×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ذهن آگهی و مقوله ذهن متمرکز

ذهن آگاهی درست شبیه به مراقبه یکی از موضوعات داغ این روز ها به حساب می آید و به طور تقریبی همه جا به چشم می خورد. در توضیح موضوعات متنوعی از جمله کم کردن وزن و افزایش بهره وری کاربرد پیدا کرده است. این کلمه مترادف بسیاری از جمله هایی همچون آگاهی ، توجه ، تمرکز ، حضور و هوشیاری بوده و متضاد آن تحت عنوان ذهن نا آگاهی نیست. بلکه با مفاهیمی نظیر پریشان حواسی ، بی توجهی و عدم مشغولیت متضاد می باشد. در رابطه با این موضوع و درک بیشتر آن مقاله کوتاهی را ارائه نموده ایم که امیدواریم در رسیدن به معنی این کلمه تأثیرگذار باشد.

مطالب مرتبط : چگونه یک ذهن آماده داشته باشیم ؟

مفهوم اصلی ذهن آگاهی چیست؟

ذهن آگاهی هم نوعی تمرین و هم وضعیتی ذهنی به حساب می آید ؛ برای نمونه وقتی مراقبه ذهن متمرکز انجام می دهید و همه حواستان را به نفس کشیدن تان معطوف می کنید نه تنها قوه تمرکزتان تقویت شده بلکه مغزتان می ‌آموزد که حتی بعد از پایان مراقبه نیز همچنان آگاه باقی بماند. زمانی که در این حالت باشید ؛ یعنی به هر آنچه در اطرافیان تان می ‌گذرد احاطه خواهید داشت. تمرینات ذهن آماده بسیار متنوع بوده و مراقبه یکی از آنهاست. خود مراقبتی نیز انواع مختلفی دارد و تنها به این مراقبه محدود نخواهد شد. به طور کلی این دو مفهوم با یکدیگر مرتبط است اما نمی توان یکی دانست.

این حالت در فلسفه با آیین بودایی ریشه داشته و مسیر روشنگری به حساب می‌آیند روشنگری به معنی حالتی از زیستن که در سن آریا از هرگونه نفرت و توهم باشد آگاهی متمرکز از واقعیت پیرامونی پادزهر وقف و پندار بیهوده است و این از این جهت نوع قدرت به حساب می آید این قوه ذهنی زمانی که تبدیل به قدرت شود با درک واضح از هر آنچه که در حال وقوع است همراه می باشد.

در واقع این مقوله عبارت است از توجه آگاهانه به زمان حال بی هیچ قضاوتی به گونه ‌ای که زندگیتان به آن بستگی دارد. در دنیای امروزی که بیش از حد موجب سردرگمی و پریشان حواسی است. احاطه صددرصد به زمان حال کار آسانی نیست به طور مثال وقتی همکارتان ماجرایی تکراری را برای چندمین بار تعریف می کند سرا پا گوش دهید و حتی یک لحظه نیز حواستان پرت نشود.

بیشتر بدانید : داشتن ذهنی فعال و تیزبین

فواید ذهن آگاهی

نحوه تمرین ذهن آگاهی

ذهن متمرکز باعث خلاقیت ، شادابی ، سلامتی ، آرامش و خویشتن داری می گردد. هم چنین کمکتان می‌کند تا قدر لحظه لحظه اکنون را بیشتر بدانید. برخی از فواید اثبات شده ذهن آگاهی عبارت است از:

تقویت حافظه و عملکرد درست درسی ، کمک به کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی سالم ، تصمیم ‌گیری بهتر ، کاهش استرس و کمک به مقابله با بیماری های مزمن ، همچنین تقویت سیستم ایمنی و ایجاد تغییرات مثبت مغز اشاره نمود. در صورتی که بخواهید در رابطه با هر یک از موارد توضیح کوتاهی در یک خط دهیم در رابطه با مورد اول مطالعات نشان دهنده این است که انجام تمرینات تقویت تمرکز در دانش آموزان باعث بالا رفتن قدرت تمرکز ، بهبود عملکرد و تقویت حافظه کوتاه مدت در امتحانات می شود.

این شیوه در کمک به کاهش وزن نیز تأثیرگذار است زیرا شخصی که با ذهن آگاه غذا می خورد یعنی به تک تک لقمه هایی که به دهان می برد توجه داشته و زمانی که آهسته غذا می خورد به تمامی حواس توجه دارد. در نتیجه یک بررسی نشان دهنده این است که شرکت کنندگان گروه آزمایش وقتی با ذهن متمرکز غذا می خورند با اینکه از گروه شاهد گرسنه تر بودن کالری کمتری دریافت کردند.

این مشخصه در کاهش استرس نیز تأثیرگذار است و شواهد حاکی از آن است که با داشتن این جمله روح و جسم سالمی داشته که در مبتلایان به دردهای مزمن سرطان و بیماری‌ های قلبی بی تأثیر نیست.

با تقویت سیستم ایمنی و تغییر مثبت مغز محققان دریافتند که این امر می ‌تواند در کاهش اضطراب ، افسردگی و افزایش حس شفقت و همدردی مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید : ذهن نویسی چیست و چه مزیتی دارد ؟

نحوه تمرین ذهن آگاهی

ذهن متمرکز و آگاه چیزی نیست که یک شبه حاصل شود و بقیه عمرتان نیز همراهتان بماند. اما خصیصه ای است که هر کس می ‌تواند در خودش بپروراند. ذهن آگاهی یعنی اینکه بتوانید ‌در پرمشغله ترین و پر استرس ترین اوقات نیز با تمامی حواستان در لحظه حضور داشته باشید ، به طور مثال می ‌توانید علائمی برای خودتان تعیین کرده تا هر وقت ذهن تان ناخودآگاه از زمان حال منحرف شد و به کمک آن علائم یادتان بیاید که باید به لحظه جاری برگردید. مثال واضح تر اینکه وقتی غذا میخورید به خودتان می گویید که هر بار چنگالم را پایین می گذارند باید لقمه ای که در حال جویدنش هستم را خوب بچشم و مزه اش را درک کنم. پیش از جواب دادن به دیگران لحظه درنگ کرده تا این درنگ کمکتان کند روابط تان شفاف ‌تر باشد.

برای تمرین این عمل شرکت‌ کنندگان در تحقیقی تحت آموزش شش مرحله ‌ای این مراقبه قرار گرفتند و مشاهده شد که حافظه و قدرت یادگیری این اشخاص بر اثر تمرین این مقوله افزایش یافت. این شش مرحله عبارتند از :

-چهار زانو بشینید و نگاهتان را رو به پایین دهید.

-میان ابزاری که خود به خود در ذهنتان بروز می‌کند و افکاری که پیچیده ‌تر است تمایز بگذارید.

-این افکار را در قالب تراوشاتی ببینید که در لحظه حاضر در حال وقوع است تا به این ترتیب می ‌توانید از مزاحمت ، نگرانی ها و دغدغه های گذشته و آینده بکاهید.

-تنفس به عنوان وسیله جهت تمرکز در طول این مراقبه استفاده کنید.

-تا ۲۱ دم و بازدم متوالی بشمارید.

-و به جای اینکه جلوی بروز افکارتان را بگیرید به ذهنتان اجازه دهید که برای خودش استراحت کند.

مراقبه ذهن متمرکز به یکی از مؤثرترین روش های پرورش ذهن متمرکز بوده و توصیه می گردد قسمتی از برنامه روزمره تان را به این تمرین اختصاص دهید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false