×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مسواک زدن صحیح جهت از بین بردن زردی دندان - تصویر شاخص

با بالا رفتن سن دندان ها کم کم رنگ سفید خود را از دست می دهد و زردتر به نظر می رسد . تغییر رنگ دندان ها امری بسیار نامحسوس است که به مرور زمان رخ می دهد . در واقع هر چه مینای بیرونی دندان دچار فرسودگی شود عاج دندان که متمایل به زرد است بیشتر دیده خواهد شد . در صورتی که به بهداشت دهان و دندان و زیبایی دندان های خود اهمیت می دهید با ما در این مقاله همراه باشید . بهترین راهکار ها طبیعی جهت از بین بردن زردی دندان را مورد بررسی قرار می دهیم .

مطالب مرتبط : بهترین روش های مؤثر خانگی برای رفع بوی بد دهان

دو راهکار مهم جهت از بین بردن زردی دندان

مهمترین راهکار هایی که می توان به طور طبیعی برای از بین بردن زردی دندان به شما کمک خواهد کرد دو درمان بسیار مهم است که پیشنهاد می شود از میان آنها هر هفته به صورت گردشی یک روش را انتخاب کنید تا به شیوه مناسب دست پیدا نمایید :

مسواک زدن صحیح جهت از بین بردن زردی دندان

مسواک زدن

اولین راهکار جهت رفع زردی دندان ها مسواک زدن درست و بیشتر از قبل می باشد به خصوص بعد از مصرف خوراکی هایی که موجب زردی دندان می گردد . به طور معمول شما باید روزی ۲ بار و هر بار به مدت ۲ الی ۳ دقیقه مسواک بزنید . به گونه ای که تمامی قسمت های دندان ‌ها و شکاف ‌های موجود را به خوبی تمیز کنید . در ضمن برای حفاظت از لثه بهتر است که مسواک را به صورت دورانی بزنیم و بخش های بیرونی و داخلی بر روی دندان را نیز تمیز نمایید .

استفاده از هیدروژن پراکسید و جوش شیرین

همچنین می توانید با تهیه خمیر دندانی از جنس هیدروپراکسید و جوش شیرین جرم ها و باکتری های روی دندان های تان را پاک کرده و از شر لکه های زرد خلاص شوید . برای این کار یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به همراه دو قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید مخلوط نموده و به صورت خمیری یکدست درآورید . بعد از مسواک زدن با این خمیر دهان تان را با آب به طور کامل بشویید . همچنین می توانید با ترکیب همین مقدار برای خود دهانشویه تهیه کنید . طبق اطلاعاتی که محققان در سال ۲۰۱۲ به دست آوردند دندان های افرادی که از خمیر دندان حاوی پراکسید و جوش شیرین استفاده می کنند سفید و بدون لکه شده است . در واقع دندان‌ها بعد از ۶ هفته مصرف این خمیر بسیار سفید و تمیز می گردند . البته جهت مشخص کردن ماندگاری اثر این خمیردندان بعد از قطع مصرف به بررسی‌های بیشتری نیاز است .

مطالب مفید : معرفی و تهیه ماسک صورت خانگی برای انواع پوست

دو راهکار مؤثر دیگر جهت از بین بردن زردی دندان

روغن نارگیل

استفاده از خمیر روغن نارگیل جهت از بین بردن زردی دندان

بعضی از افراد معتقدند که روغن نارگیل بر روی دندان ها می تواند جرم و لکه را از روی دهان و دندان پاک کند که این به نوبه خود باعث سفید کردن ‌دندان می شود . همیشه برای این کار از روغن های طبیعی و ارگانیک با کیفیت بالا استفاده نمایید و از مواد شیمیایی مضر جلوگیری نماییم .

برای استفاده از روغن نارگیل جهت سفید کردن دندان یک یا دو قاشق چای‌ خوری از روغن مایع را در دهان ریخته و به مدت ۱۰ الی ۳۰ دقیقه آن را در دهان خود بچرخانید . مراقب باشید که روغن به انتهای گلوی تان نرسد و به هیچ وجه آن را قورت ندهید زیرا باکتری ها و سموم دهان ترکیب شده و بهداشتی نیست . بعد از گذشت مدت زمان لازم روغن را از دهان خود خارج نمایید . پیشنهاد می کنیم که آن را به سینک دستشویی نریزید زیرا امکان دارد راه عبور آب را ببندد . دهانتان را با آب بشویید و سپس یک لیوان آب بنوشید و در نهایت دندان هایتان را مسواک کنید . برای اثبات خاصیت سفید کنندگی این روغن و از بین بردن زردی دندان بررسی های خاصی انجام نشده است اما طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ به دست آمده محققان دریافتند که مصرف روغن کنجد و گل آفتابگردان از ورم و التهاب لثه ناشی از جرم دندان کاسته بنابراین جهت اثبات روغن نارگیل بر رفع جرم دندان تحقیقات بیشتری لازم می باشد .

