×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
برای بهبود فشارخون پایین چه باید کرد

رایج ترین مشکلات سلامتی فشار خون پایین است که در صورت تشخیص و درمان به موقع عارضه جدی به حساب نمی آید . این عارضه به عنوان یک مشکل پزشکی اساسی در نظر گرفته نمی‌شود اما در صورت عدم درمان و رسیدگی به آن می تواند مشکلات جدی را به بار بیاورد . در واقع افت شدید فشار خون نشان دهنده یک مشکل اساسی در بدن است که منجر به بروز اختلالات قلبی جدی و نارسایی اندام های بدن می شود زیرا این امکان وجود دارد مواد مغذی کافی و اکسیژن کافی به اندام های کلیدی و مهم بدن نرسد . طبق گفته های انجمن پزشکی هنگامی که فرد نشانه ‌ای مبنی بر پایین بودن فشار خون را تجربه نکند افت فشار خون هیچ مشکلی ندارد . گاهی اوقات نیز پایین بودن فشار خون به عنوان یک مزیت به حساب می آید زیرا خطر ابتلا به فشارخون بالا را کاهش می دهد  .

مطالب مرتبط : همودیالیز یا جریان دیالیز خونی

تعریف فشار خون پایین و نشانه های بروز آن

به فشاری که از طریق خون به دیواره های شریان خونی وارد می شود را فشار خون می گویند . هنگامی که میزان فشار از طرف خون به شریان ها اندک باشد فشار خون پایین رخ می دهد . این عارضه نقطه مقابل فشار خون بالا است اما خطر آن نسبت به بالا بودن فشار خون چند متر است . از نظر علمی پزشکی این عارضه یک بیماری به حساب نمی آید بلکه به عنوان یک فرد شرایط فیزیولوژیک با رسیدگی جدی تلقی نخواهد شد . فشار خون معمولاً توسط دو عدد ؛ فشار خون سیستول و فشار خون دیاستول که به معنای حداکثر و حداقل میزان فشار است را نشان می دهد . در واقع فشار خون سیستول کمتر از ۹۰ میلی متر و یا فشار خون دیاستولی که کمتر از ۵۰ میلی متر به عنوان پایین بودن فشار خون به حساب می آید که در اکثر موارد خوب است اما افت شدید آن می تواند موجب خستگی و سرگیجه شود . میزان فشار خون مناسب برای افراد بالغ حدود ۱۲۰ بر روی ۷۰ الی ۷۹ است که در صورت پایین بودن از این مقدار دچار افت فشارخون خواهید شد و باید سریعاً آن را کنترل کنید و میزان فشار خون مناسب برای کودکان و نوجوانان نیز ۱۱۷ بر روی ۷۰ الی ۷۷ است . در واقع این اعداد مقادیر مناسب فشار خون است که در صورت بالا و پایین بودن منجر به کاهش و افزایش فشار خون می گردد .

مطالب بیشتر : بهترین نوشیدنی گیاهی برای لاغری

آشنایی با انواع فشار خون پایین

تعریف فشار خون پایین و نشانه های بروز آن

افت فشار با توجه به شدت و میزان آن به چندین نوع مختلف تقسیم می گردد . انواع گوناگون فشارخون‌ پایین شامل  :

فشارخون ارتواسپاتیک

این نوع افت فشار خون در زمان تغییر حالت بدن اتفاق خواهد افتاد . برای نمونه هنگامی که نشسته اید و می خواهید از جای خود بلند شوید که ناگهان دچار افت شدید فشار خون خواهید شد . افت فشار خون در هر سنی رایج می باشد و در هنگام این نوع افت فشار خون فرد برای مدت زمان کوتاهی سرگیجه خواهد گرفت  .

افت فشار خون بعد از صرف غذا

کاهش فشار خون دقیقاً بعد از صرف غذا اتفاق می‌افتد ؛ فشار خون بعد از صرف غذا عمدتاً در افراد مسن و افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند اتفاق می ‌افتد .

افت فشار خون عصبی

فشار خون پایین عصبی عمدتاً بعد از ایستادن طولانی مدت بروز پیدا می‌کند . این نوع افت در کودکان رایج است و بزرگسالان کمتر به آن مبتلا خواهند شد . حوادث ناراحت کننده عاطفی نیز می تواند باعث کاهش فشار خون گردد . افسردگی و پایین بودن فشار خون به یکدیگر مرتبط بوده و در افراد بسیاری مشاهده خواهد شد ‌.

افت زیاد فشار خون

افت شدید فشار خون به حمله عصبی و شوک مرتبط می باشد و هنگامی اتفاق می ‌افتد که اندام‌های تان خون و اکسیژن مورد نیاز را دریافت نکند . این نوع افت اگر به موقع تحت درمان قرار نگیرد می تواند باعث بروز مشکلات جدی گردد . در صورتی که به قدری باشد که فرد هوشیاری خود را از دست دهد و به حالت اغما برود امکان دارد منجر به مرگش شود .

