×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
راه های غلبه بر خود انتقادی مخرب - تصویر شاخص

احساسات درونی ما و نگاه هایی که با خود در درون نجوا می کنیم تأثیر بسیار زیادی بر مسیر زندگی ما دارد . نجواهای درونی ما قادرند به نردبان موفقیت ها بدل شوند یا مانعی بزرگ جهت رسیدن به آرزوهای مان باشند . در صورتی که پیوسته با خود بگوییم که ناتوان هستیم یا از درون احساس ضعف می کنیم نتیجه‌ای که عایدتان می شود چیزی جز شکست و ضعف نخواهد بود . در این میان روش هایی وجود دارد که شما را از خود انتقادی مخرب نجات خواهد داد ؛ این مقاله را حتما تا انتها مطالعه فرمایید .

مطالب مرتبط : چگونه آدم انتقاد پذیری باشیم ؟

ارتباط افکار با خود انتقادی مخرب

احساسات شما تحت تأثیر افکارتان قرار دارد ؛ تفکرتان این قدرت را دارد که به نوعی مسیر پیش رویتان را پیش بینی نماید به عنوان نمونه اگر قبل از شرکت در یک مصاحبه کاری مداوم با خود تکرار کنید که این شغل را به دست نخواهید آورد . به احتمال زیاد مصاحبه کاری تان نیز به خوبی پیش نخواهد رفت و در حین مصاحبه با تأثیر گذاری نا مناسب ظاهر خواهید شد و فرصت‌های تان را خواهید سوزاند . در صورتی که شما دچار خود انتقادی مخرب هستید اول از همه باید بگویم که تنها نیستی ، شک و تردید نسبت به خود و توانایی های تان ، پیش بینی های دلسرد کننده در رابطه با آینده خود و سرزنش های درونی در بیشتر اشخاص وجود دارد . به هیچ عنوان نگذارید که قربانی این صداهای درونی منفی شوید . تمرین های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بهتر با خود تا کرده و تبدیل به یک آدم قوی تری شوید .

به افکارتان توجه نمایید ؛ آنقدر به صداها و نجواهای درونی مان خو گرفته ایم که کمتر به خاطر می‌آوریم چه پیامهایی را برای خود می‌فرستیم . با دقت به بررسی افکارتان بپردازید با توجه به افکار تان در خواهید یافت که در آن چه برخوردی با خود دارید و چه صفاتی را به خود نسبت می دهیم . آیا در مواجهه با امور سخت و چالش های زندگی چگونه با خود نجوا می کنیم . بر اساس برآوردها هر فردی روزانه ۹۶۰ هزار و فکر مختلف در ذهن دارد به معنای ۶۰ هزار فرصت جهت ساختن یا تخریب روحیه و شانس های مختلف است . در صورتی که بتوانید چگونگی دست یافتن به افکار درونی تان را بیاموزید بهتر متوجه تأثیر آن بر زندگی تان خواهید شد .

مطالب بیشتر : مهارت نه گفتن و انتقادپذیری

گذشتن از اشتباهات و بررسی شواهد جهت تخریب خود انتقادی مخرب

گذشتن از اشتباهات و بررسی شواهد جهت تخریب خود انتقادی مخرب

حل مسئله بسیار مؤثر است ماندن بر روی اشتباهات و افسوس خوردن بسیار نادرست و غلط است . اگر بارها و بارها به فکر اشتباهات تان باشید و از خطاهایی که انجام داده نتوانید بگذرید روحی ‌تان ضعیف و ضعیف تر خواهد شد . بهترین روش جهت گذشتن از اشتباهات فعال شدن و اقدام کردن است به این معنی که همیشه کاری کنید . تا موقتاً حواستان از افکار منفی موجود در مغز تان منحرف شود برای این کار پیاده روی کنید و با دوستانتان تلفنی در رابطه با موضوعات دیگر صحبت کنید یا به سراغ انجام پروژه های نیمه کار بروید . در این مواقع کاری کنید و از اشتباه دهنده تا فکر نکنید و نگذارید مغزتان با سرزنش های مداوم مانند خوره شما را از درون نابود کند .

