×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
تعریفی از کمال گرایی شغلی

در این روزها رقابت زیادی جهت پیشرفت و به دست آوردن موفقیت وجود دارد. اکثر ما می خواهیم در حرفه خود به بالاترین موقعیت‌ها دست یابیم ، اما گاهی اوقات پیش می آید که اهداف بلند پروازانه استرس بسیار زیادی را به افراد تحمیل می نماید. این نوع استرس می‌تواند به اُفت عملکرد فردی ما و در نهایت به شکست منجر می شود. در این مقاله شیوه های ساده و مؤثری جهت مقابله با کمال گرایی شغلی و راه های مؤثر جهت غلبه بر فشارهای ناشی از میل به کمال گرایی را برای شما به طور کامل معرفی نماییم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : دلایل شکست در پیدا کردن شغل مناسب

تعریفی از کمال گرایی شغلی

هیچکس کامل نبوده و گاهی ما با مشخص کردن اهداف جاه طلبانه خود به دنبال کمال می رویم. این کار ممکن است فشار زیادی را به ما تحمیل کند و می‌تواند عملکرد شغلی ما را نیز تحت تأثیر قرار داده و تا حدی خسته و درمانده نماید. تمامی این عوامل مانع دستیابی به اهداف می شود و این فشارها به شکل های مختلفی از جمله داشتن توقعات بیش از حد از خودمان یا دیگران نشان دهد. صفت کمال گرایی ویژگی اصلی انسان های امروزی است ؛ اکثر ما فشار کسب موفقیت را از سنین کم تجربه نموده ایم. همواره توقع کسب نمرات عالی در مدرسه ، رقابت جهت وجود بهترین مراکز آموزشی و ارائه بهترین عملکرد در رقابت های ورزشی و هنری را از جمله فشارهایی می‌دانیم که در گذشته متحمل شده ایم. طبیعی است که همین ویژگی را در سنین بالاتر و در حرفه خود تجربه نمایید کمال گرایی شغلی مفهومی ذهنی است که معمولاً با موفقیت در تضاد است و این مسئله در زمینه کاری نظیر پافشاری بر بهتر بودن می باشد که اغلب موجب ایجاد فشارهای غیر ضروری و کاهش بازدهی خواهد شد.

این صفت ذات بد نبود و داشتن استانداردهای شخصی بالا رفتاری سالم موجب پیشرفت می شود اما در این میان کمال گرایی افراطی نه تنها تضمینی برای موفقیت شغلی نیست بلکه منجر به نا امیدی و کم شدن اعتماد به نفس و ناراحتی می گردد. اگر شما هدف غیر واقع گرایانه ای نظیر پیشرفت شغل در سه ماه اول ورود به کار جدید دنبال کنید ناکامی در این راه منجر به تضعیف روحیه و عملکردتان خواهد شد.

بیشتر بدانید : نحوه موفقیت در مصاحبه شغلی مجازی

شیوه های مؤثر در مقابله با کمال گرایی شغلی

شیوه های مؤثر در مقابله با کمال گرایی شغلی

تغییر رویکرد

جهت کاهش استرس ناشی از کمال گرایی شغلی با شکست هایی که در این راه رو به رو می شوید کنار بیاید. در واقع پذیرفتن شکست ها موجب می‌شود انعطاف پذیر تر شوید و با کارهای کوچکی که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود فرصت ‌های جدیدی به دست آورید و از شکست های تان عبرت بگیرید:

-در هفته یک بار زودتر محل کارتان را ترک کنید یا ده دقیقه دیرتر در محل کارتان حضور یابید.

-سعی کنید ایمیل های کاری خود را بدون سختگیری بخوانید و قبل از آنکه درگیر تجزیه و تحلیل بیش از حد شوید به سرعت به آنها جواب دهید.

-حداقل برای یک آخر هفته به هیچ یک از ایمیل های کاری خود پاسخ ندهید.

شاید این امر در ابتدا شما را نگرانی و اضطرابی کند اما با گذر زمان به کاهش استرس تان کمک کرده و به شما یاد می دهد که حتی اگر اشتباه کنید باعث قدرت گرفتن از آنها قوی‌تر خواهید شد.

عملکرد سریع

بیشتر کمال گرایان با مشکل تعلل در تصمیم گیری مواجه می شوند و می خواهند بهترین تصمیم ممکن را بگیرند و در نتیجه فشار روانی زیادی را به خود تحمیل می نمایند. در صورتی که این مشکل را دارید از راهکار ۵ ثانیه استفاده کنید ، هرگاه در تصمیم گیری دچار تعلل و تحلیل بیش از حد شده اید دست نگه دارید ، نفس عمیق بکشید و از ۵ تا ۱ بشماری. بلافاصله تصمیم‌ بگیرید و اقدام کنید تا فرصتی جهت پرورش افکار نگران‌کننده پیش نیاید.

بیشتر بخوانید : شناسایی اضطراب اجتماعی در کارمندان و نحوه کمک به آنها

تغییر زاویه دید و مشارکت جهت مقابله با کمال گرایی شغلی

تغییر زاویه دید و مشارکت جهت مقابله با کمال گرایی شغلی

اگر همواره از نتایج کار یا عملکرد همکاران خود راضی نیستید تلاش کنید زاویه دید خود را عوض کنید و مسائل را از دریچه جدیدی ببینید. به طور مثال اگر از نتیجه پروژه‌ی راضی نیستید از خودتان سؤال کنید آیا اگر شخص دیگری به این نتایج نگاه کند هم پروژه را شکست خورده خواهد دید. نگرش کمال گرایانه بسیار بسته است و تغییر زاویه دید به کاهش برداشت های منفی ، خستگی و استرس تان کمک می کند.

به طور معمول اشخاص کمال گرا بر اساس انتظاراتی که تصور می کنند دیگران از آنها داشته هدف گذاری می کنند. آنها حتی این کار را بدون علم به واقع گرایانه بودن این توقعات انجام می دهند. برای حل این مشکل کافی است به جای پا فشاری در پیروی کردن از استاندارد ها و توقعاتی که برای خود ایجاد کرده‌اید از دیگران کمک خواسته و اهداف قابل دستیابی را مشخص کنید. می توانید در این زمینه با رئیس و همکاران تان گفت و گو کنید تا متوجه شوید چه توقعاتی از شما دارند ، این کار موفقیت شما را تضمین می کند.

کمال گرایی شغلی و پا فشاری به آن به مرور خسارات بسیار زیادی را به حرفه تان وارد خواهد نمود. از سوی دیگر تغییر رفتار ، افکار و دیدگاه هایی که بر پایه توقع دست ‌نیافتنی بنا شده‌اند کار سختی است به جای آنکه با اهداف امکان ‌پذیر آغاز کنید مطمئن باشید که دستاوردهای به ظاهر کوچک تان به موفقیت‌های بزرگی نائل خواهد شد. با بخشیدن خود و تعیین اهداف واقع گرایانه ، اعتماد به نفس و انعطاف پذیری خود را تقویت کرده تا در حرفه خود موفق شوید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false