×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
منشأ اصلی عزت نفس پایین از رفتارهای عادی

از جمله خصوصیات هایی که به مرور زمان دست خوش تغییراتی شده و به رفتارهای عادی مبدل می شود کاهش عزت نفس است‌. بیشتر رفتارهایی انجام می دهیم را را شامل می شود که می توان به عذرخواهی بیجا ، تن دادن به صحبت ها و قضاوت های منفی در مورد خود و مقایسه کردن خود با دیگران اشاره کرد. تمامی این کارها و رفتارها تأثیر بسزایی در کاهش عزت اعتماد به نفس و به طور کلی اعتماد به نفس دارد. در این مقاله می خواهیم شما را با عادات رفتاری که علت عزت نفس پایین است آشنا کنیم تا علاوه بر شناسایی آن در باره تقویت این نوع رفتارها و کاهش آن قدم بزرگی بردارید و همواره سعی کنید در اجتماع افرادی با عزت نفس بالا باشید.

مطالب مرتبط : ارتباط مثبت انديشي و اعتماد به نفس

منشأ اصلی عزت نفس پایین از رفتارهای عادی

طبق نظریه یکی از روان درمانگران در رابطه با ایرادات رفتاری و اعتماد به نفس ؛ نقش مهمی در زندگی انسان دارند و قسمت زیادی از وقت حرف صرف تفکر یا رفتار کردن به گونه ای به خصوص می ‌شود به گونه‌ ای که این نوع فکر و رفتار کردن به عادت تبدیل می شود و مغز به جای آنکه به دنبال شیوه های جدید برای فکر کردن باشد ت به روشی از همان الگوی پیش فرض تمایل پیدا می‌کند چرا که کار ساده ‌تری است در صورتی که الگوهای فکری و رفتاری پدید آمده مشخص می شود که در نهایت نتایج خوبی به دست نخواهد آمد و احساس خوبی نخواهید داشت. خبر خوب اینکه امکان تغییر دادن این عادات رفتاری و به دست آوردن عادات بهتر وجود دارد که این رفتار جهت جلوگیری از داشتن عزت نفس پایین افراد تأثیر بسزایی دارد. طبق گفته های این روان درمانگر اگر در رویکرد ما نسبت به اتفاقات و مسائل مختلف تغییرات کوچک ایجاد کنید رفتار و به طور کلی تصویری که از خودمان داریم دچار تحول خواهد شد چرا که در این صورت مغز خود را با روش تازه ای جهت فکر کردن سازگار نمی داند و به دنبال سالم ترین را می باشد.

بیشتر بخوانید : عوامل مؤثر در حفظ اعتماد به نفس در افراد موفق چیست؟

عزت نفس پایین با قائل شدن مرز محدوده مشخص برای روابط کاری و شخصی

در صورتی که بخواهید دوستان ، آشنایان و همکاران برای وقت شما ارزش و احترام قائل شوند باید محدوده مشخصی را در نظر بگیرید. در صورتی که محدوده‌ ای را در روابط تان تعریف کرده‌اید که اوضاع خوب است  در غیر این صورت ممکن است به عزت تنفستان صدمه وارد شود. منظور از ارزش قائل شدن مرز و محدوده این است که نباید به هیچ وجه به دیگران اجازه بدهید تا زمان شما را هدر دهند ؛ به طور مثال شما را وادار نمایند کاری را انجام دهید در حالی که خودتان اولویت مهم تری دارید یا آنکه در آخرین دقایق قرار شان را با شما لغو کرده هر زمان که اتفاق می ‌افتد احساس خواهید کرد که از ارزشتان کم شده است.

یک صورت دیگر آن نیز وجود دارد و این است که به درخواست شخص دیگری جواب مثبت بدهید در حالی که باطنی میل انجام دادن یا به عهده گرفتن آن ندارید نتیجه مشابه با مثال قبلی دارد. عرف زندگی اجتماعی باعث شده است تا نه گفتن به دیگران کار سختی باشد و معمولاً احساس خوبی از دادن جواب منفی به اطرافیان تان خواهید داشت. اما اگر این اجازه بدهید محدوده شما را زیر پا بگذارند در این میان فردی که صدمه میبیند خود شما خواهید بود. پیش گرفتن این رویکرد و در نظر گرفتن محدوده های معین برای روابط کاری و شخصی مهارتی است که کسب آن به زمان احتیاج دارد و از عزت نفس پایین دیگر خبری نیست و تصویر خوبی بر شما و ارزش وقت تان خواهد گذاشت.

بیشتر بدانید : اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه های بالا بردن آن

عزت نفس پایین با دوری از موقعیت های پر مخاطره

عزت نفس پایین با قائل شدن مرز محدوده مشخص برای روابط کاری و شخصی

این که خودمان را به خطر بیندازیم با وقتی که می خواهید برای موقعیت شغلی بهتر ریسک کنید با هم متفاوت است و در حالی که اولی کار چندان معقولی نیست ریسک پذیری و قبول کردن کار و موقعیت های پر مخاطره می تواند سودمند باشد و موجب بالا رفتن عزت نفس مان گردد‌.

