×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
رشد عاطفی و نحوه بروز آن در کودکان - تصویر شاخص

قسمت بزرگی از مسیر رشد عاطفی و اجتماعی اشخاص در دوران کودکی شان شکل می گیرد. این رشد ابعاد مختلفی را در بر دارد ؛ برای نمونه این که عواطف و احساسات چه هستند و درک این که چگونه و چرا به وجود می آید. جهت تشخیص احساسات خود و دیگران و همچنین توسعه راه های مؤثر برای اینکه این احساسات را مدیریت نمایید ؛ این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا درک بهتری از مراحل رشد و احساسات عاطفی پیدا کنید و با شناخت اثرات آن به عواملی که در تقویت یا اصلاح آن مؤثر است آشنا شوید.

مطالب مرتبط : آسیب های فضای مجازی برای کودکان و راهکار های آن

زمان آغاز رشد عاطفی در کودکان

نوسانات خلقی در دوران کودکی امری طبیعی است و در این میان نوزادان عموماً دچار تغییرات خلقی سریعی خواهند شد. همانگونه که احساسات شدیدی بروز می‌دهند به همان صورت تغییر رویه خواهند داد. امکان دارد از رفتار کودک  شوکه شوید که در یک لحظه به خاطر اسباب بازی یا موارد دیگر جیغ می کشد و بلافاصله با خوشحالی به تماشای کارتون مورد علاقه می نشیند. در واقع بچه ها در این سنین بسیار خسیس هستند و شریک شدن برایشان مشکل است. رشد عاطفی وظیفه پیچیده‌ای است که از همان دوران نوزادی آغاز شده و تا بزرگسالی ادامه خواهد داشت. خشم ، لذت ، ناراحتی و ترس اولین عواطفی است که در کودک می بینیم. با شروع این رشد در کودکان عواطف پیچیده‌ای در آنها مشاهده می شود نظیر کمرویی ، خجالت ، احساس گناه ، غرور ، شرم و همدلی. هنگامی که کودکان به سن مدرسه می‌رسد نیز هنوز در حال شناسایی عواطف خود درک علت و مدیریت آن خواهند بود‌. مهارت اجتماعی و رشد احساسی عاطفی برای آمادگی تحصیلی ضروری است که از جمله این مهارت ها می توان به توجه به چهره بزرگسالان ، گذر ساده از یک فعالیت به فعالیت دیگر و مشارکت با همسالان خود اشاره نمود .

مطالب بیشتر : اختلال بیش فعالی در کودکان

بخش های مختلف بروز احساس و رشد عاطفی

بخش های مختلف بروز احساس و رشد عاطفی

امکان دارد برای تان سخت باشد که تشخیص دهید چه چیزهایی به عنوان بروز عاطفی در نظر گرفته می شود که در مرحله بعد بخواهید به رشد اصلاح آن کمک کنیم. واکنش های فیزیکی نظیر ضربان قلب ، تنفس و هورمون ها احساساتی که کودکان می توانند نام ببرند و تشخیص دهند افکار و قضاوت های مرتبط با بروز احساسات در رفتار نشانه های عملی نظیر تمایل به نزدیک شدن فرار یا مبارزه . این موارد به عنوان بروز عاطفی به حساب می آید حال لازم است بدانید ابزار عاطفه تحت تأثیر چه عواملی هستند:

ارزش ها و باورهای که کودکان و نوجوانان در رابطه با روش های مناسب و نامناسب بروز عاطفه از مربیان و خانواده خود یاد می گیرند

رفتارهای عاطفی کودکان و نوجوانان با تجربه و مشاهده می آموزند

برآورده شدن میزان عواطف آنها

میزان استرس های مختلفی که در خانواده ها وجود دارد

صفات شخصیتی کودکان و نوجوانان

هنجارهای فرهنگی

رشد عاطفی در کودک امکان دارد از شخصی به شخص دیگر فرق داشته باشد بخشی از کودکان از زمان خردسالی مهارت بالایی در نشان دادن این رشد از خود دارند و بالعکس امکان دارد برخی از کودکان زمان بیشتری احتیاج داشته باشند تا عواطف خود را به خوبی مدیریت کنند.

بیشتر بخوانید : عوامل ایجاد استرس در کودکان و راههای درمان آن

نقش والدین در رشد عاطفی کودکان

نقش والدین در رشد عاطفی کودکان

اولین گام جهت حمایت مؤثر در فرآیند رشد عاطفی کودکان توجه به احساسات و چگونگی مدیریت آن می باشد. برخی از مدارس و مؤسسات آموزشی با برگزاری برنامه های خاص می توانند مهارت های عاطفی و اجتماعی را به کودکان آموزش دهند .

زمینه زندگی عاطفی کودکان احساس در دلبستگی آنان به والدین شان است. در صورتی که پدر و مادر نیازهای کودک را برآورده نمایند کم کم دنیا را محیطی امن برآورد می کنند که انسان های قابل اعتماد و پاسخگو دارد. این امر موجب احساس امنیت در احساس دلبستگی هایش می شود. در واقع یک دلبستگی ایمنی باعث می شود کودک در گشت و گذار در جهان و داشتن رابطه سالم احساس آزادی نماید. تحقیقات نشان دهنده این است که دلبستگی ایمن به والدین رابطه مثبت و معناداری با درک احساسات و کنترل خشم دارد .

کودکی که مجبور است همواره برای نشانه های خطر هوشیار باشد امکان دارد پرخاشگری یا مطیع بودن را به عنوان وسیله ای جهت محافظت از خود انتخاب کند. نهادینه شدن چنین صفاتی کودک را در آینده به قربانی یا یک ستمگر تبدیل می کند. در واقع ساختار های شناختی و عاطفی غلط موجب می شود کودک واکنش های رفتاری عجیب یا غلطی از خود بروز دهد که این امر او را از تعامل موفقیت آمیز در آینده وا خواهد داشت.

بیشتر بدانید : تأثیر مجازی شدن مدارس در اضطراب کودکان و نوجوانان

شیوه های کمک به رشد عاطفی و اجتماعی کودکان

شیوه های کمک به رشد عاطفی و اجتماعی کودکان

چگونه می‌ توانید به فرزند خود کمک نمایند تا با سایر همسالان خود تعامل کند ؟! شایستگی اجتماعی تنها این نیست که با هم بازی های خود کنار بیاید بلکه مهم این است که بتوانید همدلی خود را نشان دهید. احساس خود را بروز داده و بخشنده باشید. خوشبختانه راه های زیادی وجود دارند که به کودکان کمک کنید تمامی این مهارت ها را در خود تقویت کنند.

به فرزندان خود کمک کنید تا عواطف را تشخیص و درک کنند

با کودک خود حرف بزنید و عواطف را به آن‌ها بیاموزید و کمک خواهد نمود نسبت به خود و دیگران آگاهی بیشتری به دست آورید. رشد عاطفی برای آینده تدریجی است که باید مطابق با سن کودک انجام شود در نوجوانان دانش احساسی عمیق تر بوده و می توان بر روی فاکتورهای قابل مشاهده تری تمرکز کرد اما در این سن ابراز احساسات و تنظیم آن خیلی توسعه یافته و نیز احتیاج دارد توسط محیط اجتماعی اصلاح و تقویت شود. در واقع با بالا شدن نوجوانان برای اینکه بتوانند برداشتی از موضع خود داشته باشند علاوه بر عوامل محیطی از تجارب قبلی خود نیز بهره می گیرند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false