به بررسی شواهد بپردازید ؛ این موضوع به این معنی است که مثلاً امکان دارد فکر کنید که سخنرانی و ارائه را خراب کرده و در انجام آن دچار مشکل شده اید . در چنین مواقعی بهتر است لحظه ای صبر کنید خودکار و کاغذی فراهم کنید و تلاش داشته باشید تا تمام شواهدی را که نشان دهنده این است که در کارتان با مشکل مواجه شده اید را یادداشت برداری کنید . سپس فهرستی بسازید و تمامی شواهدی را که نشان می‌ دهد در کارهایتان موفق و پیروز خواهید شد را یادداشت نمایید . به خودتان گوشزد کنید که مغزتان همیشه درست نمی گوید و به خود انتقادی مخرب نپردازید . همیشه نجواهای درونی تان صد در صد درست و منطقی حرف نمی زند این کار موجب می شود اعتماد به نفس شما تقویت پیدا کند .

بیشتر بدانید : مهمترین اثرات منفی در خلاقیت بر اساس عادات مخرب

افکار منفی و اقرار آمیز عامل خود انتقادی مخرب

زمانی که متوجه می شوید که افکار منفی تان کاملاً درست نیست تلاش کنید آنها را با عبارتی واقع بینانه جایگزین نمایید . به عنوان مثال هیچ وقت نگویید من هیچ وقت ارتقاء شغلی پیدا نمی‌ کنم و در عوض این جمله را که هم مثبت است و هم واقع بینانه جایگزین آن کنید . اگر سخت کار کنید و بر روی توانایی های خود سرمایه‌ گذاری کنید ممکن است روزی ارتقاء شغلی داشته باشید . فراموش نکنید که لازم است جملات ‌مثبت غیر واقعی استفاده کنید . تأثیر اعتماد به نفس کاذب و الکی نیز گاهی همان کار موضوع شک و دودلی نسبت به مهارت ها را دارد . اما چشم انداز متعادل و واقع بینانه کلید تقویت بیشتر روح و روانتان است . به نتایج افکار منفی تان در صورت تحقق فکر کنید ، همواره این احتمال وجود دارد که با افکار خود از یک اشتباه ساده فاجعه درست کنید . باید خیلی مراقب باشید ؛ واقعیت این است که همیشه سناریوهایی که از اتفاق ناخوشایند آینده در ذهنمان می نویسیم به وقوع نمی پیوندد . میزان ناخوشایندی سناریو ذهن‌ تان را بررسی کنید و از خود انتقادی مخرب بپرهیزید ، تصور کنید اگر در شغلی پذیرفته نشده اید علیرغم اینکه این موضوع ناراحت کننده است است به این فکر کنید که دنیا به آخر نرسیده است . اگر بتوانید اوضاع سخت و شرایط دشوار را مدیریت نمایید اعتماد به نفستان بالا رفته و بسیاری از نگرانی ها و ترس های تان غیب خواهد شد .

بیشتر بخوانبد : ضرورت داشتن ذهنیت رشد جهت موفقیت شغلی

پذیرش ایرادات و کاستی‌ها جهت تخریب خود انتقادی مخرب

پذیرش ایرادات و کاستی ‌ها جهت تخریب خود انتقادی مخرب

همواره فاصله های بزرگی میان این دو جمله است ؛ من برای موفقیت که باید لازم ندارم و همچنان جای رشد و پیشرفت وجود دارد نواقص و اشتباهات خود را پذیرفته و برای تغییر آن در آینده متعهد شویم کمی غیر معمول به نظر برسد . اما می توان این دو موضوع را با هم پیش برود ؛ امکان دارد شما بپذیرید که در رابطه با سخنرانی پیش رویتان در محل کار کمی مضطرب هستید اما کماکان به پیشرفت و توسعه مهارت های تان در این زمینه نیز فکر کنید . خود را بپذیرید با همه نواقص و ایرادات هایی که دارید و از خود انتقادی مخرب پرهیز نمایید ضمن پذیرش خود سعی کنید تا به نسخه بهتری از خودتان بد شویم .

همواره متفاوت اندیشیدن را یاد بگیرید ؛ مغزتان این قابلیت را دارد که بهترین دارایی هایتان بدل شده یا اینکه دشمن خونی و درجه یک باشد که تمام موفقیت های تان را از بین ببرد . باید مغز تان را درست آموزش دهید برای این کار تمرینات روحی و روانی پیش بگیرید و نه های مخرب از خود را کنار بگذارید . نجواهای درونی سمی و مخرب را به گفتگوی سازنده تبدیل کرده این گفت و گو موتور محرک شما جهت رسیدن به اهداف تان خواهد بود .

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false