×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
فوبیای سگ یا ترس از سگ

ساینافوبیا یا ترس از سگ نوعی حیوان هراسی بسیار رایج است که به عنوان هراس از حیوانات بر خلاف هراس اجتماعی در طبقه هراس های خاص قرار می گیرد. به طور کلی فوبیا یا هراس غیر قابل کنترل ، غیرمنطقی و همیشگی است که در رابطه با موقعیت چیزی یا فعالیتی احساس می شود. فوبیای سگ به معنای ترس غیر قابل کنترل و غیر منطقی از سگ می باشد. تمامی افراد به یک اندازه از سگ نمی ترسند امکان دارد کسی در حضور سگ از او بترسد و یا دیگر تنها با فکر کردن به سگ دچار هراس شود. ترس از این حیوان به هر میزانی در شما وجود خواهد داشت. در این مقاله در رابطه با آن و راه های مؤثر جهت غلبه بر آن و کنترل هرچه بیشتر ترس تان صحبت خواهیم نمود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : راهکار های تأثیر گذار برای مقابله با ترس از آینده

بررسی میزان ترس از سگ

در قدم اول بررسی کنید که چقدر از یک سگ می ترسید ؛ در وهله اول به اتفاقات گذشته که با سگ ارتباط دارد توجه کنید. برخی از افراد که دچار ترس از سگ هستند این ترس را از سنین پایین در خود شکل داده‌اند. اگر سال های پیش یکی از این اتفاق برای تان افتاده است امکان دارد علل فوبیا سگ در شما باشد.

امکان دارد از سالهای دور خاطره بدی از یک یا چند سگ داشته باشید ؛ شاید سگ شما را ترسانده و یا حتی گاز گرفته باشد و هم این تجربه تنها خاطره شما از سگ ها باشد به همین علت اکنون که با یک سگ روبرو می شوید همان احساسات مربوط به تجربه بدی پیشین را در شما زنده می کند و ترس از این حیوان را به معضل همیشگی تبدیل می کند.

همچنین امکان دارد شاهد اتفاق بدی بوده که سگی در آن دخیل بوده است. فردی را دید که سگ به او حمله ور شده یا او را زخمی کرده است. دیدن فیلم راجع به سگ ها در سنی که به راحتی تحت تأثیر قرار می گیرید هم می‌تواند موجب فوبیای شما از سگ باشد. این اتفاق چه واقعی چه فرضی امکان دارد ترس از این حیوان را در شما نهادینه کرده باشد هر چند شاید حتی برای خودتان نیز این اتفاق رخ نداده باشد.

مطالب بیشتر : نقش ترس در شکست و موفقیت

تحلیل و تغییر نشانه ها به علت ترس از سگ در زندگی

راه های مؤثر جهت غلبه بر ترس از سگ

 

هراس خاص از جمله ترس از سگ می‌تواند با نشانه‌ های مختلفی همراه می باشد. در هنگام بررسی و وجود این نشانه ها به زمان واقعیت هر یک نیز دقت کنید که آیا نشانه ها در حضور سگ تحقق پیدا کرده یا حتی عکس یا داستان در مورد سگ کافیست تا ترس در شما بیدار شود.

این نشانه ها عبارتند از  :

احساس خطر قریب الوقوع ، احساس نیاز به گریختن یا اجتناب کردن،  عرق کردن ، تپش قلب ،  لرزش یا نفس نفس زدن ، درد قفسه سینه ، حالت تهوع ،  سرگیجه یا لرز کردن.

احساس از دست دادن کنترل و جنون – احساس اینکه ممکن است بمیرید.

متاسفانه امکان دارد ترس آنقدر شدید باشد که بهترین راه از بین بردن آنها را اجتناب کامل از امر ترسناک بدانیم ؛ به طور مثال ترس از پرواز را می توان با سوار نشدن به هواپیما به سادگی از بین برد.اما در رابطه با هراس سگ کاملاً فرق دارد مثلاً در کشور بزرگی مثل آمریکا که بیشتر افراد آن با سگ زندگی می کنند یا در کشور ایران علی الخصوص در حاشیه شهرها و روستاها سگ های بی خانمان  دیده می‌شود به فراوانی موجب شده که هراس کامل از سگ ها دشوارتر باشد.

