×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
راه های افزایش صمیمیت عاطفی با همسر- پایگاه جامع پاکدشت نیوز

همه ما انسان‌ها نیازی اصیل، فطری و ذاتی نسبت به عشق، محبت و علاقه در خود احساس می‌کنیم. مهارت در عشق ورزیدن، محبت کردن و نشان دادن علاقه به دیگران به همان اندازه مهم است که دریافت کردن آن ضروری و حیاتی است.

عشق، محبت و علاقه

بعضی از مردم عشق، محبت و علاقه خود را به صورت فیزیکی – جسمانی نشان می‌دهند. مثلا دیگران را با فشار زیاد به آغوش می‌کشند و محکم بغل می‌کنند.

صمیمیت عاطفی با همسر- پایگاه جامع پاکدشت نیوز

برخی عشق، محبت و علاقه خود را به راه‌ها و روش‌های دیگری که کمتر فیزیکی و جسمانی است بروز می‌دهند. مثلا برای همسرشان غذای مورد علاقه‌اش را می‌پزند.

حتما با وضوح و روشنی تمام با همسرتان درباره این مهم که دوست دارید چگونه به شما عشق، محبت و علاقه نشان دهند صحبت کنید. در این باره نیز صحبت کنید که شما چگونه علاقه‌تان را نشان خواهید داد.

اعتماد متقابل

تمامی ‌انسان‌ها نیاز دارند که افکار و احساسات‌شان محترم شمرده شود. زمانی که عاشق هستید بیشتر از هر زمانی آسیب پذیر هستید.

راه های افزایش صمیمیت عاطفی با همسر-پاکدشت نیوز

زیرا شخصی‌ترین و خصوصی‌ترین امیدها، آرزوها و ترس‌های‌تان را با همسرتان در میان گذاشته‌اید و توانسته‌اید صمیمیت احساسی ای میان خود و او خلق کنید.

همسرتان نیز به نوبه خود به شما نشان داده است که می‌توانید به او اعتماد و افکار و احساسات‌تان را بیان کنید.

سوء استفاده از اعتماد دیگران، خسانت کردن به آنها و مسخره کردن افکار و احساسات‌شان می‌تواند اعتماد آنها را نسبت به شما سلب کند.

این در حالی است که امین و شنونده بودن، دیگران را تشویق می‌کند تا افکار واحساسات‌شان را بیشتر با شما در میان بگذارند و اعتمادشان افزایش یابد.

امنیت در صمیمیت عاطفی

همه ما انسان‌ها نیاز داریم احساس کنیم کسی هست که امنیت، خوشحالی و خوشبختی و رفاه ما برایش مهم است. برای مثال بچه‌ها همواره به منظور کسب آرامش خاطر، امنیت و اطمینان به مادرشان مراجعه می‌کنند.

 افزایش صمیمیت عاطفی با همسر- پاکدشت نیوز

شما نیز در پایان روزی بد، ناموفق و خسته کننده به همسرتان مراجعه می‌کنید تا آرام شوید. هنگامی‌که خبر خوبی می‌شنوید یا موفقیت کسب می‌کنید به سراغ همسرتان می‌روید تا خوشحالی‌تان را با او سهیم شوید.

وقتی می‌دانید همواره حامی ‌پشتیبان یکدیگر هستید و خوشحالی و خوشبختی شما برای همسرتان اهمیت فوق‌ العاده‌ای دارد، پیوند احساسی – عاطفی میان شما و او عمیق‌تر خواهد شد.

مراحل شکل گیری صمیمیت عاطفی بین زن و شوهر

افزایش صمیمیت عاطفی با همسر- پایگاه جامع پاکدشت نیوز

صمیمیت فیزیکی و ظاهری

این مسئله وقتی به وجود می آید که افراد از نظر ظاهری و پوششی احساس نزدیکی داشته باشند.

