×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
چه قدر ممکن است دچار حالت دژاوو شویم؟

برای اکثر افراد پیش آمده است که با قرار گیری در موقعیتی و یا لحظاتی برایشان بسیار آشنا و گویا یک بار در آن موقعیت قرار گرفته اند. دژاوو حس غریبی است که می‌گوید موقعیتی که در آن قرار داریم خیلی آشنا تر از آن چیزی است که باید باشد جالب است بدانید که بچه‌ ها بیشتر دچار این موقعیت شده و بسیاری از ما بین سنین ۶ تا ۱۰ سال برای نخستین بار این حالت را تجربه نموده ایم. در رابطه با این حالت فیلم ها و کتاب های زیادی وجود دارد چون این حس موجب می شود که تصور کنیم آینده را دیده ایم. در این مقاله مروری خواهیم داشت به تحقیقاتی که در این باره انجام شده است و در رابطه با موقعیت هایی که باعث می‌شود این حالت را داشته باشیم صحبت خواهیم نمود.

مطالب مرتبط : ذهن نویسی چیست و چه مزیتی دارد ؟

چه قدر ممکن است دچار حالت دژاوو شویم؟

دژاوو واژه‌ای فرانسوی و به معنای قبلاً دیده شده است تجربه عجیب و غریبی است که طی آن احساس می‌کنیم چیزی یا جایی برای ما بسیار آشنا است اما این را هم می‌دانید که قبلاً آنجا نبوده یا آن را اصلاً تجربه نکرده اید .برای نمونه فکر کنید به سمت محل کارتان در حال حرکت هستید و ناگهان احساس می کنید قبلا ًهم درست در چنین موقعیتی قرار داشته اید البته قبلاً هم به سمت محل کارتان رفته اید ولی این حس خیلی قوی بوده و درست به همین لحظه و همین مکانی که هستید بر می گردد . اینکه مغز و به ویژه خاطرات ما چگونه کار می کند در بالا به آن اشاره نمودیم و در رابطه با میزان دچار شدن به این حالت تحقیقات و نظریات زیادی وجود دارد.

بررسی دقیق تر دژاوو

بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد انسان ها دچار این حالت می شوند. با دو دلیل عمده عدد دقیق را حدس بزنیم ؛ اول اینکه نمی توانیم از تک‌ تک انسان‌ها سؤال کنیم که دچار این حالت شدند یا خیر. بنابراین باید از طریق یک نظرسنجی در گروه های کوچک وارد شویم. این مسئله خود مشکل اساسی به وجود می‌آورد زیرا بسته به اینکه از چه افرادی سؤال می کنیم به نتایج کاملا ًمتفاوتی خواهیم رسید و دوم اینکه هر فردی تعریفی جداگانه و منحصر به خود را از این حالت دارد. در رابطه با تعداد دفعات تجربه این حالت می توانیم از افراد سؤال کنیم اما باز هم جواب های می‌دهند که به این بستگی دارد چه کسانی هستند و چگونه سؤال را مطرح می کنند. ناگفته نماند که اکثر انسان ها بین چند هفته یک بار یا چند ماه یک بار این حالت را تجربه می کنند و این بدان معنی است که زیاد رایج نیست پس اگر اخیراً دچار آن شده اید حتما ً خوش شانس می باشید.

