×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تشخیص دیابت بارداری

تا هفت سال قبل از بار دار شدن یک زن می توان پیش بینی کرد که آیا او در دوران حاملگی به دیابت حاملگی مبتلا خواهد شد یا نه ، این کار با اندازه گیری مکرر قند خون و وزن بدن از سالهای پیش از بارداری مقدور است . بیمار مبتلا به دیابت بارداری ، در آینده با خطر دیابت نوع ۲ روبروست . این دیابت به هر اندازه از عدم تحمل گلوکز گفته می شود که برای اولین بار در طی بارداری شناسائی شده است . هفته ۲۴ بارداری زمان غربالگری برای تشخیص این دیابت است که هرچه بیماری زودتر شناسائی و درمان شود خطرات ماکروزومی (بزرگ بودن نوزاد) کاهش می یابد . خطر ایجاد این دیابت در زنان چاق ، بالای ۲۵ سال ، برخی نژاد های خاص زنان با سابقه فامیلی مثبت دیابت و نیز سابقه قبلی دیابتی بیشتر است .

بیشتر بخوانید :دیابت و انواع آن

تشخیص دیابت بارداری

اولین آزمون غربالگری برای تشخیص دیابت حاملگی استفاده از ۵۰ گر گلوکز و اندازه گیری قند خون یک ساعت بعد از آن می باشد ( ۰GCT) . اگر این آزمون غیر طبیعی باشد آزمون دوم با دادن ۱۰۰ گرم گلوکز و اندازه گیری قند ۳ ساعته می باشد ( OGTT) . دیابت بارداری وقتی اطلاق می شود که در طی بارداری افزایش قند خون داشته باشیم . تغییرات متابولیک دوران بارداری می تواند با مقاومت انسولینی همراه بوده و نیاز به انسولین را افزایش و سبب اختلال گلوکز یا دیابت گردد.

– فواصل غربالگری : هفته های ۲۸-۲۴ بارداری و شواهد کافی برای تایید ارزش غربالگری در زمانی زودتر از آن وجود ندارد.

-میزان شیوع این دیابت تقریبأ ۷٪ (۱۰-۲٪) بوده ، بیشتر زنان پس از ختم حاملگی به حالت طبیعی برگشته ولی شیوع دیابت در ۲۰-۱۰ سال آینده بمیزان ۶۰-۳۵ ٪ می باشد.

– امروزه تاکید می کنند اگر دیابت در ویزیت قبل از شروع حاملگی اول تشخیص داده شود ، به معنی یک دیابت آشکار بوده و نمیتوان بدان دیابت بارداری اطلاق کرد.

– از سال ها قبل این دیابت  (GDN1 ) به عنوان هر میزانی از عدم تحمل گلوکز تعریف می شد که در بارداری شروع شده یا برای اولین بار طی بارداری تشخیص داده شده باشد، چه این اختلال پس از بارداری باقی بماند و چه باقی نماند.

– منطقی است که زنان دارای عوامل خطر دیابت نوع دو در اولین ویزیت پیش از بارداری ، با استفاده از معیار های استاندارد تشخیص از نظر دیابت غربالگری شوند . زنانی که در این ویزیت دیابت دارند، باید به عنوان دیابت بارز و نه دیابت حاملگی ، تشخیص داده شوند.

– نشان داده شده که خطر عوارض مادری ، جنینی و نوزادی همراه با افزایش قند مادر در هفته ۲۸- ۲۴ ، افزایش پیدا می کند ، حتی اگر میزان قند مادر پیش از این زمان در محدوده طبیعی بارداری بوده باشد.

-توصیه شده که تمامی زنانی که از قبل مورد شناخته شده دیابت نیستند و باید طی هفته های ۲۸-۲۴ بارداری تحت آزمون تحمل قند خوراکی با ۵۰ گرم گلوکز قرار بگیرند.

دیابت بارداری - با انسولین

درمان این دیابت در تمام مدت حاملگی انسولین می باشد .

توصیه های غذایی برای خانم های باردار جهت جلوگیری از دیابت بارداری

حدود ۳ تا ۵ درصد خانمها در دوران بارداری به دیابت بارداری مبتلا می شوند. و باعث میشود که تغییرات عمیقی در بدن یک زن به وجود آید. با توجه به اینکه بدن مادر تامین کننده تمام مواد لازم برای حیات جنین و کودک  است، در نتیجه دستگاههای مختلف بدن مادر با حداکثر ظرفیت کاری مشغول به فعالیت می شوند. بارداری در واقع یک بیماری نیست بلکه بخشی از زندگی طبیعی یک زن است. به همین دلیل در دوران بارداری نیاز به یک «رژیم مخصوص» نیست اما به یک «تغذیه کامل و مغذی» نیاز می باشد. در کشور ما عبارت نادرستی متداول شده است که «خانم باردار باید به جای ۲ نفر غذا میل کند!». توصیه های قدیمی، سالهاست که با اطلاعات امروزی قابل توجیه نیست.

سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری، قسمتهای مختلف بدن، با وضعیت جدید هماهنگ می شوند. این پدیده ممکن است برای عده ای از خانمهای باردار مشکلات فراوان جسمی و روحی به وجود آورد. به عنوان مثال «حالتهای تهوع و یا استفراغهای صبحگاهی و ناخوشایند بودن بعضی غذاها». تمام این پدیده ها ناشی از تغییرات هورمونی، و غالبا نیز بی ضرراست و هنگامی که بدن به وضعیت جدید عادت کرد، خود به خود از بین می روند. با وجود این، فراموش نشود که خانم های باردار باید از نظر روحی و جسمی» مورد حمایت قرار گیرند و در این میان، یک غذای مغذی برای ایشان می تواند نقش مهمی ایفا کند. اصول تغذیه خانم های باردار همان تغذیه صحیح و سالم است که در بخش «نسبتهای ترکیبات مواد غذایی» از آن سخن گفته ایم.

افزایش وزن به سلامتی مادر و جنین آسیب می رساند

پزشکان و متخصصان تغذیه همیشه خطرات ناشی از افزایش وزن را گوشزد می کنند. اکثر خانم های باردار چاق، نوزادان چاق به دنیا می آورند و یکی از مشکلات زایمان ها نیز همین است. عوارض ناشی از «تغذیه زیاد در دوران بارداری » ممکن است سبب افزایش فشار خون، اختلالات عملکرد کلیه، مشکلات عروقی (واریس) و دردهای عضلانی در ناحیه ران شود.

« چاقی» یعنی وجود کالری بیش از نیاز بدن

چاقی اصولا زمانی به وجود می آید که بدن به دلیل مصرف مواد غذایی فراوان، بیش از نیازش کالری دریافت کند. مواد غذایی که بطور معمول  استفاده میشوند اغلب نمیتوانند آهن مورد نیاز بدن خانم باردار را تامین کنند . از چهارمین ماه بارداری، بدن نیاز بیشتری (تقریبا ۳۰ % ) به آهن دارد. مصرف هفتگی جگر، می تواند این نیاز را پوشش دهد و همزمان با مصرف ویتامین «ث» باعث می شود آهن مواد غذایی بهتتر مورد استفاده بدن قرار گیرد . با توجه به اینکه نیاز به آهن در خانمهای باردار بطرز قابل توجه بالاست، لذا باید با تجویز پزشک، در صورت نیاز از قرص آهن استفاده گردد.

نمک مضر است؟

بدن انسان، روزانه فقط به ۱ تا ۳ گرم سدیم به شکل نمک نیاز دارد. اما متاسفانه امروزه این ماده تا ۱۵ گرم در روز نیز مصرف می شود چرا که با غذاها، خواه ناخواه، دارای مقادیر بسیاری نمک (نمک مخفی) هستند. به همین دلیل انسان باید از مصرف نمکهای اضافی خودداری کند.

دیابت بارداری - نمک مضر است

صحیح (به اندازه کافی) بنوشید!

به اندازه کافی نوشیدنی میل کنید. نوشیدن آب برای بدن بسیار ضروری است. آب در واقع، بخش اصلی خون و وسیله ای برای حمل مواد غذایی به تمام سلول های بدن است. بجز آبی که همراه مواد غذایی مصرف میشود، روزانه تقریبا به ۲ لیتر مایعات نیاز داریم که می توان از آب، چای و قهوه که هیچ کاری ندارند، برای تأمین مایعات بدن استفاده نمود. در سه ماه آخر بارداری، نباید بیش از میزان گفته شده، آب بنوشید زیرا در این دوران، بدن در حالتی است که آب را حفظ می کند و به همین دلیل باید در مصرف نمک نیز بسیار کنترل شده عمل کرد. نمک باعث میشود آب، مدت بیشتری در بدن بماند.

مقدار غذای مصرفی روزانه را به جای اصلی غذا ، در شش وعده تفکیک و میل کنید 

با مصرف غذا به صورت وعده های بیشتر، دستگاه های مختلف بهتر می توانند روی مقدار غذای مصرفی، عمل گوارش را انجام و علاوه بر این باید بدانیم که ضمن مصرف مواد غذایی که قبلا توضیح داده شد باید به مغذی بودن آن نیز توجه کنیم چون این امر سبب می شود رشد جنین سالم و صحیح و زایمان نیز راحت باشد.

دیابت بارداری - مواد مغذی

 

یک توصیه بسیار مفید در مورد خانم باردار و فرزندش (که البته ارتباط مستقیمی با تغذیه ندارد)، «خودداری اکید از کشیدن سیگار» است . صدمات فراوان این امر به مادر و جنین مدت هاست به اثبات رسیده است. به این ترتیب در دوران بارداری و شیردهی، از کشیدن سیگار باید جدا خودداری نمو د. البته توصیه ما این است که این امر را برای همیشه ترک کنید. فراموش نکنید: «هر آن چه که به سلامتی مادر صدمه برساند، سلامتی جنین و نوزاد را نیز تهدید می کند».

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false