×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
رشد شخصیت و شکل گیری آن - تصویر شاخص

ارسطو می گوید: “تمام پیشرفت های جامعه ، با رشد شخصیت جوانان آغاز می شود. به این معنی که پیشرفت در زندگی شما با یادگیری و به کار بردن ارزش ها شروع می شود . شما ارزش ها را با یک یا با هر سه روش فرا می گیرید: آموزش ، مطالعه و تمرین . بیایید به هر سه روش نگاهی دقیق تر بیاندازیم .

بیشتر بدانید : تعریف شخصیت و ارزیابی آن

آموزش رشد شخصیت

به فرزندانتان ارزش ها و آموزش هایی در رابطه با رشد شخصیت را بیاموزید: یکی از اساسی ترین نقش های پدر و مادر ، آموزش ارزش ها به فرزندان است که این مستلزم آموزش صبورانه و توضیح و بیان مداوم ارزش ها به آنها است . یک بار کافی نیست . همگام با رشد کودک ، باید ارزش و اهمیت زیستن با آن به وضوح توضیح داده شود . والدین نه تنها باید به توصیف ارزش ها بپردازند بلکه در عین حال باید پایبندی به یک ارزش ، مخصوصاً گفتن حقیقت و متضادش يعنی دروغگویی یا گفتن نیمی از حقیقت، را با هم مقایسه کنند . کودکان در طول رشد شان بسیار پذیرای درس ها و آموزش هایی اند که از اشخاص مهم در زندگی شان دریافت می کنند. آنها، آنچه که شما به عنوان پدر و مادر می گویید را به عنوان یک حقیقت، یک حقیقت محض قبول می کنند. آنها هم چون یک اسفنج، هر آنچه که بیان می کنید را جذب می کنند. شما توصیف تان از ارزش ها را بر روی روح آنها که همچون خاک رس مرطوب است، می نویسید. به طوری که هر آنچه شما می نویسید، بخش ثابت شیوه نگرش آنها به دنیا و نحوه ارتباطشان با زندگی می شود.

و از همه مهم تر، شما ارزش هایتان را در رفتارهایتان نشان می دهی د. فرزندانتان ، شما را نگاه می کنند و تلاش می کنند ارزش هایی را تقلید کنند که نه تنها به آنها یاد می دهید بلکه آنها را در عمل نشان می دهید. آنها همیشه نظاره گرند.

آموزش رشد شخصیت به فرزندان

کودکان خانواده «راکفلر» به خاطر یادگیری ارزش های مالی در سنین پایین، بسیار مشهور بودند. با وجودی که پدرشان یکی از ثروتمندترین مردان آمریکا بود ولی قبل از گرفتن پول توجیبی ، مجبور به انجام دادن کارها و وظایفی بودند . سپس به آنها درباره نحوه خرج کردن پول توجیبی هایش آموزش داده می شد : این که چگونه ذخیره کنند ؛ چقدر به خیریه بدهند و چقدر پس انداز کنند.

در واقع آنها برخلاف کودکان خانواده های مرفه که به ندرت درباره پول منضبط بودند ، تربیت شدند تا تاجران و دولت مردانی موفق شوند.

بیشتر بخوانید : چگونه شخصیت شما بر شخصیت فرزندانتان تأثیر می گذارد ؟

مطالعه رشد شخصیت

درباره ارزش های آرمانی تان مطالعه کنید . شما ارزش ها را با مطالعه دقیق آنها یاد می گیرید . قانون تمرکز می گوید:” فکر و ذکر خود را معطوف به هر چیزی کنید، رشد کرده و در زندگی تان افزایش می یابند.”

این قانون به این معناست که وقتی داستان هایی درباره مردان و زنانی با همان ارزش ها و باورهای آرمانی تان مطالعه می کنید و در رفتار آنها تفکر می کنید ، آن ارزش ها عمیق و عمیق تر در ذهنتان جا می گیرند و همین که یک بار آن ارزش ها در ذهن نیمه هوشیارتان نهادینه شد ، میل و کششی در درونتان به وجود می آورند که در شرایط مورد نیاز ، در هماهنگی با آن ارزش ها عمل کنید. برای مثال در آموزش رشد شخصیت نظامی ، بی وقفه به سربازان داستان هایی درباره شهامت ، انضباط ، فرمانبرداری و ارزش حمایت از  دوستان سربازشان گفته می شود. هر چه که این سربازان بیشتر چنین داستان هایی را بشنوند ، درباره شان بحث کنند و به آنها بیندیشند ، زمانی که تحت فشار جنگ واقعی قرار می گیرند ، به احتمال بسیار زیاد مطابق با این ارزش ها رفتار می کنند.

تمرین رشد شخصیت

اصلی ترین ویژگی رشد شخصیت «صداقت» است. هر زمان که حقیقت را بیان می کنید، اگر چه ممکن است در آن لحظه ناخوشایند باشد اما به شما احساس بهتری نسبت به خودتان می دهد و احترام و تحسین دیگران را به خود جلب می کنید . یکی از بزرگ ترین تحسین ها برای دیگران ، این است که بگویید “او همیشه حقیقت را می گوید.”

انسان های مورد تحسینتان را سرمشق قرار بدهید : قسمت اعظم شخصیت شما را افرادی تعیین می کنند که مورد ستایشتان هستند؛ چه آنهایی که در قید حیات اند و چه آنهایی که نیستند.

آنها چه کسانی هستند؟ با مرور زندگی و پیشینه تان ، می توانید فهرستی از کسانی که مورد ستایشتان هستند را تهیه کنید و در کنار نامشان، ارزش یا باوری را که آنها تجلی آنند، بنویسید.

اگر می توانستید یک بعداز ظهر را با فردی بگذرانید – چه در قید حیات باشد چه نباشد – چه شخصی را انتخاب می کردید؟ دلیل انتخابتان چیست؟ با هم در مورد چه موضوعی گفتگو می کردید؟ چه سؤالاتی را می پرسیدید یا دوست داشتید چه چیزی را یاد بگیرید؟ و در نظر داشته باشید: چرا آن شخص می خواهد یک بعداز ظهر را با شما بگذراند؟ چه ارزش یا باوری را در خودتان پرورش داده اید که شما را شخصی جالب و ارزشمند می کند؟ چه جین بی نظیر و منحصر به فرد می کند|ارزش های مورد ستایشتان را به کار گیرید. و ارزش ها در موارد لزوم، آنها را رشد و توسعه می دهید.

تمرین رشد شخصیت

با کلیک بر روی لینک با انواع تیپ های شخصیتی آشنا شوید

ارزش های مورد ستایشتان را به کار گیرید: شما با به کار بردن اپیکتتوس، فیلسوف رواقی یونانی نوشت: “شرایط انسان را نمی سازد بلکه فقط ماهیت واقعی فرد را به او می شناساند.” و وقتی مشکلی رخ می دهد انسانها به طور خودکار بر اساس ارزش های

والایی که تا آن لحظه در خودشان رشد و توسعه داده اند، از خود واکنش نشان می دهند. ما ارزش ها را با تکرار، رشد و توسعه می دهیم؛ با رفتار هماهنگ با یک ارزش خاص، به کرات، آن ارزش به صورت یک عادت درآمده و به صورت خود به خودی اجرا می شود. مردان و زنانی که شخصیت های کمال یافته دارند، به گونه ای هماهنگ و همگام با ارزش های والايشان رفتار می کنند که آن ارزش ها را بدون فکر یا تردید از خود بروز می دهند. آنها ذره ای شک ندارند که آیا آنچه که انجام می دهند، صحيح است یا خیر.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false