×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تکیه بر توانایی ذهنی دیگران جهت غلبه بر افکار وسواسی

افکار وسواسی افکاری است که در آن فرد دچار ضعف و ناتوانی می‌شود تا جایی که دست به تصمیم گیری های نادرست می زند. الگوی خواب و استراحت فردی که دچار این گونه افکار می‌شود به هم خورده و به علت خستگی بیش از حد اضطراب دارد این افکار گاه موجب می شود فرد دست به کارهای نامعقول بزند و با تمام وجود احساس ترس نماید. از آنجا که این افکار به عنوان بدترین عواقب افسردگی به حساب می آیند به همین علت شدت افسردگی بر اساس شدت و تعداد وقوع این نوع افکار ها تعیین می گردد. در این مقاله به شما راهکارهای مؤثر جهت مبارزه و غلبه بر این نوع افکار را خواهیم گفت با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : راه های غلبه بر افکار منفی

تکیه بر توانایی ذهنی دیگران جهت غلبه بر افکار وسواسی

شدید بودن نشخوار ذهنی مغزتان را می سوزاند ؛ شما نمی توانید صرفاً به منطق خود و هر موضوعی که از طریق عصب های دان در وجودتان جریان پیدا می‌کند کاملاً اعتماد نمایید زیرا این امکان وجود دارد تمامی این موارد غلط باشد. همواره به مغز و توانایی ذهنی اطرافیان خود نیز متکی باشید تا آنها در دسته بندی افکارتان به شما کمک نمایند و در نهایت به حقیقت دست یابند. هر فردی دوستانی در اطراف خود دارد ؛ درست است که گرفتار افکار وسواسی هستیم این افکار را می‌توانید با آنها در میان بگذارید تا دلیل کارهایی را که انجام داده اید به شما یاد آوری نمایند. به همین ترتیب متوجه خواهید شد که به چه علتی بعضی از کارها را انجام داده اید و بیهوده خود را سرزنش نمی کنید و دچار درد و عذاب نخواهید شد. وقتی با دوستان خود در رابطه با موضوعی حرف می زنید صحبت های آنها را درست مثل گزارشگر مطبوعاتی یادداشت کنید تا هر زمان که دچار این افکار شدید و به سراغتان آمد به یادداشت های نوشته شده مراجعه کنید و این امر باعث می شود روح و روانتان آرام شود.

مطالب مفید : چگونه افکار مسموم را از خود دور کنیم ؟

افکار وسواسی تان را بررسی کنید

افکار وسواسی تان را بررسی کنید

به گفته یکی از منتقدان همیشه افکار نادرست باعث اضطراب شده و افسردگی ، درد و ترس ناشی از افکار وسواسی غلط هستند. در اینگونه مواقع سریعاً به موضوعی که در حال فکر کردن هستید به خوبی توجه نمایید و به خود بگویید که الان درون داستانی قرار گرفته اید که برای تو حقیقت ندارد. این منتقد در ادامه می گوید برای بررسی افکار ۴ سؤال بسیار ساده از خود بپرسید :

این تفکر حقیقت دارد؟

با قطعیت بگویید که این موضوع درست است؟

زمانی که به آن موضوع خاص فکر می کنم چه واکنشی دارم؟

در صورتی که به آن موضوع فکر نکنیم چه فردی خواهد بود؟

پس از پاسخ به این سؤال فکرتان به گونه دیگر تغییر دهید ؛ یعنی دقیقاً عکس آن را روی برگه یادداشت کنید. به طور مثال که با خودتان گفته اید که من فردی شکست خورده هستم این فکر را تغییر دهید و بر روی برگه بنویسید من فردی موفق هستم. سپس برای اثبات این موضوع گواه خاص و صادقانه بیاورید. البته این ترفند همواره کارساز نیست گاهی اوقات بهتر است فکرتان را تجزیه و تحلیل نکنید تا فقط پرسیدن سوال اول که آیا این فکر منه حقیقت دارد کمی بین نشخوار ذهنی و شروع علائم اضطراب فاصله ایجاد می‌کند و این کار به شما یادآوری می کند که درون داستان غیر واقعی گیر افتاده اید.

مطالب بیشتر : چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟

استفاده از تکنیک های خاص جهت رفع افکار وسواسی

استفاده از تکنیک های خاص جهت رفع افکار وسواسی

زمانی که افکار وسواسی تان زیاد می شود می توانید از تکنیک مانترا استفاده کنید. مانترا مجموعه ای از کلمات و آوایی است که با هماهنگی خاص به دفعات تکرار می شود. انجام دادن این کار می تواند به شما در برابر عقب راندن این افکار کمک نماید. در واقع می توانید با استفاده از کتاب‌های مقدس کلماتی را پیدا کنید که در این کار به شما کمک می کند مثلاً جمله نترسید و غمگین نباشید عبارتی است که می‌تواند در کتابهای مقدس به کرات پیدا شد.

با دارا بودن نشخوار ذهنی درست نظیر تهوع و خستگی کرد از علائم ابتلا به آنفولانزا هستند و علائم ابتلا به افسردگی نیز می باشند. در صورتی که فرد دچار تب یا عطسه های دائمی شوید به طور حتم این علائم سرزنش نمی کند اما زمانی که گرفتار نشخوار ذهنی می‌شود امکان دارد این وضعیت را ناشی از شخصیت ناتوان و ضعیف خود بدانید و همین فکر شما را ناامید خواهد کرد. این افکار بعد از رویداد هایی واجب می شود که فرد دچار اشتباه شود و وضعیت خود را بدتر نماید. در حقیقت اگر فکر عمیق و درستی نسبت به موضوع وضعیت را بدتر کند باید از آن دست کشید. علائمی که شما را دچار این کار می کند را شناسایی و بدانید که آنها درست نظیر علائم چسبندگی هستند و خبر از نوع بیماری می دهند که هر از گاهی سر و کله شان پیدا می شود به این ترتیب می آموزید که به این نوع افکار اهمیت ندهید.

جهت از بین بردن افکار وسواسی بر روی وظایف خود تمرکز کنید

اگر دچار نوشتار ذهنی می شوید ذهنتان به طور دائم به گذشته یا آینده می رود و مثلاً تصمیمی را که در گذشته گرفته اید تحلیل می کنید یا نگران موضوعاتی هستند که در آینده امکان دارد پیش بیاید. این وضعیت شما را در موقعیتی قرار خواهد داد که غیر واقعی و ناراحت کننده است. در این مواقع تنها چیزی که به شما کمک می کند تا از این ناراحتی رها شوید تمرکز بر روی وظایف تان است و حتی می توانید بر روی نحوه تنفس تان نیز تمرکز کنید و به تمام وجودتان حس خوبی منتقل نمایید. هر زمان که دچار افکار وسواسی شدید بلافاصله خود را به انجام کاری مشغول نمایید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false