×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
دیابت و مصرف ویتامین ها - تصویر اصلی

مصرف ویتامین ها در دنیای امروز

بدن انسان عملکردهای متفاوتی دارد و بدون ویتامینها، نمی تواند این عملکرد را تنظیم کند. به عنوان مثال ویتامین ها یکی از قوی ترین می کننده های سیستم دفاعی بدن هستند. علاوه بر این، برای فعال کردن آنزیم ها نیز ویتامینها نقش بسیار مهمی دارند و برای تجزیه مواد غذایی چون پروتئین ها، کربوهیدرات ها و نیز چربی ها در سیستم گوارش ، مورد نیازند. هر ویتامینی کارکرد مشخصی دارد. بدن انسان نمی تواند به تنهایی ویتامینها را بسازد. در نتیجه، باید مقدار لازم برای بدن از طریق مواد غذایی به بدن برسد . با توجه به اینکه تمام عملکردهای پیچیده بدن تأثيرات متقابل روی هم دارند، به همین دلیل به میزان معینی ویتامین ، املاح و مواد غذایی نیاز داریم .

بیشتر بخوانید : دیابت و انواع آن

غالبا تغذیه ما یکنواخت است که علت آن ممکن است “نا آگاهی ، راحت طلبی ، محدودیت های زمانی ناشی از شغل و رژیم های نامناسب جهت کاهش وزن و … باشد . این بی توجهی به تغذیه صحیح منجر به کمبود ویتامین می گردد . سال های اخیر، نقطه عطفی در صنعت دارو سازی بوده است . آمار تولید و مصرف ویتامینها نشان دهنده شتابی روز افزون است. در سال ۱۹۹۳، کشور انگلستان، حدود ۲۹۳ میلیون پوند برای ویتامینها املاح و سایر داروهای مشابه، هزینه کرد. این رقم در سال ۱۹۹۷ به ۳۲۱ میلیون پوند رسید. افزایش آگاهی نسبت به سلامتی و علاقه به درمان های طبیعی، توجیه کننده این افزایش پنجساله است. از سوی دیگر در این کشور سالانه بیش از ۸ میلیون پوند برای تبلیغات این داروها هزینه می شود! تبلیغات کمپانیهای سازنده ادعا می کنند که ویتامینها دارو نیستند بلکه جزو مواد طبیعی به شما می روند که همچون غذای روزانه، مصرفشان بلامانع می باشد!

اما آیا براستی چنین است؟ مگر نه اینکه ویتامین مورد نیاز بدن، حد معینی دارد؟ پس مصرف بیش از حد نیاز، چه عوارضی در پی دارد؟ آیا این میزان معین نیز الزاما باید به وسیله داروها تأمین گردد؟ برای پاسخ به پرسشهای ذکر شده، بهتر است درباره ویتامینها و انواع آن سخن بگوییم .

علائم کمبود ویتامین

ویتامین ها و میزان نیاز بدن

واژه “ویتامین” برای اولین بار در سال ۱۹۱۲، مقارن با استخراج ویتامین B1 (تیامین) وارد زبان ها گردید . مهمترین ویتامینها را به دو دسته تقسیم می کنند:

١- محلول در آب (ویتامین های B و c)

۲- محلول در چربی (ویتامینهای E، D ، A و K)

۱– ویتامینهای محلول در آب( B و c) : این گروه از ویتامینها

آیا در مصرف ویتامین ها باید احتیاط نمود؟

به استثنای ویتامین B12 به میزان ناچیزی در بدن ذخیره می شوند که در صورت تأمین نشدن آنها، علائم کمبود، بسرعت آشکار می گردد. این نوع ویتامینها در آب قابل حل و نسبت به نور و حرارت حساس هستند به همین دلیل هنگام پختن غذاهایی که حاوی این ویتامینها هستند باید آب کم به کاربرد ، و در ظرف را کاملا بست و مدت پخت را نیز کاهش داد.

– ویتامینهای محلول در چربی ( E، D ، A و K) : این گروه از ویتامینها چون در آب حل نمی شوند، برای انتقال آنها به روده نیاز به چربی است. این ویتامینها پس از انتقال، در روده جذب شده و به کمک لیپیدهای چربی) پلاسما، به وسیله جریان خون به محل های مصرف هدایت میشوند.. ویتامینهای اضافه بر نیاز نیز در بافت های چربی برای مصارف بعدی ذخیره میشوند. بنابراین مصرف بیش از اندازه ویتامینهای محلول در چربی باعث افزایش میزان ذخیره گاهی اوقات تا حد ایجاد مسمومیت ) می گردد، به همین دلیل نباید از داروهای حاوی این ویتامینها ، بی رویه و بدون تجویز پزشک مصرف نمود .

