×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
دلایل خواب گردی چیست ؟ - تصویر سوم

قدم زدن و انجام دادن برخی از کار ها در حالی که خواب هستید و به یاد نیاوردن آن در بیداری را خواب گردی می گویند. اصولا خوابگردی منشا خانوادگی خواهد داشت و کاملا ارثی می باشد . این بیماری یکی از اختلالات خواب می باشد . شاید تمامی شما در اطرافیان تان مشاهده کرده باشید که فردی در حالی کاملا ذهن خوابی داشته ، بدنش به فعالیت می پردازد . نکته قابل توجه این است که در روز بعد اگر از افراد راجبه اتفاقات دیشب سوالاتی بپرسید اصلا به یاد نخواهد آورد . در ادامه به بررسی بیشتر این اختلال خواهیم پرداخت .

بیشتر بدانید : کاریزما چیست ؟ چگونه کاریزماتیک باشیم ؟

زمان و نحوه خواب گردی

طی تحقیقات انجام شده ، زمان اتفاق افتادن این اختلال در اولین قسمت شب بوده و معمولا شخص از جای خود بلند شده و از رختخواب خود بیرون می رود ، قدم می زند و در برخی موارد بلند بلند حرف خواهد زد .در صورتی که این گونه افراد را حین خوابگردی بیدار کنید به رختخواب خود می رود و دوباره می خوابد . توجه داشته باشید چشمان این گونه افراد کاملا باز خواهد بود و معمولا به یک نقطه خیره هستند . بسته به میزان اختلال خواب گردی در افراد فعالیت آن ها نیز متفاوت خواهد بود . مثلا ممکن برخی از آن ها از پله ها بالا بروند و فعالیت روزانه ی خود به صورت کاملا عادی انجام دهند . برخی نیز کار های پیش پا افتاده ای را انجام خواهند داد . گاهی مواقع نیز فرد خوابگرد دیگران را از خواب بیدار خواهد نمود که ممکن است موجب عصبانیت و پرخاشگری افراد دیگر بشود . معمولا این گونه افراد خواب اتفاقی را دیده، مثلا فردی که خواب زلزله می بیند از رختخواب خود بیرون آمده و مشغول پناه گرفتن و نجات دیگر افراد خانواده خواهد در صورتی که به هیچ عنوان خطری مثل زلزله افراد را تهدید نمی کند . غالبا این گونه مشکل در پسران دیده می شود که اکثریت آن ها پس از بلوغ افراد مشکلی نخواهند داشت .

دلایل خواب گردی چیست ؟ - تصویر اصلی

دلایل خواب گردی

دلایل این اختلال بسیار زیاد بوده و متفاوت است و در مطالعاتی مشخص شده که درجه ی اضطراب و هراس افراد در خوابگردی افراد به ویژه افرادی که خوابگردی های وحشت ناکی دارند ، بالاست . برخی از محققان نیز خواب گردی ناشی از رشد نایافتگی دستگاه های عصبی و اندامی می باشد اما این مورد نیز درجات متفاوتی خواهد داشت . استرس های روانی و عوامل تنیدگی محیط می توان یکی از دلایل خوابگردی باشد . بعضی مولفین عقیده دارند که خوابگردی یک مکانیسم جابه‌جایی از آرزوهای نهفته فرد و همچنین کمبود مادرانه است . کودک برای جلب توجه و کسب نمودن عاطفه بطور نا هوشیاردر خواب خود به دنبال مادر می‌گردد . به این نیاز ، احساس عدم امنیت روانی را که عموما در فضای خانواده‌های متشنج مشاهده می‌شود می‌توان اضافه کرد . به همین دلیل خوابگردی پس از مشاجرات خانوادگی در کودکان بروز می‌کند . برخی دیگر از افراد این اختلال را حملات صرع روانی می داند ، صرع روانی- حرکتی به ندرت تنها در شب اتفاق می‌افتد. در طول حمله صرع بیمار نسبت به محرک‌های محیطی کاملا بی‌توجه و حرکات تکراری از قبیل بلعیدن و مالش دستها در آنها شایع است .

دلایل خواب گردی چیست ؟ - تصویر اول

علائم و درمان خواب گردی

بر اساس تحقیقاتی که انحام شده نشانه های این بیماری به شرح زیر است :

۱-انجام مکرر بیرون آمدن از رختخواب ، راه رفتن ، صحبت کردن و … در ابتدای خواب افراد

۲-همان طور که گفته شد شخص خواب گرد چهره ای فاقد احساس و خیره داشته و نسبت به اقدام دیگران برای صحبت با او بی تفاوت است و به خیلی سخت می توان او را بیدار نمود .

۳- پس از بیدار کردن شخص برای مدتی دچار فراموشی خواهد شد .

۴- پس از بیدار نمودن شخص رفتار و فعالبت روانی شخص هیچ گونه اختلالی را نشان نمی دهد .

۵- خواب گردی موجب ناراحتی افراد و تخریب عملکرد او در زمینه فعالیت های اجتماعی و شغلی خواهد شد .

بهترین راه برای درمان این اختلال ، رفع مشکلات روزانه ، کاهش استرس افراد ، حفظ آرامش و تنیدگی های روحی و … می باشد . برای انجام این امور بهتر است که به یک روانپزشک مراجعه نمایید . در برخی موارد برای افراد قرص های خواب آمی نپتین تجویز می شود .
دلایل خواب گردی چیست ؟ - تصویر دوم

توجه داشته باشید در کنار درمانگری نبایستی این افراد را از خواب بیدار کرد . گر چه این افراد پس از مدت کوتاهی به رختخواب بر می گردند اما نیاز به مواظبت دارند . در برخی از موارد ، رد شدن از پنجره و یا افتادن در داخل اشیا و مواردی از این قبیل هم گزارش شده ‌است که می‌تواند خطرساز باشد . با مواظبت صحیح و بدون این که فرد را مجبور کنید از ایجاد خطرات احتمال جلوگیری نمایید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false