×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
روانشناسی انواع صمیمیت عاطفی-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

صمیمیت عاطفی در واقع ضلع عاطفی عشق است. این همان ضلعی است که احساسات عاطفی و دوست داشتن را در خود جای می دهد و متاسفانه خلا آن موجب بروز طلاق عاطفی در زوجین می شود. وقتی دو طرف به علت گرایش جنسی و یا علل دیگری به غیر از تشابه فکری و ظاهری در یک رابطه وارد می شوند، پس از مدتی به علت عدم وجود زمینه های اشتراک، رابطه شان به جدایی می انجامد.

صمیمیت عاطفی - پاکدشت نیوز

صمیمیت عاطفی چیست؟

درباره ی سیستم روان و ذهن انسان، همواره باید این نکته را مورد توجه خود قرار دهیم که تمام اتفاقات موجود در آن، بر روی سیستم فیزیولوژیک مغز نیز تاثیر می گذارد. در همین راستا نیز سیستم مغز انسان و صمیمیت عاطفی می تواند بر روی ذهن و روان او تاثیر بگذارد. این ارتباط، یک ارتباط دو طرفه است و ذهن و مغز انسان در یک رابطه ی مستقیم و دوطرفه قرار دارند.

روانشناسی انواع صمیمیت عاطفی-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

به عنوان مثال وقتی دو نفر فقط به خاطر جذابیت های رابطه جنسی ازدواج می کنند پس از گذشت مدت کوتاهی (معمولا ۲ تا ۵ سال) به علت کاهش هورمونهای جنسی و هیجانی، رابطه ی آنها بی معنا خواهد شد. بنابراین رابطه ی صحیح و علمی رابطه ای است که پس از بررسی گرایشات و جذابیت های جنسی و کشف آن در یک رابطه و قبل از بروز آن به شکل رفتارهای جنسی، به بررسی عنصر صمیمیت پرداخته شود. زیرا بروز رفتارهای جنسی خود می تواند عاملی بر تقویت هوس و جذابیت جنسی و نادیده گرفته شدن عنصر صمیمیت می شود و این دور منفی به شیفتگی منجر خواهد شد.

صمیمیت مراحل متفاوتی دارد که این مراحل باید به ترتیب و دقت درک شوند. یکی از مهمترین علل طلاق عاطفی در روابط زناشویی عدم رعایت ترتیب این مراحل می باشد.

افرادی که به علت عدم کنترل شهوت و یا تناقضات فرهنگی نمی توانند این مراحل را به درستی پشت سر بگذارند، در جایگاه نامناسبی وارد رابطه می شوند. بنابراین رابطه به شکل طبیعی جلو نمی رود و پس از مدتی به شکست منجر می شود.

مسئله ی صمیمیت یکی از ظرایف رابطه است که آشفتگی در سیستم و ریتم آن، قطعا رابطه را با شکست روبرو خواهد کرد. اگرچه بسیاری از افرادی که در رابطه ی عاشقانه با شکست روبرو می شوند به علل فرهنگی و یا اجتماعی نمی توانند طلاق بگیرند، اما این دلیل مناسبی برای رضایت زناشویی و یا رضایت از زندگی نیست. این افراد معمولا پس از مدتی یا سرخورده و گوشه گیر می شوند و یا دست به شروع روابط پنهان غلط می زنند که سرنوشت همین رابطه را در بر خواهد داشت. ریشه ی اصلی مشکلات در رابطه خود افراد هستند.

روانشناس ها دیوانه اند

شاید این مطلب را زیاد شنیده باشید که می گویند خود روانشناس ها دیوانه اند. ریشه یابی این مسئله دقیقا همین جا است که چونکه روانشناس ها فرد را با واقعیت زندگی خود و نقش او در اشتباهات زندگی و روابطش روبرو می کنند، مورد حمله ی ذهن افرادی که پذیرای اشتباهات خود نیستند قرار می گیرند.

انواع صمیمیت عاطفی-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

همیشه یادمان باشد اگر بتوانیم نقش خود را در نواقص روابط عاشقانه مان تعیین کنیم و اشتباهات مان را بپذیریم، آنگاه می توانیم قدمی جهت پیشرفت و بهبود روابط مان برداریم.