سرکه سیب

استفاده از میزان اندکی سرکه سیب می تواند دندان های تان را سفید کند . برای این کار دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با تقریباً سه چهارم یک فنجان استاندارد آب ( مقدار حدود ۱۷۷ میلی لیتر ) ترکیب نمایید . سپس محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان به چرخانیم پس از آن دهانتان را شسته و دندان هایتان را مسواک کنید . طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ بر روی حیوانات انجام شد سرکه سیب اثر سفید کننده بر روی دندان های تان دارد اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که سرکه سیب به طور بالقوه می تواند به ساختار سفت و محکم سطح دندان آسیب بزند . در واقع از این ماده باید با دقت و احتیاط و تنها در مدت زمان اندکی استفاده کنیم . جهت اثبات بیشتر این یافته ها به مطالعات انسانی بیشتری احتیاج خواهید داشت .

بیشتر بدانید : خواص روغن بنفشه و نحوه استفاده از آن

استفاده از پوست میوه جات جهت از بین بردن زردی دندان

خمیر پوست میوه نارنگی برای از بین بردن زردی دندان ها

بعضی از افراد مدعی اند که مالیدن مرکباتی مثل لیمو شیرین ، پرتقال و یا پوست موز بر روی دندان های تان می تواند آنها را سفید کند . اعتقاد بر این است که ترکیب دی-لیمونین موجود بر روی پوست مرکبات به سفید شدن دندان ها کمک زیادی می کند . برای این کار کافیست پوسته میوه را به مدت ۲ دقیقه بر روی دندان های تان به آرامی بمالید پس از آن دندان های تان را آب کشی کرده و آن ها را مسواک بزنیم . شواهد علمی بسیار کمی برای تأثیر پوست میوه جهت سفید شدن دندان ها وجود دارد برخی محققان در سال ۲۰۱۰ اثر سفید کنندگی خمیر دندان حاوی ۵ درصد از دی -لیمونین در پاک کردن لکه های ناشی از مصرف سیگار و چای بررسی نمودند . در واقع لکه های زردی دندان های اشخاصی که از این نوع خمیردندان استفاده می کردند بعد از ۴ هفته نسبتاً کم شده بود . آنها در روز دوبار با خمیر دندان حاوی دی-لیمونی و نوعی ماده سفید کننده دندان مسواک زده بودند اما این خمیر دندان به هیچ عنوان تأثیری در از بین بردن لکه های ناشی از مصرف سیگار یا چای نداشت . در واقع برای اثبات این کار و اثربخشی لیمونین جهت پاک کردن لکه ها و سفید کردن دندان ها به بررسی های بیشتری احتیاج است . طبق تحقیقات در این زمینه اسید سیتریک گرفته شده از پوست چهار نوع پرتقال در سفید کردن دندانها آنها تأثیر دارد . در این بررسی معین شد که عصاره گرفته شده از پوست نارنگی در سفید کردن و از بین بردن زردی دندان ها بهترین نتیجه را داشته است .

بیشتر بخوانید : آشنایی با ده خوراکی انرژی زا جهت رفع خستگی

تأثیر زغال در از بین بردن دردی دندان ها

استفاده زغال فعال برای از بین برددن زردی زردی دندان

زغال فعال قدرت جذب بسیار بالایی داشته و گفته می شود می تواند باکتری ها و مواد سمی آن را نابود کند . شما می توانید جهت برطرف کردن لکه های زرد دندان های تان از این ماده استفاده نمایید . مصرف زغال فعال به صورت کپسولی امکان پذیر بوده و می ‌توانید محتویات آن را روی مسواک تان قرار بدهید.  پس از آن دندان های تان را با ملایمت به صورت مدور به مدت ۲ دقیقه مسواک کنید . مواظب باشید که این ماده به لثه های تان برخورد نکند زیرا بسیار تحلیل برنده می باشد . بعد از تمیز کردن دندان هایتان با زغال دهان تان را حتماً آبکشی کنید .‌ در صورتی که نگران تحلیل برندگی زغال فعال هستید و دندان های حساسی دارید پیشنهاد می‌ شود ابتدا میزان کمی از آن را برداشته و به آرامی بر روی دندان های تان بمالید و بعد از ۲ دقیقه آن را پاک کنید .