از خودتان بپرسید که آیا کارهای زیر را جهت اجتناب از سگ ها انجام داده یا خیر ؛ اگر جوابتان مثبت است به هراس از سگ دچار شده اید ؛

آیا از معاشرت با برخی افراد به علت اینکه سگ دارند پرهیز می کنید؟

مسیر خود را حین بیرون رفتن از خانه یا محلی که سگ است تغییر داده و از آن دوری می کنید؟

آیا از حرف زدن با بعضی افرادی که در رابطه با سگ شان حرف می زنند می گریزید؟

بیشتر بخوانید : دلایل ترس از آسانسور و شیوه ‌های غلبه بر آن

راه های مؤثر جهت غلبه بر ترس از سگ

در حالی که راه هایی برای رهایی از هراس ‌های سگ وجود دارد باید در این راه صبور باشید تا این ترس بلافاصله از بین برود و باید روی خودتان بسیار کار کنید می توانید برای غلبه بر این ترس از کمک حرفه ای ، روانشناس یا مشاور کمک بگیرید.

هرچند الزامی نیست اما درمانگر می‌تواند با استفاده از روان درمانی برای غلبه بر ترس و اضطراب به شما کمک کند. درمانگران در درمان فوبیا ها بسیار زیاد است. درمانگران از رفتار درمان شناختی کمک گرفته تا نحوه برداشت شما از موضوعات را تغییر دهند و به شما مهارت هایی را بیاموزند تا برای غلبه بر ترس از آنها بهره بگیرید. مواجه درمانی روش دیگری است که به شما کمک می کند که در حضور یک سگ بر احساسات خود مسلط باشیم.

بسیاری از هراس ها از جمله ترس از سگ بر اساس تفسیر مغز از موقعیت خاصی شکل گرفته و نه الزاماً واقعیتی که رخ داده است. برای مثال شما از سگی که در مقابل تان ایستاده نمی‌ترسید و تعبیر مغزتان است که به عنوان تهدیدی معرفی می‌کند هراس داشته و باعث هراستان از این حیوان می شود.

بازسازی شناختی به تشخیص این افکار و درک غیر منطقی بودن آن کمک می‌کند. سپس به مرور با کمک این روش می‌توانید راجع موقعیت خاص مثل هراس از سگ دوباره فکر کرده یا ساختار فکری تان را تغییر دهید‌.

بیشتر بدانید : ترس در کودکان

مواجهه با ترس از سگ

تحلیل و تغییر نشانه ها به علت ترس از سگ در زندگی

همیشه می گویند باید با ترس های خود مواجه شوید ؛ در این مورد نیز با اولین قدم برنامه تان را آغاز و اجرا کنید. هر قدم را تا جایی تکرار کنید که ترس و اضطراب در انجام آن کم شود. اگر قدمی که اجرا می کنید به شما اجازه می دهد در جایی ثابت باشید به مرور مدت اجرای فعالیت را بیشتر کنید. در این حال از مهارت های تان جهت حفظ آرامش خود بهره مند شوید.

مسیر پیشرفت تان را در دفتری یادداشت ثبت کنید و بنویسید ،میزان اضطراب و ترس خود را قبل و بعد از هر تلاش را اندازه بگیرید. فراموش نکنید که رویارویی یا بازخورد باید مطابق با برنامه طولانی مدت و دائم باشد. در طی این مراحل عجله نکنید در هر قدم از برنامه به قدر کافی بدانید تا زمانی که جهت قدم گذاشتن به مرحله بعد احساس راحتی کنید.

عمل مداوم در برنامه بهبودی سخت ‌ترین مرحله است که پشت سر خواهید گذاشت. در این مرحله تنها به استمرار امکان پذیر است پس برنامه بریزید که مطابق با آن تمرینات منظمی داشته باشید. اگر امکان دارد تمرینات روزانه انجام دهید ، بابت پیشرفت به خودتان جایزه بدهید و جهت تکمیل هر مرحله در برنامه تا جایزه لحاظ کرده تا هدف دیگری برای پایان هر مرحله پیش رو داشته باشید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false