×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تقویت مهارتهای مهم در داشتن فن بیان

داشتن فن بیان خوب و صحیح یک نقطه مثبت جهت رسیدن به اهداف و زندگی بهتر است که با چندین نکته ساده و البته کاربردی قابل تقویت می باشد. در واقع مهارت خوب صحبت کردن بسیار مهم است که هر انسانی موفقی باید آن را به دست آورد. در صورتی که می خواهید با دوستان خود ارتباط خوبی برقرار کنید و روابط عمومی خوبی داشته باشید همچنین منظور خود را به خوبی به مخاطبانتان منتقل نمایید و هم چنین رفتاری کنید که بقیه از همنشینی و صحبت با شما لذت برند باید بیان بسیار خوبی داشته باشیم. در ادامه جهت تقویت مهارتهای تقویت خوب صحبت نمودن بحث خواهیم نمود با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟

تقویت مهارتهای مهم در داشتن فن بیان

برای سخنوری خوب و عالی باید به نوع صحبت دیگران توجه نمود و حرف های آنان به خوبی گوش دهید. همواره به صحبت کردن دیگران گوش دهید و به حرف‌های آنان به خوبی توجه نمایید. لحن صحبت ، ریتم حرف زدن از رمزهای عالی برای فن بیان خوب داشتن است.

برای کسب این مهارت عموماً اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و داشتن اعتماد به نفس موجب می ‌شود که هنگام سخنرانی مسلط بوده و در برابر هر ذهنیتی که به شما ناتوانی را القاء می دهد ایستادگی کرده و خود را کاملاً مسلط و توانا بشمارید و به خود تلقین کنید که توانا ، قادر و مسلط بر خود ، سخنرانی ماهر و زبردست هستید.

مطالعه کتاب باعث می شود شما با واژه ها و کلمات و جمله بندی های مختلف بیشتر آشنا شده و هنگام نیاز از آن استفاده کنید و سطح قدرت و توانایی تان را بالا ببرید.

مدیریت کردن اضطراب و استرستان کمک کننده ترین مهارت برای تقویت فن سخنوری می باشد زیرا مهارت مدیریت استرس و کنترل هیجانات درونی باعث می شود تمرکز فکری سخنران بر روی ارائه اطلاعات افزایش یابد.

کنترل حجم صدا جهت تقویت این فن باعث داشتن یک صدایی رسا و واضح بدون لرزش می باشد. حجم صدای تان به صورت نا منظم و نام موزون باعث می شود تا مخاطب به شنیدن مطالب تان علاقه مند گردد.

جهت کنترل بیشتر بر روی سخنرانی کلمات را دقیق و صحیح تلفظ نمایید. عجله در ارائه و بیان مطالب موجب از بین رفتن رشته تفکرات مخاطب می گردد. صحبت کردن شمرده شمرده به نفوذ کلامتان کمک نموده و سبب می شود کلمات به صورت مناسب در جای مناسب در ذهن شنوندگان بنشیند.

بیشتر بخوانید : نحوه برخورد با انتقاد دیگران

مهارت کنترل احساس خواص و صحبت با دیگران آن جهت تقویت فن بیان

مهارت کنترل احساس خواص و صحبت با دیگران آن جهت تقویت فن بیان

ارائه احساساتی نظیر ذوق ، شوخ طبعی و حتی ترس در برخی از لحظات سخنرانی الزامی است بنابراین احساسات می تواند هم کمک کننده و هم نابودگر باشد. بنابراین باید احساسات در جای درست آن در سخنرانی به کار گرفت زیرا احساسات خارج از کنترل به فن بیان کمک نمی کند و موجب ایجاد یک نکته منفی در سخنرانی تان می گردد.

صحبت کردن نیز می‌تواند به تقویت این فن کمک کند و قدرت کلامی تان را بالا ببرد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات کلامی شدیداً کاهش یافته و ارتباطات انسانی و رفت و آمدهای خانوادگی و مهمانی ها و ضیافت های دوستانه کاهش می یابد. اگر می‌خواهید فنی قوی در سخنوری داشته باشید هیچ فرصتی را جهت گفتگو و سخن گفتن با اعضای خانواده و دوستان صمیمی تان از دست ندهید.

با دوستان و نزدیکان سر سخن باز کنید و در رابطه با یکی از موضوعات روزمره عمومی حرف بزنید یا در رابطه با نقطه نظرات دیگران فعال برخورد کنید و اظهار نظر نمایید تا با روش و روحیه مواجهه با دیگران آشنا و بیان تان روان تر گردد.

داشتن صدای ورزیده و پرورش داد یافته جهت داشتن یک فن بسیار قوی مؤثر است. معمولی ترین کلمات و مفاهیم با صدای ورزیده و استاندارد بر دیگران تأثیر گذاشته و اعتماد آنها را جذب خواهد نمود. یکی از مهمترین تمرین هایی که می‌ تواند در این زمینه مؤثر باشد و صدا را پرورش دهد گزینه آواز خواندن است. این تمرین موجب می ‌شود که به تدریج با صدای تان بیشتر آشنا شده و قابلیت ها و نقاط ضعف صدایتان را کشف کنید. هدف از این تمرین اجرایی دقیق نت های موسیقی نیست بلکه هدف تمرین صداسازی و افزایش تسهیلات به زیر و بم صدایتان است. صدای خود را ضبط کنید و به آنها گوش دهید تا بتوانید زیر و بم صدایتان را بشناسید.

بیشتر بدانید : حافظه دیداری و روش های تقویت آن

علت مشکل در فن بیان و ناتوانی جهت ارتباط گرفتن با دیگران

در صورتی که شما در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکل دارید و نمی‌ توانید به درستی حرف‌هایی که دارید را بزنید یا منظورتان را شفاف مطرح کنید احتمالاً به کمبود اعتماد به نفس یا خجالتی بودن تان برمی گردد که موجب می شود نتوانید به درستی مسئله مورد نظرتان را میان افراد مطرح کنید. بعضی وقت ها این نگرانی به علت افکار منفی در خودمان است که این کار موجب می‌ شود ناخودآگاه دچار نگرانی و استرس شده و اگر ریشه این استرس چنین افکاری باشد باید آن را کنترل و اصلاح کرد.اعتماد به نفس پایین نیز باعث استرس و نگرانی شده و سبب می ‌شود تا احساس ناامنی و مورد بی توجهی واقع شدن به ما دست دهد. بنابراین از ادامه صحبت و ارتباط نگران شده و استرس می گیریم. برای این منظور باید روی تقویت و بالا بردن اعتماد به نفس خود کار کنیم. به طور کلی اگر مشکلی در ارتباط با دیگران دارید می توانید در گام اول با مطالعات و به دست آوردن اطلاعاتی در این باره این کمبود را از بین ببرید. در صورتی که خودتان به تنهایی این مهارت را نمی توانید اجرا کنید در دوره های عملی آموزش این مهارت دوره هایی مثل مهارت‌های زندگی ، ارتباط مؤثر و … شرکت نمایید‌.

به عنوان کلام آخر به توانایی های خود اعتماد داشته باشید و بدانید فرق ندارد چه اتفاقی می‌افتد مهم آن است که شما به بهترین شکل تلاشتان را کرده اید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false