×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
عوامل شایع در دیدن کابوس

متأسفانه اشخاصی که در خواب به طور مکرر کابوس می ‌بینند این امر برایشان یک معضلی رنج آور است که در کیفیت زندگی روزمره شان نیز به شدت تأثیرگذار است. در صورتی که شما با این نوع خاص از اختلال خواب درگیر هستید پیشنهاد می کنیم که این مقاله را که در رابطه با دیدن کابوس می باشد تا انتها مورد مطالعه قرار دهید تا با نحوه رفع آن خواب راحت و آرامی داشته باشید و کمتر کابوس ببینید ؛ تا انتها ما را همراهی کند.

مطالب مرتبط : دلایل خواب گردی چیست ؟

تعریف کابوس

رؤیا های ترسناک کابوس به حساب می ‌آید که باعث می‌ شود شخص از خواب بپرد. میان دیدن کابوس و رؤیای بد تمایز وجود دارد ؛ رؤیا هر چقدر پریشان اگر بین خواب و بیداری را برهم نزند یا شخص را در بین خواب و بیداری گیر نیندازد به هیچ عنوان کابوس تلقی نمی شود. در واقع رؤیای بد را می توان شکل خفیفی از کابوس دانست که به اندازه کابوس مخرب است اما درست نظیر کابوس می تواند آشفتگی احساسی ایجاد کند و روی حالات در روزهای بعد تأثیر بگذارد. به طور معمول آشفتگی احساسی ناشی از رؤیای بد به شدت کابوس نیست. نکته دیگر آنکه کابوس در قیاس با رؤیای بد در دفعات کمتری رخ خواهد داد. تقریباً اکثر ما در دوره‌ای از زندگی کابوس دیدن را تجربه کردیم ، بیشتر اشخاص به ندرت کابوس می ‌بینند اما عده ای هستند که به دفعات زیادی دچار کابوس می شوند. مطالعات نشان دهنده این است که درصد کمی از جمعیت تقریباً حدود ۵ درصد هفته ای یک بار کابوس را می بینند.

کابوس در طول خواب اتفاق می افتد یعنی در طول قسمت های میانی و پایانی تر کابوس ها به دلیل بخشی از چرخه خواب که در آن رخ می دهد و همچنین شدت ویژگی‌ های اساسی و تصویر باعث درجات متفاوتی از بیکاری می شود. حتی ممکن است بر اثر کابوس دیدن کاملاً از خواب بلند شوید و دیگر نتوانید بخوابید یا شاید فقط تا حدودی از خواب پرید یعنی به قدری بیدار شوید که احساس ترس ، گیجی یا حتی راه طی کرده و مجدد به خواب بروید

مطالب بیشتر : خواب خوب چه خوابی است ؟

عوامل شایع در دیدن کابوس

علت دیدن کابوس و اختلالات زمینه ساز آن

شاید شما از یادآوری رویاهای پریشان خود لذت نمی برید اما حقیقت این است که در رؤیاهای اکثر ما اشتراک هایی وجود دارد. بسیاری از درون مایه های رویاهای مردم و موضوعات آن در طول نسل ها و فرهنگ ها مشابهت هایی دارد. این همانندی در رابطه با کابوس ها نیز صدق می کند ؛ طبق پژوهش هایی که پژوهشگران در نتایج بررسی بیش از ۱۰ هزار گزارش رویا به دست آوردند به این نتیجه رسیدند که شایعترین درون ‌مایه‌ های رویاهای پریشان شامل پرخاشگری فیزیکی ، درگیری های بین فردی ، تجارب شکست و درماندگی.

در این میان شایعترین احساسی که در اغلب کابوس ‌ها حس می شود ، ترس است. اما همیشه این طور نبوده و بررسی ها نشان دهنده این است که یک سوم کابوس ها همراه با ترس نیست بلکه حول محور احساسات دیگر نظیر احساس گناه ،  ناراحتی ، غم ، تأسف و انزجار می‌چرخد. جالب است بدانید که  کابوس های مردم با زنان فرق دارد. محققان همچنین در ادامه بررسی های خود در یافتند که کابوس‌های مردان بیشتر در مایه هایی از جانب مصیبت و خشونت دارد در حالی که کابوس های زنان اغلب در حیطه مسائل بین فردی می چرخد. علاوه بر این زنان در قیاس با مردان به دفعات بیشتری دیدن کابوس را تجربه می کنند.

بیشتر بدانید : دلایل خواب گردی چیست ؟

علت دیدن کابوس و اختلالات زمینه ساز آن

هنوز به طور قطع مشخص نیست که چرا رؤیا می بینیم یا دلیل اصلی کابوس چیست. گویا مغز با دیدن کابوس در تلاش است تا فرد را از طریق پیش بینی تجارب دشوار یا خطرناک زندگی بیداری به تمرین آماده سازی جهت رویارویی با این تهدیدات وادار سازد. البته این احتمال وجود دارد که رویاها در نمایی کلی و همچنین کابوس ها دارای کارکرد های اولیه نباشد به این معنا که امکان دارد محصول جانبی سایر فعالیت های بدن به حساب می آید. با این حال اغلب محققان حوزه خواب معتقدند که دلیل خاصی برای رؤیا ها و کابوس های مان وجود دارد که مهمترین آن شامل اختلالات خواب ، افسردگی و اضطراب ، الکل و مواد مخدر بیماری های تحلیل برنده سیستم عصبی یا پارکینسون.

