×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
راه های مؤثر جهت دستیابی به آرامش خاطر در زندگی - تصویر شاخص

شما به انضباط شخصی برای پرورش باطن و تحقق بخشیدن به ذات حقیقی خود بسیار نیازمندید . در تمام دوران ها و در همه مذاهب و فلاسفه ، انسان های خوب و ایده آل به آرامش رسیده اند . توانایی شما در رسیدن به آرامش خاطر ، معیار حقیقی سنجش موفقیت و راه رسیدن به شادمانی است. برای پرورش باطن، همیشه باید انضباط شخصی و خویشتن داری را در تمام تفکرات ، اعمال و احساساتم ان به کار گیریم. پرورش باطن، آرامش درون و احساس لذت ، همگی نیازمند خویشتن داری و تسلط بر نفس خود است .

مطالب مفید : تأثیرات تمرین مدیتیشن در زندگی

موفقیت جسمی و روحی جهت دستیابی به آرامش خاطر

موفقیت جسمی و روحی جهت دستیابی به آرامش خاطر

برای موفقیت در دنیای مادی باید قدرت تمرکز و تفکر خود را افزایش دهیم ، به سختی کار و برای رسیدن به اهدافمان تلاش کنی م. هر چه بیشتر پیش می رویم و ترقی می کنیم ، بهتر و تواناتر می شویم. برخلاف موفقیت جسمی، برای رسیدن به موفقیت روحی باید توانایی های متفاوتی داشت. برای رسیدن به آرامش خاطر می بایست با انضباط شخصی ، از هر آنچه که موجب بر هم زدن این آرامش و رضایت خاطر می شود، رها شویم. در مکتب ذن در آئین بودا ، دلیل اصلی رنج و نارضایتی انسان را وابستگی می دانند. انسانها به نظرات، عقاید و چیزهای مادی وابسته می شوند و دیگر نمی توانند از آنها رهایی یابند.

گاهی اوقات انسانها بسیار شیفته این عوامل بیرونی می شوند، تا حدی که سلامت جسم و ذهن آنها تحت تأثیر قرار می گیرد و حتی در شب باعث بی خوابی آنها می شود. وقتی سعی می کنید احساسات خود را از این تفکرات و پی آمد آنها دور و جدا کنید، احساسات منفی این تفکرات همانند کشیدن دوشاخه از پریز برق، متوقف می شوند.

بیشتر بدانید : اقدامات مؤثر در کنترل عصبانیت

توجه به اعمال خود جهت دست یابی به آرامش خاطر

توجه به اعمال خود جهت دست یابی به آرامش خاطر

بیشتر افراد تمایل شدیدی به درست  کاری دارند . به هر حال اگر به درستی و نادرستی اعمالتان توجه نکنید ، تمام تمایلات تان برای درست کاری از بین می رود. دکتر جرالد جامپولسکی سؤالی مهم را مطرح کرده: “ایا می خواهید به درست کاری یا شادی برسید؟”

کسی را به خاطر انجام کاری سرزنش نکنید ملامت دلیل عمده منفی گرایی و از بین رفتن آرامش روح و روان است. همانطور که در کتابم اشاره کرده ام، با ملامت فرد یا چیزی به خاطر کاری، باعث به وجود آمدن منفی گرایی می شویم.

ملامت به دو عامل بستگی دارد. اولین عامل، تعیین هویت است. این امر زمانی اتفاق می افتد که حوادث را شخصی تلقی کنیم، به گونه ای که شما با آن حادثه شناخته می شوید. به محض اینکه احساس کنید فردی به گونه ای علیرغم میل شما حرفی زده یا عملی انجام داده ، عصبانی می شوید و او را سرزنش می کنید . حتی اگر فردی با عجله و حواس پرتی در حال رفتن به محل کار و یا کسی که با همسر خود بحث کرده در هنگام رانندگی ناگهان جلو شما بپیچد، فورا از آن فرد غریبه ناراحت می شوید؛ زیرا روش رانندگی را امری شخصی می دانید.