اغلب فکر می کنیم شکست نخوردن و کسب موفقیت های مجاور اعتماد و اطمینان به نفس را به همراه دارد. به همین علت افراد بسیاری بلند پروازی و برداشتن قدم های بزرگ را کنار می ‌گذارند تا از این طریق موقعیت و جایگاه فعلی شان در معرض خطر قرار نگیرد. واقعیت این است که تأثیر چنین رویکردی دقیقاً بر عکس چیزی است که عامه مردم به آن فکر می‌ کنند. هنگامی که از برداشتن قدم های بزرگ منصرف می شویم در واقع به خودمان این پیام را می دهید که توانایی کنار آمدن با موقعیت های دشوار را نداریم. این در حالی است که اعتماد به نفس عمیق هنگامی حاصل می‌شود که معتقد باشیم که اگر شکست بخوریم می توانیم از پس کنترل اوضاع بربیاییم‌. برای آنکه به یک فرد با عزت نفس پایین تبدیل نشویم با قرار گرفتن در موقعیت های پر مخاطره موانع و مشکلات مختلف را از میان برداریم و همین امر به شما این احساس را خواهد داد که توانایی دسترسی به هر چیز و انجام دادن هر کاری را دارید ‌.

هم چنین بدانید : تأثیر زبان بدن در اعتماد به نفس

انتقاد کردن از خود و مقایسه کردن با دیگران از دلایل عزت نفس پایین

امروز شرایط طوری شده است که به سادگی امکان آسیب دیدن شخصیت افراد به واسطه مقایسه کردن خودشان با دیگران وجود دارد. این اتفاق ممکن است در جمع دوستان و یا همکاران در محیط کار بیفتد. در بیشتر مواقع به زمانی مرتبط می ‌شود که در حال گشت زنی در شبکه های مجازی اجتماعی هستیم. در واقع یکی از چالش های موجود در رابطه با استفاده از شبکه ‌های اجتماعی این است که افراد خواه یا نا خواه خودشان را با دیگران مقایسه می کنند. هیچ فرقی ندارد اگر وضعیت زندگی تان را با تصور سطحی و نادرستی که در زندگی شخصی دیگری دارید مقایسه کنید یا آنکه دیگران را قضاوت کنید تا به این طریق احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید. در هر دو صورت برای شخصیت و عزت نفس پایین آمدن تان خودتان را به چالش کشیده اید‌.

در رابطه با این موضوع و شبکه ‌های اجتماعی منظور این نیست که از این فضا استفاده نکنید. اما اگر راجع به احساسات تان به هنگام استفاده از آن بیشتر فکر کنید و از آن آگاه شوید می توانید از آسیب رسیدن رساندن به خودتان جلوگیری کنید. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد هنگام استفاده از شبکه‌ های اجتماعی افکارمان را تحت کنترل داشته باشیم و خانه و زندگی مان را با زندگی افراد مقایسه نکنیم .هر زمان که احساس کردید درگیر مقایسه کردن هستید استفاده از آن را برای مدتی متوقف کنید.

انتقاد کردن از خود نیز عادت رفتاری نه چندان سالمی است که تأثیر فوری بر کاهش عزت نفس و کاهش اعتماد به نفس دارد. از طرف دیگر قضاوت کردن دیگران می تواند به همان اندازه مضر باشد و احساس بدی به دنبال داشته باشد. تفاوتی ندارد این قضاوت را به زبان بیاورید یا در ذهن تان داشته باشید در هر دو صورت برای شما بار منفی خواهد داشت.

سخت گیری بیش از حد نسبت به خود عامل عزت نفس پایین

سخت گیری بیش از حد نسبت به خود عامل عزت نفس پایین

نحوه صحبت کردن شما با خودتان در طول روز از عادات رفتاری مهمی است که بر عزت نفس تأثیر گذاشته و منفی و مثبت بودن این حرف ها عامل تعیین کننده موفقیت یا شکست تان خواهد بود. بهتر است از این به بعد در رابطه با حرف و قضاوتی که نسبت به خودتان دارید بیش از حد سختگیرانه به نظر می ‌رسد تجدید نظر نمایید. اگر عبارتی مثل ” احمق باز هم یادت رفت ” یا ” هیچ کاری را نمی توانید درست انجام دهید ” را خطاب به خودتان به کار بگیرید عزت تان را تحت تأثیر قرار خواهید داد یا به یک فردی با عزت نفس پایین تبدیل می‌شوید. کلمات تأثیر زیادی بر حالات و احساسات ما دارد و اگر تنها به این خاطر که انسان هستیم به طور مداوم خودمان را به باد انتقام بگیریم عزت نفس کمتر و کمتر خواهد شد. در صورتی که به کار بردن این عبارات منفی به عادت رفتاری ما تبدیل شود تغییر آن بسیار دشوار خواهد بود. اما نکته کلیدی که در این میان وجود دارد این است که تلاش کنید گاهی به خودتان فرصت دهید و به مرور زمان جملات مثبت را جایگزین نمایید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false