جالب است بدانید که با ترکیب آب و زغال فعال می توانید دهانشویه تهیه کنید . از این رو می‌توانید پس از هر بار استفاده دو دقیقه در دهان چرخانده و سپس آنرا بیرون بریزید . بعد از استفاده از این ماده آن را خارج و دهانتان را کاملاً با آب بشوید .‌ این ماده نیز ترکیبات ترکیبات ذکر شده به عنوان ماده اثربخش جهت سفید کنندگی و از بین بردن زردی دندان به اثبات و شواهد علمی بیشتری احتیاج دارد . تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام گردید نشان دهنده این بود که زغال فعال در مقایسه با خمیر دندان های سفید کننده اثر سایش بیشتری روی دندان های مصنوعی دارد البته محققان اعلام کردند که این زغال برای سفید کردن دندان ها مناسب نیست . این ماده با طبیعت جاذبه ای که دارد به طور بالقوه برای از بین بردن لکه ها مفید است لازم به ذکر است که امکان اینکه پودر زغال درون شکاف و ترک های دندان های افراد مسن دیده شود بسیار است .

از بین بردن زردی دندان ها با مصرف میوه جات و سبزیجات آب دار

برای داشتن دندان های سالم از میوه ها و سبزیجات خام آب دار حتماً استفاده کنید . در واقع آب موجود در این مواد خوراکی دندان و لثه ها  را از جرم و باکتری‌هایی که موجب زردی دندان می شود پاکسازی خواهد نمود .  بعد از سرو هر ماده غذایی مصرف میوه های ترد موجب می شود مقدار بزاق دهان زیاد شده و می تواند ذرات به جا مانده از غذا را که به دندان های تان چسبیده است پاک نماید . در این که مصرف میوه و سبزیجات در سلامت دهان و دندان بسیار تأثیرگذار است هیچ گونه شکی نیست ؛ اما این مورد نیز شواهد علمی تأیید کننده و چندان جهت اثر سفید کنندگی ندارد اما مصرف این خوراکی ها در طول روز بعد از هر وعده غذایی ضرر نخواهد رساند .

مصرف میوه جات و سبزیجات آبدار جهت از بین بردن زرد ی دندان

طبق تحقیقات به دست آمده در سال ۲۰۰۷  با کمبود ویتامین  C بیماری  پیوره تشدید می شود . این نوع بیماری یک نوع بیماری عفونی در بافت های اطراف دندان می باشد . در این بررسی که توجهی به اثر ویتامین C در سفید کنندگی دندان وجود نداشت مشخص گردید که این ویتامین می ‌تواند سلامت کل دندان ها را حفظ کند . در واقع مقدار بالای ویتامین C از تولید جرم هایی که باعث زردی می گردد پیشگیری می کند . خمیردندان های حاوی آنزیم پاپئین و بروملین می‌ تواند در از بین بردن زردی دندان تأثیر زیادی داشته باشد ، در هر دو نوع آنزیم در میوه پاپایا و آناناس یافت می شود .‌

عوامل تشدید کننده زردی دندان

موارد بسیاری باعث زردی دندان ها می شود که شامل :

-خوردن غذاهای و نوشیدنی های خاص نظیر قهوه ، چای و بلوبری

-رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات ساده و شکر

-مصرف سیگار یا جویدن تنباکو

-عوارض جانبی برخی از دهانشویه ها و داروها

-کهولت سن که گاهی اوقات با بالا رفتن سن زردی دندان وجود دارد

-ژنتیکی

-بیماری های دندان

-استفاده بیش از حد از فلوراید

-بهداشت ضعیف دهان و دندان

-خشکی دهان یا کم بودن بزاق

به طور کلی پیشنهاد می شود تا به بهداشت دهان تان اهمیت دهید و به طور مرتب نزد دندانپزشک بروید . در صورتی که با ارائه راهکارهای بالا جهت از بین بردن زردی دندان تأثیری ایجاد نشد در این میان دندانپزشکان به شما کمک خواهند نمود تا راه حل مناسب به وضعیت تان را به کار گیرند .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false