مطالب بیشتر : دلایل خواب گردی چیست ؟

چه اشخاصی بیشتر دچار دژاوو می شوند؟

بچه ها بیشتر از بقیه دچار این دژاوو می شوند و تعداد بسیار کمی از افراد نخستین بار پیش از ۶ سالگی این حالت را تجربه می کنند. به گفته بسیاری از افراد نخستین بار پیش از ده سالگی این حالت را تجربه کردند و مهمترین دلیل اینکه نخستین تجربه آن در برخی بچه ‌ها طولانی می‌شود این است که باید مطالعات متوجه شوند این احساس آشنایی وضعیتی که دارند  ، واقعاً قوی تر از آن چیزی است که باید باشد یا نه. در واقع خیلی از بچه ‌های کوچکتر نمی توانند این احساس را به خوبی درک نمایند. زمانی که به سن ۱۵ تا ۲۵ سالگی می رسید احتمالاً خیلی بیشتر از آنچه بعد از این اتفاق می افتد دچار این حالت خواهید شد و تعداد دفعات آن بعد از ۲۵ سالگی مدام کمتر خواهد شد. برای بسیاری از محققان سؤال برانگیز است زیرا تصور کلی آنها این است که مشکلات ذهنی بالا رفتن سن و چنین مسائلی باعث می شود که این حالت به ما دست دهد و اینکه به هیچ عنوان این احساس ربطی به مشکل ذهنی ندارد. این حالت نشانه دهنده ذهنی سالم است که می‌تواند هشدارهای آشنایی را که درست نیستند تشخیص دهد .آنچه که در سن ۲۵ سالگی به بالا برای ما اتفاق می‌افتد این است که فرد در تشخیص هشدارهای آشنایی غلط مشکل پیدا می کند و آن را باور می نماید . کمتر تجربه ‌های این احساس در سنین بالاتر وجود دارد.

بیشتر بخوانید : چگونه یک ذهن آماده داشته باشیم ؟

بررسی دقیق تر دژاوو

علت اصلی حالت دژاوو چیست ؟

خیلی های معتقد بودند که دژاوو نتیجه حافظه کاذب است که مغز آن را ایجاد می‌کند. طبق گفته یکی از دانشمندان انگلستانی درباره اینکه این حالت دقیقاً چگونه رخ می دهد برای مدت ها یک راز بزرگ بود. این دانشمند جهت اثبات این امر بر روی گروهی آزمایشی را انجام داد. در این آزمایش فهرستی از واژه های مرتبط را برای تک تک افراد می خوانند ؛ برای نمونه تخت خواب ، بالش ، رویا . واژه کلیدی که آنها را به یکدیگر مرتبط می کند و آن را بازگو نمی کنند خواب است وقتی پس از مدتی افراد در رابطه با واژه‌ هایی که می پرسند تصور را دارند که واژه خواب را شنیده اید یا نه که این همان حافظه کاذب به حساب می آید. هنگامی که از این گروه جهت ایجاد این حالت پرسیده می شود که آیا واژه‌ای شنیده اید که با حرف خ آغاز می شود جواب آنان خیر است. این بدان معنا نیست که بعد از آن درباره واژه خواب می پرسند به یاد نمی آورند که نباید چنین واژه‌ای را شنیده باشند اما در عین حال این واژه برای شان آشنا است و این گروه با استفاده از این پرسش ها و ترفند که انجام شد به این نتیجه رسیدند که این حالت را تجربه نمودند.

بیشتر بدانید : خواب خوب چه خوابی است ؟

علت اصلی حالت دژاوو چیست ؟

برای پاسخ به این سؤال که چه چیزی باعث داشتن این حالت و علت اصلی آن چیست جواب قطعی نداریم. البته طبق تحقیقات به دست آمده گروهی هستند که بیش از سایر افراد دچار این حالت می شوند. یکی از این گروه‌ها ، افراد دچار صرع می باشند در واقع صرع موجب می‌شود سلول‌های مغزی الکتریکی هشدار های الکتریکی خارج از کنترل ارسال کنند که روی همه سلول های اطراف شان و گاهی اوقات حتی تمامی سلول های مغز تأثیر می گذارد. سلول ها می توانند مثل دومینو در همه جا جریان یافته که به این حالت تشنج نیز می‌گویند و ممکن است منجر به این شود که افراد مبتلا به صرع کنترل افکار و حرکات خود را از دست دهند. در واقع صرع عمل تشنج در بخشی از مغز و درست بالای گوش ها و داخل مغز انجام شده که برای خاطره سازی یا به یاد آوردن خاطره ها اهمیت زیادی دارد.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false