاش کردن جهت تغییر دادن شرایط دوری کنند.

موفقیت

شاید این عامل متناقض به نظر برسد اما خیلی از افراد از موفقیت واهمه دارند زیرا زمانی که موفق می ‌شوید توجهات بیشتری را به خود جلب می کنید و این توجهات باعث شده که فشار و روانی بر زندگی تان بگذارد.

انتقاد و ترس از ناشناخته ها

مورد انتقاد قرار گرفتن توسط دیگران باعث می شود که ما از کار جدید وادارد و با ترس از تغییر پیش برویم. شخصی که قصد دارد کار جدیدی را شروع کند یا حتی گامی برای آن برداشته ممکن است توسط دیگران نقد و سرزنش شود و از تغییر و پیشرفت وا بماند. با توجه به جمله اینکه مردم از چیزی که نمی شناسند می ترسند به این معناست که قسمتی از ذهنیت افراد از چیزهای جدید واهمه دارد چرا که اجداد اولیه ما به واسطه ترس از ناشناخته ها جان خود و نزدیکان شان را از خطرات احتمالی حفظ نموده اند.

خوشحالی

جالب است بدانید بعضی از افراد بر این باورند که خوشحالی زیاد باعث به وجود آمدن یک اتفاق ناخوشایند می شود به همین علت به طور ناخود آگاه خودمان را از انجام این امر تحریم می ‌کنیم.

بیشتر بخوانید : شیوه مقابله با ترس و داشتن شهامت

راه حل های مقابله با ترس از تغییر

راه حل های مقابله با ترس از تغییر

با وجود تمامی این عوامل و ریشه هایی که این ترس در ما القاء می نماید می توان راه حل هایی جهت مقابله با آن پیش روی خود بگذاریم. اولین گام برای رهایی از بند شاید فهم این نکته باشد که خیلی چیزهایی که همین الان برای ما شناخته شده و عادی اند روزگاری بسیار ترسناک بوده است. برای نمونه اولین یادگیری رانندگی یا کلاس های آموزشی که رفته‌ ای را به خاطر بیاورید.

جهت مقابله با ترس از تغییر شیوه های زیر را پیشنهاد می کنیم ؛

استفاده از شیوه‌های درمانی گوناگون

جهت درمان این ترس و رهایی از اضطراب شدید حاصل از آن ، روان شناسان از روش ‌های مختلفی استفاده می‌ کنند که یکی از آنها هیپنوتیزم درمانی است. این روش بر این اساس کار می‌ کند که ترس بخشی از ذهن را شناسایی می کوشد تا آن را حذف و تعدیل نماید. سایر روش ها مثل گفتار درمانی ، رفتار درمانی ، درمان عصب شناختی و مشاوره گروهی نیز به غلبه بر این نوع ترس کمک زیادی می نماید.

آماده سازی خود جهت آسیب در برابر تغییر

زمانی که فرد موقعیت های جدید با تمامی نقاط ضعف و قوت می پذیرد و به این درک می رسد که شاید آسیب پذیر باشد ؛ اما در عین آسیب پذیری می‌تواند با دشواری‌ها دست و پنجه نرم کند و بهتر می تواند با ترس و اضطراب ناشی از تغییر نیز کنار آید.

یافتن هدف

زمانی که فرد نداند چه می خواهد هر موقعیت جدیدی موجب ترس و نگرانی اش خواهد شد. با مشخص کردن هدف خودتان در زندگی ترس از تصمیم گیری و تحقیر را می توان کنار زد و همچنین با مشخص نمودن گزینه هایی که با آن سازگاری ندارد از روی میز حذف و تصمیم گیری را آسانتر می کند.

برای مطالعه مقاله داشتن مدیریت زمان در زندگی بر روی لینک کلیک کنید

مراحل تغییر در سبک زندگی

با توجه به علائم و راه کارهایی که در رابطه با ترس از تغییر بیان نمودیم حال بهتر است در رابطه با مراحل تغییر کمی بدانید تا موجب برنامه‌ ریزی‌ های بهتر شده و ترس های ما را کمتر نمایند.

پیش بینی ؛ در این مرحله شخص آنچه را که قرار است در جریان تغییرات اتفاق بیفتد پیش بینی می کند. برای گذر کردن از این مرحله ذهنی روی امید و مثبت اندیشی خود تمرکز نمایید.

پسرفت ؛ این مرحله پیش از آنکه رو به بهبودی برود بدتر به نظر می ‌رسد. اینجاست که شخص اوج استرس و اضطراب را تجربه نموده و با طراحی برنامه منسجم و پشتیبانی از طرف دیگر آن باید از این مرحله گذر نماید.

پیشرفت ؛ در این مرحله نوری پدیدار شده و نتایج مثبت به مرور زمان از راه می ‌رسد. این مرحله دقیقاً جایی است که می ‌توانید به خودتان بابت تحمل سختی‌ها و مقابله با ترس ها پاداش دهید.

تثبیت ؛ در این مرحله شما بیشترین راه را عبور نموده اید و تغییرات چشمگیری ایجاد کرده به گونه ‌ای که به قسمتی از آداب و شرایط موجود مبدل شده‌اند. در واقع تغییر در اینجا به پایان رسیده و شما وارد وضع جدیدی شده اید.

به عنوان کلام پایانی هراس از تغییر جزئی از ذات بشر بوده و مغز ما به گونه ای است که تمایل دارد همواره در وضعیت ثابتی فعالیت کند. در واقع ضرورت های تکاملی مغز ما را چنین کد نویسی کرده با این حال این وضعیت ذهنی قابل تغییر می باشد با تمرین راهکارهای ذکر شده و درک این مسئله که هر وضعیتی که روبه رو با آن هستیم زمانی ناپایدار ، ناشناخته و در حال تغییر می باشد. پس می توانیم از سد ترس ها عبور کرده و قدم در راه تغییر بگذاریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false