×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
رابطه گروه خونی با شخصیت فرد - روانشناسی شخصیت

چهار نوع گروه خونی متفاوت وجود دارد به نام ( O , AB , A , B ) یعنی چهار گروه مردم در این جهان زندگی می کنند . در واقع این گروه خونی است که هویت هر شخص را مشخص می کند . هر فرد باید نوع خون خود را بداند ؛ چون در مواقع اضطراری مانند جراحی ها و صدمات ،به آن بسیار نیاز است . با رفتن به نزدیک ترین درمانگاه محل سکونت خود به راحتی می توانید آن را مشخص نمایید . گروه های خونی منفی، به بیماری های میکروبی حساسیت داشته و در آن با مشکل متابولیسمی و سوخت و ساز بیشتر دیده شده است .

هم چنین بخوانید : درباره شخصیت شناسی چه می دانید؟

جدول رابطه گروه خونی با شخصیت فرد

 

از سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۷۰ تحقیقات نشان داده اند که هر شخص بر حسب گروه خونی اش ، دارای اوصاف و معایبی است که در چهار گروه زیر به طور مختصر بیان می شود :

 

گروه  AB گروه  B گروه   A گروه  O
درک و قدرت فهم

و مهارت بالا

مستقل و آزادانه فکر می کنند خجالتی و با حيا سرزنده و اجتماعی
حساس عادل سخت و مشتاق به

انجام کار

قدرت طلب

 

عاشق پیشه خودشان می باشند مخترع و كمال گرا رهبر
مردم دوست و اجتماعی آفریننده اند

 

متقاضی

 

اعتماد به نفس بالا
مورد اعتماد گاهی کنیه جو

هستند

حساس جنگجو و رزم آرا
صادق و دارای

پشتکار

سرسخت کمک دهنده صبور
کمال گرا و آفریننده سازمان دهنده آفریننده منطقی و واقعیت گرا

 

رابطه گروه خونی با استرس و اثر آن بر جسم و روح و روان

 

طبق تحقیقات ، دکتر پیتر آدمو این چنین بیان می دارد که رابطه ای بسیار قوی بین گروه خونی و استرس وجود دارد . غده «آدرنال» ترشح هورمونهای آدرنالین و نورآدرنالین را در بدن بر عهده دارد که این غده در حالت طبیعی بدن را در مقابل سرما، گرسنگی ، جلوگیری از خونریزی، عفونت و حتی مواقعی که با انجام ورزش های سخت و خسته کننده ، دچار درد عضلانی بالا می شود ، محافظت می کند . با ایجاد استرس ، ترشح این هورمون ها زیاد شده و در شخص علائمی از قبیل ضربان قلب و فشار خون بالا ایجاد شده و بر دستگاه متابولیسم اثر گذاشته و توانایی هضم را ضعیف می کند. هورمون دیگری که برای زندگی ما بسیار ضروری و حیاتی است کورتیزول می باشد که ترشح و عکس العمل آن در هر گروه خونی متفاوت است. این هورمون در حالت طبیعی، از متورم شدن بافت های بدن و مفاصل و ایجاد آلرژی، پیشگیری کرده و بر خوب شدن زخم و خواب و سیستم ایمنی بدن، نقش بسزایی را ایفا می کند.

اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک، کنترل ترشح این هورمونها را به عهده دارند. این اعصاب از مغز به دو طرف ستون مهره ها منشعب می شوند و یکی کار دیگری را کنترل می کند. برای مثال اگر ضربان قلب بالا رود، دیگری آماده می شود که ضربان قلب را متناسب و متعادل نماید؛ بنابراین بدن ما در مقابل عوامل احساسی و فیزیولوژیکی، توسط این دو سیستم عصبی بزرگ، کنترل می شوند.

هم چنین بخوانید : علل ایجاد استرس در زندگی از دیدگاه معنویت

 

استرس و رابطه مستقیم آن با گروه های خونی افراد

 

استرس یکی از عواملی است که روی ترشح هورمونهای نام برده شده، اثر بسزایی دارد و کار آنها را مختل می کند. وقتی میزان استرس زیاد نباشد، اعصاب سمپاتیک و پاراسمباتیک اجازه نمی دهند که اثر ناخوشایندی روی کارهای حیاتی بدن به وجود آید و به راحتی ترشح هورمون های نام برده را کنترل کرده و کار آنها را متعادل می کنند و شخص بلافاصله در حالت عادی قرار می گیرد.

