×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
کمک گرفتن از خود و دیگران جهت مقابله با ترس از آینده

هیچکس نمی داند یک سال بعد یک ، یک ماه بعد یا حتی فردا چه اتفاقی خواهد افتاد . در واقع این طبیعت زندگی است و با این حال بسیاری از انسان ها با ترس از آینده زندگی خود را پیش می برند . هرچقدر که آینده نگر باشید و زندگی خود را با برنامه ریزی پیش ببرید و نمی توان اختیار همه چیز را داشته باشید . ترس از اتفاق های پیش بینی نشده و بحران های احتمالی طبیعی است . اما نباید فکر ما را درگیر کند ، به علت ترس از آتیه نامعلوم انسان های بسیاری از تصمیم گیری های مهم ، برداشتن گام های بزرگ و ریسک ‌پذیر سرباز زدند . در این مسیر امکان دارد فرصت ‌های درخشانی را از دست بدهید . در صورتی که فکر و خیال و نگرانی در رابطه با آینده به طور پیوسته زندگی کنونی تان را خراب کرده است ، این مقاله را از دست ندهید  .

مطالب مرتبط : شیوه مقابله با ترس و داشتن شهامت

در نظر گرفتن بدترین حالت های ممکن جهت مقابله با ترس از آینده

در نظر گرفتن بدترین حالت های ممکن جهت مقابله با ترس از آینده

بپذیریم بزرگترین ترس های ما به واقعیت نمی پیوندد و این فکر به ذهن تان خواهد رسید که بدترین وضعیتی که امکان دارد رخ بدهد چیست ؟ با این پرسش متوجه خواهید شد که حتی اگر بدترین وضعیت ممکن نیز به وجود بیاید دنیا به آخر نمی‌ رسد . با در نظر گرفتن بدترین احتمالات خواهیم فهمید که ترس های مان آنگونه که فکر می‌کردیم بزرگ نیست . آشکار است که بعضی از آنها تأثیر قابل توجهی بر زندگی ما خواهد داشت و نباید ما را از زندگی ساقط کند . فراموش نکنید بزرگترین ترس ها نظیر ترس از آینده ندرت اتفاق می‌افتد . این واقعیتی است که بسیاری از ما تجربه نموده ایم و در صحت آن شک داریم . با این وجود بیشتر اوقات آن را فراموش می‌کنیم ؛ با فکر و خیال های مختلف بعد از کلنجار های زیاد با خودمان وارد دفتر رئیس می ‌شویم و درخواستمان را بیان می‌کنیم و هنگامی که از اتاق رئیس بیرون می آییم با خودمان می گوییم همین بود و همین قدر ساده . در واقع بسیاری از ما عادت کرده ایم که ذهنمان را درگیر چیزهایی کنیم که به احتمال زیاد هرگز اتفاق نخواهد افتاد . حقیقت ممکن است عجیب تر از خیال باشد اما گویا فکر و خیال بیشتر از حقیقت ما را می ترساند  .

مطالب بیشتر : عوامل ایجاد استرس در کودکان و راههای درمان آن

کمک گرفتن از خود و دیگران جهت مقابله با ترس از آینده

بسیاری از ما به علت نگرانی دچار بی خوابی می شویم . کار درست این است که خودمان را مشغول نگه داریم . تفاوتی ندارد تلاش هدفمند جهت مقابله با ترس مان باشد و یا فعالیت فیزیکی زیرا درگیر کردن ذهن با فعالیتی خوشایند روشی موثر جهت از بین بردن احساسات منفی و غلبه بر ترس از آینده می باشد . میان ریشه بسیاری از ترس ها دانستن بعضی چیزها و نیز ناتوانی در پیش‌بینی آینده می باشد . مسئله اینجاست که هر چقدر به ماجرا به بنگریم باز هم فقط امروز و حالا را داریم این را بپذیرید که فردا روزی است که هنوز نرسیده و اگر نمی توانید بر نگرانی های حالا غلبه کنید راه بروید ، بدوید ، ورزش کنید یا بخوابید . ادامه این مطلب را با این سؤال مطرح می ‌کنیم آخرین باری که نگران چیزی بودید و از آن ترس داشتید چه شد ؟ به احتمال زیاد به خوبی از پس آن برآمده و شاید به نظر خودتان موفق شده اید یا کارها آن گونه که می خواستید پیش نرفته است . شکست همواره به معنای کمبودی و ناکارآمدی نیست شاید باید مسیر دیگری را پیش ببرید  .

بیشتر بخوانید : دلایل ترس از آسانسور و شیوه ‌های غلبه بر آن

توانایی و شجاعت از راهکار های مؤثر جهت غلبه بر ترس از آینده

توانایی و شجاعت از راهکار های مؤثر جهت غلبه بر ترس از آینده

اکثر ما شکست خوردن را تجربه کرده ایم ؛ شجاعت به این منظور نیست که هرگز احساس شکست خوردن نکنیم . شجاعت به این معناست که با داشته های موجود آنچه در توانمان است را انجام دهیم فارغ از آنکه امکان دارد چه احساسی پیدا کنید . شاید بتوان گفت مهمترین ویژگی شجاعت آن است که هیچ کس جز خودتان نمی تواند آن را به شما تقدیم کند . در واقع ما باید به خودمان شجاعت و جسارت دهیم و گام اول آن هم باور خودمان یا خودباوری است . جهت غلبه ترس از آینده باید به این باور برسیم که از عهده چنین کاری بر می ‌آیید  . هیچ کس از آینده خبر ندارد و نگرانی و ترس از آن موجب می شود اوضاع به خوبی و خوشی سپری نشود . باید قدمی بردارید و پیش روی کنید و ببینید چه پیش می آید . کافی است سعی تان را  بکنید و در این مسیر از راهکارهای سودمند بهره بگیرید و مهمتر از آن باور داشته باشید که از عهده کار بر می آیید .

مثبت اندیشی راهکار جهت رویارویی با ترس از آینده

مثبت اندیشی در لحظه و در اکنون امکان دارد سخت باشد اما می توانیم رسیدن به هدف و نتیجه دلخواهمان را تصور کنیم . تصویرسازی چیزی فراتر از رویا پردازی می باشد و در آن باید تمرین کنیم ، حقیقت را به همان شکل و وضعیتی که می خواهیم تجسم کنید . به عبارتی قبل از دستیابی به موفقیت باید بتوانیم حس پیروزی را تجربه کنیم . طبق پژوهش های به دست آمده فعالیت های معنوی در درمان بیماری ها و مشکلات جسمی مؤثر است بنابراین نیایش و مراقبه می تواند به کم کردن اضطراب و ترس از آینده کمک شایانی کند . شاید به نظر کسانی که تا بحال چنین اموری را امتحان نکرده اند نشستن ، تمرکز و نفس کشیدن کاری بیهوده باشد اما این را بدانید که تنفس عمیق با چشمان بسته تأثیر شگفتی دارد و کمترین تأثیر این است که بی قراری تان را تسکین می بخشد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false