×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ذهن کوانتومی علمی است و یا شبه علمی؟

مکانیک کوانتومی نظریه ای علمی و فوق العاده پیچیده ای می باشد که انسان برای توصیف طبیعت استفاده می کند. از طرفی دیگر هم ذهن انسان یکی از پیچیده ترین سیستم های موجود در طبیعت می باشد و می تواند ویژگی های خاص و اسرار آمیزی مثل آگاهی را از خود نشان دهد. وجود شباهت های بسیار میان مکانیک کوانتوم و ذهن باعث شد تا افراد زیادی را علاقه مند کرد تا بتوانند ارتباط میان این دو پیچیده ترین را کشف کنند و به همین علت مفهومی به اسم ذهن کوانتومی به وجود آمد. اما این مفهوم به چه معناست؟ ما در این مقاله به بررسی این مفهوم پرداخته و شما را با آن کاملاً آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با آگاهی کوانتوم آشنا شوید.

مقاله پیشنهادی : جاه طلبی ذهنی چیست؟

ذهن کوانتومی چیست؟

مغز کوانتومی ، ذهن کوانتومی و آگاهی کوانتومی کلمه های است که در این ماه ها طرفدار های زیادی را به خود جذب کرده و البته که مفاهیمی بسیار وسوسه کننده نیز هستند. اما مسئله ای که وجود دارد این است که این روزها این مفاهیم به نوعی شارلاتانیزم علمی تبدیل شده اند که افراد شیاد و غیر متخصص با استفاده از آن عوام فریبی می کنند. اما ما در این مقاله به بررسی واقعیت مغز کوانتوم خواهیم پرداخت.

از جنبه های مختلفی می توان ارتباط بین ذهن و ماده را بررسی کرد. اما از لحاظ تاریخی، این مسئله دارای دو بخش فیزیولوژیکی و فلسفی می باشد که بعد ها به وسیله علوم اعصاب، علوم رفتاری و شناختی به یکدیگر متصل شدند؛ اما در این بین نباید از نقش فیزیک کوانتومی و همچنین سیستم های پیچیده در شبیه سازی سوال مغز کوانتومی چیست غافل شد.

ذهن کوانتومی چیست؟

هیچ کس تردیدی ندارد که مغز، یکی از پیچیده ترین و ممکن است حتی پیچیده ترین سیستمی است که تا به امروز کشف شده؛ به همین خاطر است که مطالعات شبکه های نورونی و ارتباط هر کدام با عملکرد هر نورون، از نگاه فیزیک جزء دسته سیستم های بسیار پیچیده بررسی می شود.

در واقع مغز کوانتومی ایده ای می باشد که آگاهی و هوشیاری انسان را نیامند فرایندهای کوانتومی میداند. به زبانی ساده تر که البته انواع مختلفی نیز دارد، می گوید که ذهن ما کاملا مانند تمام کیهان از ذرات بنیادین تشکیل شده است. به همین دلیل است که باید از محاسبات جهان کوانتومی برای آن استفاده کنیم. اما در صورتی این نظریه گفته می شود که در دیدگاه نورو بیولوژی، توضیح دادن در رابطه با عملکرد ذهن هیچ نیازی به محاسبات و فرایند های کوانتومی ندارد و کاملا به شکل کلاسیک بررسی خواهد شد.

مقاله پیشنهادی : ذهن آگاهی و تأثیر آن بر سبک زندگی

ذهن کوانتومی علمی است و یا شبه علمی؟

نکته مهم که باید به آن توجه داشت این است که بیشتر تلاش ها و زحمت هایی که درباره ی ذهن کوانتومی وجود دارد ، کاملاً شبه علمی می باشد و حتی محدوده علمی آن نیز به شدت تحت کنترل و سوء استفاده های متعدد شبه عملی می باشد.

یکی از استدلال ها درباره ی درستی و صحت این ایده مطرح شده و بسیار ساده تصور می شود؛ این استدلال می گوید که به دلیل اینکه در فیزیک کوانتومی همواره با ابهامات مختلفی روبرو هستیم ، و همچنین از طرفی هم علم هنوز در مورد ذهن با ابهامات روبروست ، پس می توان نتیجه گرفت که این دو با یکدیگر در ارتباط هستند و ما می بایست که نظریه ای بر مبنای مکانیک کوانتومی برای ذهن و آگاهی ارائه دهیم.

اثرات کوانتومی بر روی ذهن ما

اگر با مغالطات فلسفی آشناییت داشته باشید با دیدن و خواندن این استدلال می توانید بفهمید که این استدلال یک مغالطه بوده و اسم آن نیز مغالطه حفره هاست. این به آن معناست که ما اگر ما چیزی را کاملا ندانیم، می توانیم در رابطه به آن ادعایی داشته باشیم و نتیجه ای نیز بگیریم، زیرا ما از این موضوغ کاملا بی خبر هستیم و هیچ اطلاعاتی راجب آن نداریم، پس فلان ادعا در مورد آن صحت خواهد داشت! ( دلیل نام گذاری این مغالطه به مغالطه حفره، این است که می توانیم با جواب های دلخواه تمام حفره های ندانسته مان را پر کنیم.)

اما نکته ای که باید بدانید این است که در این موارد فرض های علمی مختلفی وجود دارد؛ البته این فرض ها دقیقا فرض هایی هستند که تا به امروز اعتبار زیادی نداشتند و شواهد تایید کننده ای نیز ندارند. از طرفی دیگر نیز دیگر شاهد های تجربی از این دسته و ایده ها در اختیار نداریم.

نتیجه گیری

به صورت کلی برای اینکه بدانید آیا اثرات کوانتومی بر روی ذهن ما نیز تأثیر می گذارد و یا خیر؟ باید بگوییم که این یک پرسش علمی بوده و واجد بررسی های عملی و جدی نیز می باشد. اما باید توجه داشته باشید که برخی از استدلال های شبه علمی ، از تحقیقات علمی در رابطه با مغز کوانتومی کاملاً متفاوت بوده و نه از ارزش فلسفی و نه از ارزش عمل برخوردار نیستند. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در رابطه با ذهن کوانتومی خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false