کابوس نه تنها بر روی سلامت عاطفی اثر گذار نیست بلکه در ایجاد اختلالات خواب نیز بی ‌تأثیر نمی باشد. اشخاصی که کابوس می بینند به هیچ عنوان نمی توانند خواب مطلوبی داشته باشند تا حدی که به احتمال زیاد چند روز بعد احساس خستگی و تشویش خواهند کرد. شخصی که قبل از کابوس دیدن بر آشفته شود به گونه ای که از دوباره خوابیدن بترسد و به این ترتیب ساعات مهم استراحتش را از دست بدهد.

خواب کم کیفیت یکی از عوامل مرتبط با کابوس دیدن است. مشکلات روانی و جسمی دیگری نیز در بروز کابوس های شبانه نقش دارند. کابوس دیدن خود می ‌تواند حاکی از بیماری ‌های دیگری باشد و حتی شرایط سلامتی افراد را رو به وخامت ببرد. در ادامه در رابطه با سایر عوامل مرتبط با کابوس دیدن صحبت خواهیم نمود.

بیشتر بخوانید : غلبه بر بدخوابی کودکان

عوامل تأثیر گذار در دیدن کابوس

عوامل تأثیر گذار در دیدن کابوس

افسردگی و اضطراب

این دو عامل معمولاً دیدن همراه خواب خواهند بود ، دیدن کابوس دار در مواردی از جمله نشانه ‌های به ابتلا به افسردگی شدید است. اشخاصی که از افسردگی و اضطراب رنج می برند بیشتر از دیگران به رویا ها و استرس ‌های پریشان و ترسناک دچار می شوند و حتی گاهی این احساسات آزاردهنده را در قالب روی های تکرار شونده می بینند. به طور کلی ارتباطی پیچیده میان کابوس و سرخوردگی وجود دارد ، از یک طرف از افسردگی باعث بالا رفتن کابوس دیدن شده و از طرف دیگر خود کابوس در تشدید افسردگی مؤثر است.

الکل به دلیل ایجاد به هم ریختگی در چرخه خواب موجب خواب منقطع می شود. مصرف زیاد آن به خصوص قبل از خواب از طول مدت خواب می کاهد. مطالعات نشان دهنده این است که میان اعتیاد به الکل و دیدن رؤیاهایی با محتوای احساسی و منفی ارتباط نزدیکی وجود دارد. مواد مخدر با ایجاد اختلال در چرخه خواب موجب کاهش مدت خواب می شود. همچنین در بخشی از مطالعات نشان دهنده این است که قطع مصرف ماری جوآنا و کوکائین به دیدن رؤیاهای عجیب و غریب منجر می شود.

همچنین بیماری های تحلیل برنده سیستم عصبی نظیر بیماری پارکینسون و برخی از انواع زوال عقل می تواند با کابوس دیدن همراه باشد. رویا های خشن و تهاجمی ، انجام حرکات فیزیکی در حین هر رؤیا دیدن از جمله علائم این بیماری ها به حساب می آید. هم چنین علائم نامبرده در مواردی نشانه بارز ابتلا به این بیماری در آینده به حساب می‌آید.

نحوه رهایی از دیدن کابوس

اگر کابوس برای تان یک معضل جدی شده است باید جهت رهایی از این وضعیت و افزایش کیفیت خوابتان دست به کار شوید. قدم اول این است که دلیل احتمالی کابوس دیدن تان را کشف کنید. متخصصان اختلالات خواب به راحتی می توانند این علت را ریشه یابی کرده و راه حل مناسب در اختیارتان قرار دهند برخی از این راهکارها عبارتند از :

کاهش استرس در اوقات بیداری یکی از مهمترین عواملی است که موجب تشدید کابوس می شود. تشخیص عوامل ایجاد استرس و نگرانی و همچنین یادگیری مدیریت استرس می ‌تواند به کاهش دیدن کابوس و رویا های بد کمک کند.

درمان افسردگی

کابوس دیدن های مداوم در مبتلایان به افسردگی و اضطراب شایع تر و شدیدتر می باشد. چنانچه افسرده یا مضطرب هستید باید هر چه زودتر درمان شوید تا دلیل اصلی کابوس دیدن های تان رفع شود.

مشاوره دارویی

بعضی داروها از جمله داروهای فشار خون خواب آور با آب عوارضی همچون کابوس همراه هستند. حتما از پزشکی که این داروها را برایتان تجویز نموده سوال کنید که داروهای مصرفی تا چه اثری روی خواب و رویا دیدنتان دارد. شاید پزشک معالج صلاح ببینند که داروهایتان را تغییر دهد یا در دوز مصرفی داروها تجدید نظر کند.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false