اما زمانی که با به کارگیری انضباط شخصی از تلقی این حوادث به عنوان رفتاری شخصی خودداری کنید، منفی گرایی شما که آن شخص و حادثه را مقصر می داند، فورا از بین می رود. برای مثال ، اگر کسی در هنگام رانندگی ناگهان جلو شما پیچید ، با گفتن این جمله به خود، «خوب شاید او برای رفتن به محل کار عجله دارد. شاید دیرش شده ، دیگر با این مسئله احساساتی برخورد نمی کنید. لحظه ای که این جمله را در ذهن خود می گویید ، تمام احساسات منفی این حادثه از بین می رود و شما به آرامش خاطر می رسید و دوباره مثبت اندیش می شوید.

بیشتر بخوانید : مهم ترین دلایل پرخاشگری نوجوان

قضاوت نکنید تا آرامش خاطر داشته باشید

قضاوت نکنید تا آرامش خاطر داشته باشید

دومین عامل ، قضاوت است . این زمانی اتفاق می افتد که عصبانیت از این حادثه را نزد خود و دیگران حق مسلمتان می دانید. شاید افراد با وجود مشکلات فراوان در زندگی، عاشق شوند. مشکلات گذشته به مسئله اصلی زندگی امروزشان تبدیل می شود. آنها دائما به حوادث گذشته فکر می کنند. شب و روز گفت و گوهای زننده ای با افرادی که موجب رنجش آنها شده اند را به یاد می آورند.

هر اندازه که پیشتر به این گفت و گوها فکر می کنند، همچون فروشندگان بازار، رنج های گذشته خود را بیرون می کشند و به دیگران نشان می دهند. در نتیجه دوباره حوادث بد زندگی را تازه و آن را برای دیگران بازگو می کنند و مرتبا بیان می کنند که چطور با آنها بدرفتاری شده و چه کسی این رفتار زشت را انجام داده.

با این اوصاف، هر چقدر با به کار گیری انضباط شخصی از منفی گرایی توسط تکرار رفتار و اعمال افراد در گذشته بکاهید و در عوض این حوادث را در زندگی بی ارزش بدانید، آن منفی گرایی که به دیگران هم منتقل می شود را از بین خواهید برد و به آرامش خاطر می رسید .

با کلیک بر روی لینک با وابستگی عاطفی و انواع آن آشنا شوید

تجربه بخشش با آرامش خاطر

نهایت به کارگیری انضباط شخصی در پرورش باطن ، تجربه بخشش است . طبق قانون بخشش، «شما به اندازه ای از نظر روح و جسم سالميد که بتوانید بخشش را برای هر فردی که موجب رنجش شما شده به کار گیرید.» هر انسانی حتی شما به انتقادهای کوبنده ، رفتار منفی، بدخلقی ، بی ادبی ، بی انصافی ، خیانت و نیرنگ را از طرف سایر افراد بارها تجربه کرده است.  این گونه اعمال که مایه تأسف است  ، بخش اجتناب ناپذیر و حتمی ذات انسانها است.

تنها راه رهایی از مشکلات و سختی های ناشی از زندگی در جامعه ای پر مشغله و ارتباط با انواع مردم، زندگی در غار است که این امری غیر ممکن به شمار می رود.

تنها سؤالی که باید هنگامی که منفی گرایی به سراغتان می آید از خود بپرسید این است که: «چقدر طول می کشد تا بر این مسائل غلبه کنم و به زندگی عادی خود باز گردم.» این تصمیمی است که فقط خودتان می توانید  بگیرید و جزی یکی از مهم ترین انواع تصمیم هایی است که برای رسیدن به شادی حقیقی در زندگی می گیرید و فرارتر از آن روش صحیح آزمودن نظم ذهن و روح شماست .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false