وقتی فردی به خاطر جاذبه های جنسی به یک جنس مخالف جذب می شود، باید نحوه ی پوشش او را نیز در نظر بگیرد. البته این مرحله معمولا بطور ناخودآگاه به وجود می آید. انسان جذب کسی که از لحاظ چهره ی ظاهری و اندام و پوشش با او متفاوت باشد نمی شود ،مگر در مواردی که فرد به خاطر شیفتگی و شدت جذابیت جنسی طرف مقابل، حتی اولین و ساده ترین مرحله ی صمیمیت را فراموش می کند.

صمیمیت در هنر و زیباشناسی

در این مرحله افراد سعی می کنند نقطه نظرات هنری و سلیقه ای خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا به شناخت بیشتری برسند. برای رسیدن به این مرحله، افرادی که تازه تصمیم به شروع رابطه گرفته اند می توانند به یک گالری هنری یا سینما بروند و نظرات خود را به اشتراک بگذارند. شاید در ابتدا بررسی این مسائل بسیار ساده و پیش پا افتاده جلوه کند، اما یقین داشته باشید که اشتراک و تشابه در مسائل هنری از ملزومات رسیدن به کمال صمیمیت و تداوم یک رابطه است.

صمیمیت در فعالیت و سرگرمی

داشتن نقطه نظرات مشترک در زمینه ی تفریحات و سرگرمی ها از عوامل مهم در رشد صمیمیت افراد در رابطه می باشد. بسیاری از افراد دوست دارند آخر هفته را در کنار دریا بگذرانند، اما عده ی دیگری هستند که ترجیح می دهند به خرید بروند. این تفاوتها اگرچه در ابتدا به چشم نمی آید، اما در طول زمان می تواند مخرب رابطه باشد.

صمیمیت ادراکی و عقلانی

داشتن نقطه نظرات مشترک در زمینه ی اولویت ارزشها، باورهای زندگی، اهداف و آرزوها لازمه ی رشد صمیمیت می باشد. بسیاری از افراد این مرحله را با دین و مذهب اشتباه می گیرند. به یاد داشته باشیم سبک فکری و نگاه به زندگی افراد اگرچه می تواند نشأت گرفته ی از مذهب باشد، اما با موضوع مذهب متفاوت است . همچنین ممکن است بسیاری از افراد ظاهرا مذهبی باشند اما آرزوها و امیال آنها کاملا با اصول مذهبیشان در تضاد باشد.

بنابراین بررسی و سنجش اصول زندگی و ارزشی و همچنین اهداف زندگی از ملزومات رسیدن به نقاط مشترک و تداوم یک رابطه می باشد.

صمیمیت معنوی

داشتن نقطه نظرات مشترک درباره ی اصول اخلاقی و اعتقادی معنوی، از مهمترین مراحل رشد صمیمیت و دوام یک رابطه است. متاسفانه در فرهنگ کشورمان به خاطر اختلافات و تعارضهای مذهبی، افراد به اشتباه به این مسئله ی مهم نمی پردازند. باید به یاد داشته باشیم که بررسی این مسائل ربطی به فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان ندارد و یک نقطه نظر علمی و جهان شمول است. تمام انسانهای جهان پیرو یک مذهب و آیین مشخص هستند و عده ی کمی هم که از هیچ آیینی پیروی نمی کنند باز هم یک مذهب و اعتقاد مشخص درباره ی معنویات، اصول اخلاقی و جهان دارند. بحث مذهب و دیدگاه معنوی به علت نفوذ در لایه های عمیق شخصیتی، در روند رابطه بسیار موثر می باشد

بنده خودم به شخصه افراد زیادی را دیده ام که در کلام خود ادعا می کنند که اصلا مذهبی نیستند، اما اگر طرف مقابل شان بر خلاف اعتقادات معنوی آنها حرفی بزند بسیار آشفته می شوند. اینگونه افراد معمولا دچار تضادهای اعتقادی و ارزشی هستند و هنوز نتوانسته اند به یک دیدگاه ثابت در بحث معنویت برسند. به یاد داشته باشیم وارد شدن در رابطه ی عاطفی با افرادی که تضاد اعتقادی دارند بسیار خطرناک می باشد زیرا اینگونه افراد معمولا در سطح عاطفی نیز دچار تضاد می باشند و هنوز به ثبات و بلوغ شخصیتی و عاطفی نرسیده اند.

