×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مزایای ذهن نویسی

افرادی که در جلسات طوفان فکری مشارکت کرده اند می دانند که این و جلسات جهت خلق ایده و رسیدن به راه حل های خلاقانه ایجاد می شود . در این حین این جلسات اغلب اتفاق خاصی نمی‌افتد ؛ اعضای اصلی و کلیدی تیم با مطرح کردن ایده هایشان در رابطه با آنها بحث می کنند و در نهایت به نظر جمعی می رسند بدون آنکه این ایده ها توسط اعضای مختلف ارائه و بررسی گردد . مشکلاتی که اینو جلسه‌ها دارند ممکن است برخی افراد به علت خجالتی بودن یا ترس از اینکه بقیه به ایده آل شان بخندند حرف نمی زنند و بعضی ها نیز به طور کامل ساکت می ماند چرا که می ترسند ایده شان زیادی جسورانه و شوک آور باشد . در ایم مقاله در رابطه با ذهن نویسی و همچنین فواید آن اطلاعات کامل در اختیارتان قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : چگونه یک ذهن آماده داشته باشیم ؟

مقایسه طوفان فکری با ذهن نویسی

طوفان فکری برای ترغیب افراد به فکر کردن در مورد مسائل خیلی مفید می باشد . اما در صورتی که مشکلاتی را برای تان پیش بیاورد چگونه باید با آن روبرو شد . در این جاست که تکنیک ذهن نویسی وارد میدان شده و اجازه می دهد که تک تک اعضا بدون احساس هیچ گونه خطری در تولید ایده همکاری کنند . در واقع در جلسات طوفان فکری در آن واحد فقط یک نفر اجازه صحبت دارد و هنگامی که حرف یک نفر تمام شود بقیه گروه می‌توانند در رابطه با آن بحث کنند . بسیاری از اعضای ایده های شان را تغییر داده و آنها را بی خیال می شوند . در واقع با این روش می ‌شود راه حل های بهتری نسبت به طوفان فکری سنتی ارائه داد . در هر دو شیوه جهت تولید ارائه و یافتن راه حل برای مسائل یکسان می باشد تنها فرقی که دارد این است که در این تکنیک تک تک اعضا برای مشارکت در موضوع فرصت مناسب دارند و قادر است بدون هیچ منعی فکر کنند .

مطالب بیشتر : تسلط بر ذهن

نحوه اجرای تکنیک ذهن نویسی

 

نحوه اجرای تکنیک ذهن نویسی

برای اجرای ذهن نویسی باید مراحل زیر را یک به یک دنبال کنید :
-از اعضای گروه دعوت کنید تا بر سر یک میز بنشینند . در جلوی هر فردی یک صفحه کاغذ قرار داده و ز آن ها بخواهید در بالای صفحه مسئله‌ای که برای شان به دنبال راه‌حل میگردند را بنویسند . به هیچ عنوان نباید کسی نامش را بر روی کاغذ بنویسد و باید یک نفر را مسئول جلسه نماید و برای هر دور وقت بگیرد.
در مرحله بعدی سه دقیقه به اعضا زمان دهید تا راه کارهای خود را بنویسند . نباید به هیچ عنوان ایده هایشان را تغییر داده یا بهتر کنن .د صرفاً باید آزادانه هر راهی که به ذهنشان رسید را بر روی برگه بنویسند و اجازه ندهید هیچ بحثی در مورد راه حل ها صورت بگیرد .
پس از اتمام این زمان وارد دور بعدی شوید یعنی کاغذ ها را جمع کرده و بر بزنید و دوباره میان افراد پخش کنید و در صورتی که فردی کاغذ خودش دستش افتاد آن را تغییر دهید . از تمامی افراد بخواهید روی کاغذی که دریافت کرده سه ایده اضافه کنند . این راه حل ها هم امکان دارد جدید باشد و هم می تواند بر مبنای سه ایده اول کاغذ به وجود بیاید .
مسئول جلسه تعداد دور ها را تعیین می کند .
زمانی که تمامی دوره‌ها به پایان رسید برگه ها را جمع کنید و تمامی ایده‌ها را بر روی وایت برد بنویسید تا همه بتوانند ببینند . از این طریق می‌توانید درباره کاربردی ترین راه حل از میان راه حل های ارائه شده بحث کنید.

بیشتر بخوانید : ترازوی ذهن

مزایای ذهن نویسی

استفاده از ذهن نویسی در گروه مزیت های به همراه دارد از جمله :
-از آنجایی که در مرحله ایده زنی بحثی انجام نمی شود ، می توان در مدت زمان کوتاه ایده های بیشتری را خلق نمایید .
-تمامی اعضا در این جلسه حتی افراد ساکت و خجالتی برای مطرح نمودن ایده هایشان شانس برابر دارند .
-چون معلوم نیست کدام ایده را چه کسی مطرح کرده آزادانه تر می توان خلاقیت به خرج داد . این کار اعضای تیم را وا می دارد تا ایده هایی بدهند که قبلاً ممکن بود به نظر عجیب بیاید یا مورد استقبال همه قرار نگیرد .
عوض کردن کاغذ ها موجب می ‌شود امکان سنجش ایده‌های قبلی و رسیدن به ایده های جدید بر مبنای آن حفظ شود اما به شکل خلاقانه تر و متمرکزتر از طوفان فکری سنتی .
-به طور کلی از این تکنیک می توان برای حل هر مشکلی استفاده کرد . در حال حاضر این فرآیند در زمینه های گوناگون نظیر بازاریابی ، طراحی و حیطه های خلاقانه به کار برده می شود . امروزه در حوزه‌های دیگر نیز به این تکنیک علاقه مند شده و آن را اجرا می نمایند . در واقع در همه موقعیت هایی که قبلاً از طوفان فکری سنتی استفاده می کردید می توانید در حال حاضر از این تکنیک استفاده کنید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false