زمان بروز استرس بالا (استرس ناسالم) به طور مزمن و دائمی، دیگر غدد هپيوتالاموس و هیپوفیز و اندوکرین و یا آدرنال نمی توانند مقدار زیادی از ترشحات خود را کنترل کنند؛ حتی اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک نیز قادر به کنترل این غدد نیستند؛ در نتیجه دیده شده که اول روی کار گوارش  شخص اثر می گذارند و در اثر عصبانیت و استرس ، پس از ماه مدتی فرد دچار اولسر یا زخم در ناحیه مری و اثنی عشر گشته و از درد معده و سوزش در ناحیه قلب شکایت می کند . فشار خون بالا و بیماریهای قلبی و ضعیف شدن عضلات بدن و بالاخره پیری زودرس به خصوص در پوست صورت، دیده می شود و ریسک شکستگی استخوان و بی خوابی که بسیار دارای اهمیت است، بالا می رود. در این حالت می گویند بدن در اثر ترشح زیاد کورتیزول، سمی شده است. با زیاد شدن استرس، میزان ترشح هورمون کورتیزول بالا می رود که روی سیستم ایمنی بدن اثر گذاشته و ریسک ابتلا به بیماری های ویروسی و بیماری های صعب العلاج مثل سرطان ها را زیاد می کند. به یقین شنیده اید که پس از یک آنفلوانزای ساده، شخص متبلا به سرطان خون شده است. حال اگر ترشح کورتیزول در خون خیلی خیلی بالا رود و شخص در این موقعیت، به خود رسیدگی نکند و استرس را از بدنش به درستی خارج نکند ، در نهایت بر اثر استرس زیاد ، دچار مه آلودگی مغز و بیماری هایی مانند آلزایمز( Alzhaimers Disease) و دمنشيا ( Dementia) می گردد.

عامل افکار منفی که اطراف شما دور می زنند و آزاردهنده می گردند ، خود شما هستید که با قضاوت های نادرست و نگرانی های بی مورد که نتیجه افکار منفی و باورهای نادرست بوده و آنها را خود می آفرینید ، کارهای روزانه را برای خود سخت می کنید؛ حتی چیزهایی که ممکن است اتفاق نیفتد را با تصورات منفی، به واقعیت تبدیل می کنید!

نرونهای عصبی که در مغز ما مانند آینه (Mirroring us) عمل می کنند و بسیار دانا و حساس بوده و می توانند آنچه را که در اطراف مغز ما می گذرد، دریافت و کپی کنند و به روی خود ما برگردانند . وقتی ما مثبت فکر کرده و خوشحال هستیم ، این نرونهای عصبی هستند که خوش حالی را مثل آینه به روی ما منعکس می نمایند ؛ بنابراین باید چیزی را انتخاب کنیم و به آن فکر کنیم که احساس ما را خوب کند و از چیز هایی که باعث استرس بیشتر و ناراحتی و عصبی کردن ما می شوند، پرهیز کنیم .

چرا ما بعضی مواقع به طرف درد و ناراحتی حرکت می کنیم؟

برخی عادت کرده اند به اینکه باید ناراحت بود و ترسید ! و نمی دانند که با داشتن افکار منفی و نرونهای عصبی ، باعث ترشح بیش از حد ماده شیمیایی (Neurochemistry) شده و ناگهان احساس و تصورات بد به سراغ آنها آمده و بی قرار می شوند. تا آنجا که می توانید اجازه ندهید این ماده شیمیایی عصبی بر احساس خوب شما غلبه کند . به یاد داشته باشید که استرس بر اثر باورهای منفی و وحشت و ترس در شما ایجاد می شود. همان طور که ذکر شد، با بروز استرس ، ماده شیمیایی دیگری به نام کورتیزول نیز بیشتر از حد طبیعی ترشح و وارد خون ما می شود که علائم فیزیکی یا جسمی زیادی را به دنبال خواهد داشت :

 

علائم جسمی استرس چیست؟

 

-احساس گرفتگی و کشیدگی عصبی در تمام اندام های بدن و عضلات

– بالا رفتن ناگهانی ضربان قلب

– بالا رفتن فشار خون

– تنفس سریع تر شده و در قسمت بالای قفسه سینه انجام می شود

و عمیق و شکمی نمی باشد؛ یعنی تنفس سطحی شده و در قفسه سینه حبس می گردد

– عرق زیاد

– فشار عصبی به خصوص در ناحیه گردن و شانه و پایین پشت

– يبوست و حتی اسهال

– گرفتگی عضلات شکم و احساس سنگینی ضعیف شدن عمل گوارش هضم

– درد عضلانی در بدن و مفاصل

– تورم مفاصل

– سرد شدن دست و پا

– سرگیجه

– درد در ناحیه قفسه سینه

– زیاد خوابیدن یا به اندازه کافی نخوابیدن و مزاحمت های مغزی و افکار منفی که مانع خواب طبیعی می شوند؟

– زیاد خوردن که شخص با وجود اینکه همیشه در حال خوردن است احساس گرسنگی می کند یا در بعضی کم خوردن یا نخوردن غذا

– بدن شخص بیشتر مواد قندی و غذاهای ناسالم مانند (Junck Food) را می طلبد

– تغذیه نادرست، باعث تجمع چربی در ناحیه باسن کوچک و و کمر و شکم شده و شخص چاق می شود

– میزان کشیدن سیگار در افراد سیگاری و مصرف الکل در کسانی که آن را مصرف می کنند و مواد اعتیاد آور در معتادین، بیشتر می شود.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false