×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نشانه های ترس از قضاوت دیگران

از آنجایی که ما انسان ها موجودات اجتماعی هستیم و از صحبت ها و نظرات دیگران تأثیر می ‌گیریم می‌ توان گفت که ترس از قضاوت دیگران نیز به دلیل این ویژگی ها در وجود ما هست. گاهی مواقع افراد بسیار نسبت به نظر دیگران در مورد خودشان حساس هستند و دائما نگرانند که آنها چه فکری در مورد شان می کنند. حتی گاهی این احساس به قدری شدت می یابد که می‌تواند جلوی پیشرفت را بگیرد. این افراد به دلیل اینکه از قضاوت شدن می ترسند ، از اینکه قدمی برای خودشان بردارند می ترسند. البته تاثیر این قضیه به میزان این ترس بستگی دارد و واضح است که هر چقدر فرد برای قضاوت دیگران اهمیت بیشتری قائل شود ، میزان تاثیر آن هم بیشتر خواهد بود. در این مطلب قصد داریم تا راه های غلبه به این ترس را بررسی کنیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

مطالب مرتبط : خصوصیات افراد ملاحظه کار

نشانه های ترس از قضاوت دیگران

بهترین راه غلبه بر ترس از قضاوت دیگران

به طور کلی می‌ توان گفت که ترس از قضاوت دیگران در تمامی افراد وجود دارد اما میزان آن در هر فرد متفاوت از دیگری خواهد بود ، در نتیجه به صورت های مختلفی نیز خود را در شخصیت افراد نشان می دهد. برای مثال فرد برای اینکه مورد قضاوت دیگران قرار نگیرد ، حرف نمی زند و یا در کلاس و جلسات کاری اظهار نظر نمی کند. حتی ممکن است که فرد به دلیل ترس از قضاوت شدن روی صدا و چهره و اندام خود به شدت حساس شود و آنها را نامطلوب بداند. این ترس می ‌تواند باعث شود که بسیاری از مواقع برخلاف نظر شخصی خودمان و طبق میل دیگران رفتار و حتی صحبت کنیم. این قضیه باعث می شود تا افراد خود را متفاوت از چیزی که هستند نمایش دهند و از شخصیت واقعی خود فاصله بگیرند. در واقع این اختلال شخصیتی یک باور محدود کننده ذهنی محسوب می شود که فرد خودش آن را شکل می دهد و به مرور زمان پر و بال می دهد. افرادی که به این اختلال دچار هستند نا خود آگاه خود را در استانداردهای دیگری قرار می دهند. می‌ توان گفت که ریشه این ترس نداشتن اعتماد به نفس است. افرادی که به این احساس دچارند ، از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند و قدرت تصمیم گیری پایینی دارند. این افراد از قضاوت شدن و طرد شدگی ترس دارند و اکثر اوقات برای جلب رضایت دیگران تلاش زجر آوری می‌کنند. به ساده ‌ترین بیان ممکن می توان گفت که افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس تنها راه رهایی از این بند است. در ادامه ی مطلب به بررسی بیشتر راه های غلبه بر این ترس می پردازیم.

بیشتر بخوانبد : انواع ترس های سمی

راه  کار های مفید جهت غلبه بر ترس از قضاوت دیگران

راه کار های مفید جهت غلبه بر ترس از قضاوت دیگران

کسب خودآگاهی و اعتماد به نفس : اگر شما نسبت به نقاط قوت و ضعف خود از آگاهی درستی برخوردار باشید ، دیگر نگران بازخوردهای نادرست دیگران نخواهید بود. برای غلبه بر ترس از قضاوت دیگران ابتدا سعی کنید تا آگاهی کاملی نسبت به خود پیدا کنید. اگر شما از نقاط قوت ، مهارت ها و ضعف های خود شناخت درست و کاملی داشته باشید قضاوت های درست و غلط دیگران چندان روی شما تاثیر گذار نخواهد بود. همچنین این خودآگاهی جهت بهبود مهارت های ارتباطی شما نیز موثر واقع می شود.

کنترل افکار : مسئله دیگری که وجود دارد این است که در بیشتر مواقع این خود ما هستیم که قضاوت دیگران را برای خود مهم و جدی می کنیم. به طور کلی می‌توان گفت که تا وقتی خودمان اجازه ندهیم قضاوت دیگران به ما آسیب نمی زند. مردم می‌ توانند در مورد شما فکر های مثبت و منفی زیادی داشته باشند اما به خاطر داشته باشید که چه افکار منفی و چه افکار مثبت دیگران هیچ تاثیری در زندگی ما و شما ندارد. پس به جای اینکه ساعت ها به قضاوت های دیگران فکر کنید ، افکار خود را کنترل نمایید.

ارتقاء مهارت ها : سعی کنید به جای اینکه تحت تاثیر قضاوت دیگران قرار بگیرید ، بپذیرید که همه ایرادهایی دارند و هیچ انسانی خوب مطلق نیست. بیشتر از همیشه روی توانمندی های خود و ارتقای آن ها تمرکز کنید ، به این ترتیب احساس رضایت بیشتری نسبت به خود دارید و کمتر نگران طرز فکر دیگران در مورد خودتان هستید. توجه کنید که هیچ کس جز شما نمی تواند شما را از این ترس رها کند. پس سعی در تغییر طرز فکر و افزایش مهارت خود داشته باشید. البته توقع نداشته باشید که یک شبه تغییر کنید و به مرور زمان از شدت این ترس کاسته می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله راهکار های تأثیر گذار برای مقابله با ترس از آینده مطالعه کنید

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم ترس از قضاوت دیگران یکی از مشکلاتی است که فرد از طریق افکار خود ، برای خودش به وجود می آورد. می توان گفت که این حس ترس در همه ی انسان ها وجود دارد ولی میزان این ترس و نمود آن در رفتار و شخصیت افراد متفاوت است. معمولا افرادی که به این حس دچارند شخصیت خود را طوری تنظیم می کنند تا مطابق میل و نظر افراد دیگر باشد و به این ترتیب تصویر دیگری از خود و شخصیت خود به نمایش می گذارند. این رفتار قطعا برای خود فرد هم خسته کننده خواهد بود ولی برای اینکه از قضاوت دیگران واهمه دارد رفتار دیگری از خود نشان می دهد. البته جای نگرانی نیست و فرد می تواند با تغییر یک سری از نگرش ها و رفتارها در خود ، به کم تر شدن این ترس در وجودش کمک کند. اولین راه غلبه به این ترس افزایش آگاهی نسبت به ویژگی ها و نقاط قوت و ضعف خود است. توجه کنید که حرف و نظر هیچ کس نمی تواند روی سرنوشت و زندگی شما تاثیر بگذارد مگر اینکه خود شما بخواهید. علاوه بر همه ی این ها مهمترین و موثر ترین راه برای غلبه به این ترس ، افزایش اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی است و با حرف و نظر دیگران ، هدف خود را تغییر ندهید.در این مطلب سعی کردیم تا به مهمترین راه های غلبه به این ترس بپردازیم تا اطلاعات خوبی را در مورد درمان این اختلال به دست آورید. از همراهی شما در این مطلب سپاسگزاریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false