بیشتر بخوانید : رژیم های غذایی سخت و تأثیر آنها بر سلامتی بدن

موارد نیاز بیشتر به ویتامین

فقط در بعضی شرایط خاص، به ویتامین بیشتر نیاز است، شرایطی چون :

-اختلالات متابولیسم ناشی از بیماریهای معده و روده .

-هنگام بارداری و شیردهی نیاز به ویتامین در این دوران، ۳۰ تا۱۰ درصد ممکن است افزایش یابد)

-به هنگام مصرف برخی داروهای ضد بارداری و دوران یائسگی . هنگام کاهش کالری(مثل رژیم های غذایی که به دلیل کاهش مصرف چربی، ویتامین کمتری نیز مصرف می کنیم) .

-در وضعیت های استرس .

-مصرف سیگار ( کسی که ۲۰ عدد سیگار در روز مصرف می کند، روزانه ۶۰٪ بیش از افراد غیر سیگاری به ویتامین C نیاز دارد ) .

موارد نیاز بیشتر به ویتامین

– کهولت سن افراد مسن به دلیل دندان های سوم یا عاریه، از میوه جات و سبزیجات خام نمی توانند استفاده کنند)

– هنگام برخی بیماریها و یا مصرف داروها ( مثل داروهای ضد بارداری، ضد صرع و یا متفورمین و …)

– و نیز دوره های رشد سریع( مثل زمان کودکی و نوجوانی )

علائم کمبود ویتامین

کاهش مصرف ویتامین از سویی و افزایش نیاز بدن از سوی دیگر سیب میشود ذخایر ویتامین در بدن کاهش یابد و به حداقل برسد، در نتیجه سطح ویتامین ها در جریان خون نیز کاهش یابد . علائم اولیه کاهش سطح ویتامین در جریان خون ، نامشخص است اما معمولا علائمی چون “کم اشتهایی خستگی، کاهش تمرکز و تحریک پذیری (واکنشی شدن رفتار)، اختلال در خواب، افزایش استعداد ابتلا به بیماریهای عفونی و افسردگی ممکن است از نشانه های کمبود ویتامین باشد..

آیا در مصرف ویتامین ها باید احتیاط نمود؟

امروزه مصرف ویتامین های اضافی به حدی است که اقصی نقاط کشور نیز آمپول های ویتامین زرد و قرمز را می شناسند و می پندارند که مصرف زیاد آنها اثر مستقیم در درمان امراض ایشان داردبویژه افرادی که از دردهای نواحی پا و زانو رنج می برند ، در حالی که ممکن است مصرف بی رویه این ویتامینها که در قالب قرص و کپسول و آمپول عرضه می گردند، نه تنها علاجی نباشد بلکه عوارضی منفی را نیز همراه داشته باشد.

خانم   Ggislane Mawhiney متخصص تغذیه بیمارستان کالج سلطنتی انگلستان اظهار داشته است: هنگام کار در کلینیک ، از دیدن بیمارانی که به علت مصرف زیاد ویتامین A و C بستری شده بودند بسیار متعجب شدم!

اگر چه تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا افزایش مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامینها را ثابت کند اما امروزه دریافته ایم که مصرف و اضافی برخی ویتامین ها (از جمله E) به صورت مرتب و در قالب انواع دارو، پدیده توصیه شده ای نیست، بلکه برعکس، توصیه های کنونی بر متنوع کردن غذا و استفاده از ترکیب مناسب ویتامینها استوار است، به عنوان مثال: سالاد میوه، سیب حاوی مقدار مطلوبی ویتامین، املاح و سایر مواد گیاهی) پرتقال (سرشار از ویتامین C) ” و سایر میوه هایی که بر حسب ذائقه خودتان میتوانید به آن اضافه کنید. اگر پودرهای نارگیل و کاکائو و … که حاوی ویتامین E هستند و نیز هویج به عنوان پیش ویتامین A به این ترکیب اضافه شود، ترکیب مناسبی از ویتامین ها به دست میاید .

ناگفته نماند که این ویتامینها بطور متقابل تقویت کننده یکدیگرند. البته مقدار ویتامین مصرفی شما طی روز ، به میزان غذایی بستگی دارد که شما مصرف می کنید. متخصصان معتقدند بهترین راه تأمین ویتامین های استفاده از مواد غذایی تازه است و معمولا ۵ وعده استفاده از سبزیجات و میوه جات می تواند کافی باشد. مصرف ۶ میلی گرم پیش ویتامین A صد میلی گرم ویتامین C، ۱۴ میلی گرم ویتامین E ، مقادیر مطلوبی است .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false