حضرت علی علیه السلام در این باره می فرمایند:

خوش به حال کسی که فکر کردن به عیبها و نقص های خودش، او را از فکر کردن به عیوب دیگران باز می دارد

همچنین یادمان باشد به قول پرمود باترا، هرگاه انگشت اتهام مان را به سوی یک نفر دراز کردیم، سه انگشت دیگر ما به سوی خودمان اشاره دارد

صمیمیت تنها در صورتی به وجود می آید که دو نفر به یکدیگر از نظر فکری، احساسی و رفتاری نزدیک باشند. این نزدیک بودن دو ریشه ی اساسی دارد:

اولی احساس امنیت درونی است که از کودکی انسان ناشی می شود.

این احساس امنیت که در کودکی انسان شکل می گیرد و پایه و اساس شخصیت اوست، به عنوان دلبستگی شناخته می شود. یعنی انسانها به میزان احساس امنیتی که درون خودشان نسبت به جهان احساس می کنند، با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می کنند.

صمیمیت عاطفی -پایگاه پاکدشت نیوز

برقراری ارتباط با جهان و محیط پیرامون به انواع مختلفی شکل می گیرد که به آنها سبک دلبستگی گفته می شود.

دومین پایه و اساس صمیمیت داشتن اشتراکات است.

یعنی دو نفر در یک رابطه عاشقانه از لحاظ های مختلف به یکدیگر شبیه باشند. این شباهت بهتر است در تمامی زمینه ها از جمله روانی، احساسی، رفتاری، خانوادگی، فرهنگی و اقتصادی بررسی شود. هر چقدر دو نفر به یکدیگر شبیه باشند، احساس دوست داشتن شان بیشتر می شود.

صمیمیت عاطفی -پایگاه جامع پاکدشت نیوز

بهتر است بدانیم که صمیمیت عاطفی در مغز انسان به شکل هورمون اکسی توسین ظاهر می شود.

ایجاد صمیمیت عاطفی در ذهن باعث ترشح این هورمون در افراد می شود و همچنین ترشح این هورمون می تواند صمیمیت عاطفی را در ذهن افراد افزایش دهد. اکسی توسین همان هورمونی است که به میزان زیاد در بدن زنان به هنگام به دنیا آوردن فرزندشان ترشح می شود و باعث انس و الفت زیاد و ترشح شیر از پستان های مادر می شود.

نکته ی بسیار مهم و زیبا درباره ی این هورمون آنست که مقدار زیادی از آن در روابط جنسی در بدن هر دو جنس بعد از رسیدن به ارضای جنسی ترشح می شود. برای همین است که می گوییم رابطه ی جنسی زود هنگام موجب ایجاد احساس صمیمیت عاطفی کاذب می شود. بنابراین اگر قبل از رسیدن به مرحله ی آخر صمیمیت عاطفی ، رابطه ی جنسی بین دو نفر شکل بگیرد، به خاطر ترشح هورمون اکسی توسین آنها دچار صمیمیت کاذب می گردند و در انتخاب و شناخت خود دچار انحراف می شوند.

همانگونه که اشاره کردیم رابطه ی جنسی زود هنگام از مخرب ترین و آسیب زننده ترین عوامل در یک رابطه ی عاشقانه می باشد. همچنین این هورمون ایجادکننده ی احساس ایثار و تعهد نیز هست.

تحقیقات آزمایشگاهی در مورد صمیمیت عاطفی نشان می دهد افرادی که در سیستم مغزی شان اکسی توسین بیشتری وجود دارد، تعهد و از خود گذشتگی بیشتری در رابطه هایشان دارند.

همه ما کسانی را می‌شناسیم که در بیان کردن افکار و احساسات خود از دیگران بهترند اما در شنونده بودن و گوش کردن و درک کردن احساسات دیگران کوچک‌ترین مهارتی ندارند. آنچه مهم‌تر از بیان کردن افکار و احساسات است گوش کردن و درک کردن افکار و احساسات دیگران است. صحبت کردن درباره مسائل و مشکلات و حل و فصل کردن آنها شاید شما را به یکدیگر نزدیک‌ترکند، اما این امکان نیز وجود دارد که همسرتان ناراحت و در نهایت خسته شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false