بیشتر بدانید : خواص آب گوجه فرنگی جهت سلامت قلب

نشانه های فشار خون پایین

اشخاصی که به این عارضه مبتلا می باشند علامت خاصی ندارند ؛ علائم اصلی افت فشارخون معمولاً زمانی بروز پیدا مینماید که فشارخون فرد پایین تر از ۶۰/۹۰  باشد . علائم فشار خون پایین عبارتند از :

احساس بی حوصلگی و خستگی

سرگیجه و حالت تهوع

ضعف و غش کردن

کاهش سطح هوشیاری

تپش قلب

تاری دید

افسردگی

نفس نفس زدن

تشنگی

شدت و میزان بروز این نشانه ها در اشخاص با یکدیگر فرق دارد . در بعضی امکان دارد به صورت حاد بروز پیدا کند و در برخی نیز ممکن است به صورت متعادل ظاهر شود در صورتی که افت فشار خون شدید نیست و هیچ گونه شرایط ویژه و غیرعادی در فردی دیده نمی شود درمان خاصی احتیاج نیست . اما در صورتی که علائم ذکر شده در بالا به صورت طولانی مدت و حاد باقی بماند حتماً باید به پزشک مراجعه کنید  .

نشانه های فشار خون پایین

علت فشار خون پایین

فشار خون اشخاص در برخی مواقع ممکن است دچار افت گردد که این موضوع در اکثر مواقع مشکل پزشکی حاد و جدی محسوب نشده و نشانه های قابل توجهی ندارد و در بعضی از شرایط خاص می‌ تواند منجر به افت فشار خون گردد که باید تحت درمان قرار گیرد .

دلایل اصلی و عمده ای که موجب فشار خون پایین می شود عبارتند از :

در دوران بارداری به علت افزایش نیاز مادر و جنین به خون ، افت فشار خون امری شایع است که باید کنترل گردد

از دست دادن مقدار زیاد خون بر اثر بروز یک حادثه

اختلال در گردش خون که ناشی از سکته قلبی و یا دریچه‌های قلبی معیوب است

ضعف حمله عصبی که با کم آبی بدن مرتبط است

واکنش های آلرژیک شدید

عفونت در جریان خون

مشکلات هورمونی

بیماری های قلبی

افت فشار خون کاملاً طبیعی بوده و مشکل پزشکی جدی به حساب نمی آید .

راه های درمان و پیشگیری از فشار خون پایین

راه های درمان و پیشگیری از فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین به دلیل اصلی افت فشار خون شخص بستگی دارد . گزینه های درمان می‌ تواند شامل استفاده از داروهای مربوط به بیماری های قلبی ، عفونت و یا دیابت باشد . در صورتیکه افت فشار شما ناشی از کم آبی بدنتان است تلاش کنید در طول روز آب زیادی بنوشید به خصوص اگر علاوه بر کم آبی بدن دچار اسهال و استفراغ نیز هستید . نوشیدن مقدار زیاد آب به شما کمک می کند تا علائم پایین بودن فشار خون خود را کاهش داده و از ابتلا به آن پیشگیری نمایید .

در پیشگیری از افت فشار خون شیوه‌ای ساده بسیاری وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید از کاهش فشار خون پیشگیری نمایید . همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است و این امر تنها برای پیشگیری از افت فشار خون نمی باشد بلکه برای تمامی بیماری ها کاربرد خواهد داشت .

بعضی از شیوه های ساده اما کاربردی جهت پیشگیری از افت فشار خون عبارت است از :

هنگامی که می نشینید و یا دراز میکشید تلاش کنید آرام از جای خود بلند شوید ؛ بلند شدن یک باره می‌تواند موجب افت فشار خون گردد

مصرف وعده های کوچک غذایی در تعداد دفعات بالا

نوشیدن زیاد آب

اجتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت

عدم مصرف نوشیدنی های کافئین دار نظیر قهوه و نسکافه به مقدار زیاد

عدم مصرف دخانیات

ورزش

در این مقاله سعی نموده ایم در رابطه با پایین بودن فشار خون توضیحات کافی را ارائه دهیم . این عارضه عموماً به عنوان یک مشکل پزشکی اساسی در نظر گرفته نمی‌شود اما در صورت عدم رسیدگی و درمان باعث بروز مشکلات جدی خواهد شد تا زمانی که فردی اینگونه علائم را تجربه کند افت فشارخون مشکلی ندارد . گاهی اوقات پایین بودن فشار خون به عنوان یک مزیت به حساب می آید زیرا خطر ابتلا به فشارخون بالا را کاهش خواهد داد . پایین بودن فشار خون دارای انواع مختلفی است که هر یک بنابر به دلایل مختلفی بروز پیدا می کند که شیوه های درمانی آن بسیار آسان است و شما می توانید با انجام چندین اقدام ساده فشار تان را درمان نماید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false