صمیمیت عاطفی

تشابه در ابراز احساسات و حالت های هیجانی جزو مراحل پایانی و مهم رسیدن به صمیمیت می باشد. افرادی را می بینیم که اهل ابراز عاطفه ی خود نیستند و معمولا ترجیح می دهند با سکوت حرفهای خود را منتقل کنند. و عده ای نیز هستند که حتما باید با کلام خود، احساساتشان را منتقل کنند. به عنوان مثال این دو نفر اگرچه ممکن است به خاطر حالات هیجانی به یکدیگر جذب شوند، اما رابطه شان در طولانی مدت با مشکلات جدی روبرو می شود. افرادی که از نظر سطح هیجانی و احساسات و نوع بروز آن تشابه زیاد دارند، قطعا می توانند یک رابطه ی عاشقانه ی سالم و بلند مدت را هدایت کنند.توجه داشته باشیم که تشابه و یکسانی در زبان ابراز عشق، اهمیت فراوانی در وجود صمیمیت در رابطه خواهد داشت. به یاد داشته باشیم مراحل صمیمیت باید در دوره ی شناخت صورت بگیرند. اما اگر افراد وارد رابطه بشوند و پس از آن دست به بررسی و شناخت یکدیگر بزنند، قطعا با انحراف روبرو خواهند شد.

این انحراف به این علت صورت می پذیرد که با شروع رابطه ی جنسی، به علت ترشح هورمون های صمیمیت و همچنین ترشح آزادانه ی هورمون های جنسی و هیجانی، بخش منطقی مغز انسان به طور ناخودآگاه ضعیف خواهد شد و قادر به تشخیص نخواهد بود. بنابراین لازم است قبل از شروع رابطه ی جنسی، حتما تمامی این مراحل به شکل کامل صورت بگیرد.

صمیمیت جنسی

پس از عبور این مراحل و بررسی تمامی آنها، افراد می توانند با در نظر گرفتن عنصر تعهد که ضلع سوم عشق می باشد، وارد رابطه جنسی شوند. اینجا همان نقطه ای است که افراد از نظر منطقی رابطه ی خود را به طور کامل بررسی کرده اند و پس از رسیدن به شناخت کامل و دادن تعهدات لازم، می توانند وارد رابطه ی جنسی که از اصول اساسی روابط عاشقانه می باشد برسند. به یاد داشته باشیم بقای بشریت و انسان و تکامل او در گرو رابطه ی جنسی می باشد. این عنصر به خاطر خلاقیت و تکامل از قداست بسیار بالایی برخوردار می باشد. در تمامی ادیان الهی نیز وجود احکام و شرایط گوناگون، دلیل محکمی بر تقدس و اهمیت رابطه جنسی دارد

لذا همانگونه که برای عبادت و انجام اعمال مقدس شرایط و مقدماتی لازم است، برای رسیدن به مرحله ی رابطه ی جنسی نیز باید اصول و مراحل مختلفی درک شود. عدم رعایت این اصول (عنصر تعهد) و رعایت مراحل صمیمیت، می تواند انسان را به بیماریهای عاشقانه و روابط نابهنجار دچار کند. اگرچه بیماریهای عاطفی و ناهنجاری های رابطه ای نتیجه ی مشکلات روانی عمیق می باشد، اما به یاد داشته باشیم عدم مدیریت روابط عاشقانه، خود به خود می تواند ما را به بیماریهای روحی و روانی دچار کند. و این دور منفی (تاثیر روابط غلط بر روان و تاثیر مشکلات روانی بر روابط) می تواند تا انتهای زندگی گریبان گیر افراد شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false