×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
روانشناسی بالینی - تصویر پنجم

یکی از محبوب ترین زیر شاخه های روانشناسی ، روان شناسی بالینی می باشد که شامل استفاده از تئوری ها ، اصول و روش های روانشناختی جهت ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات روانی و دیگر رفتار های غیر طبیعی می باشد . برخی از این موارد شامل افسردگی ، اضطراب ، سو مصرف مواد ، اختلال در عملکرد جنسی ، اعتیاد ، اختلالات تغذیه و رفتار های پر خاشگرانه می باشد . همچنین روان شناسی بالینی به منظور پیش بینی و جلوگیری از ناسازگاری ، علت های رفتار غیر طبیعی را بررسی می کند . در ادامه ی این مطلب به بررسی بیشتر روانشناسی بالینی خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید : روانشناسی خرافات

روانشناسی بالینی - تصویر ششم

تاریخچه ی روانشناسی بالینی

آغاز کننده بررسی های اولیه در این زمینه توسط یکی از تحلیل گران اتریشی زیگموند فروید می باشد . او یکی از اولین افرادی می باشد که اظهار داشت بیماری روانی مسئله ای است که می توان آن را با گفت و گو با بیمار درمان نمود و این توسعه رویکرد گفت و گو درمانی او بود که بیشتر به عنوان اولین روش علمی مورد استناد قرار می گیرد . روانشناس آمریکایی به نام لایتنر ویتمر اولین کلینیک روانشناسی را در سال ۱۸۹۶ با تمرکز ویژه در کمک به کودکانی که توانایی یادگیری نداشتند ، افتتاح نمود . ویتمر برای اولین بار در مقاله ای در سال ۱۹۰۷ اصطلاح روانشناسی بالینی را معرفی نمود . ویتمر ، دانشجوی سابق ویلهلم ووند ، روان شناسی بالینی را مطالعه نمود و با مشاهده و یا آزمایش با هدف ارتقا تغییر کار خود را آغاز کرد .  روند تاسیس کلینیک ها ادامه داشت و تا سال ۱۹۱۴ ، ۲۶ کلینیک دیگر روانشناسی نیز تأسیس شدند .

بیشتر روان شناسان بالینی دارای مدرک دکترا و یا psy.d هستند و در محیط های بالینی تحت آموزش های عملی فشرده قرار گرفته اند . معمولا آن ها در محیط بیمارستان ، کلینیک ها و اقدامات خصوصی به کار می روند و در آن محیط ها به افرادی که در اشکال های مختلف فشار روانی را تجربه می کنند ، کمک می نمایند . آنها جهت ارتقا سلامت روانشناختی ، تقویت پیشرفت شخصی و تقویت تنظیم رفتار های موثر با افراد ، زوج ها ، خانواده ها و گروه ها در تمام سطوح همکاری می کنند . بیشتر روانشناسان بالینی دارای منصب های دانشگاهی در موسسات عالی می باشند و مشغول تدریس ، تحقیق و نظارت می باشند و در حالی که برخی دیگر مشغول مشاوره و تدوین و اجرای برنامه های اجتماعی هستند .

بشتر بدانید : روانشناسی رنگ ها

روانشناسی بالینی - تصویر سه

چگونگی عملکرد روانشناسی بالینی

روانشناسان بالینی متخصصانی دارای مجوز هستند که واجد شرایط ارائه خدمات مستقیم به بیماران می باشند . کار افراد شامل تفسیر تست های شاختی و شخصیتی ، تشخیص بیماری روانی ، ایجاد برنامه درمانی و روان درمانی است . این روان شناسان متخصص روان سنجی یا سنجش روانشناختی می باشند . معمولا آن ها برای ارزیابی توانایی شناختی و یا وضعیت ذهنی ، یک تست ارائه می دهند . همچنین تست های رسمی ، روانشناسان بالینی ممکن است از مصاحبه و مشاهدات رفتاری استفاده کنند . بهترین راه برای کارایی ، درک چگونگی آشکار شدن شرایط در میان جمعیت های متنوع می باشد . بعد از تشخیص به همراه بیمار و مطابق با نیاز او برنامه های درمانی را تدوین می کنند. روانشناسان به صورت مرتب به پیشرفت بیمار نظارت می کنند تا از روش درمان مناسب اطمینان حاصل نمایند . بسیاری از روانشناسان بالینی بر روی اختلالات خاصی مانند اسکیزوفرنی یا وسواس فکری تمرکز می کنند . روانشناسان بالینی از روش های تحقیقی کاملا اگاه می باشند ، البته آنها بیشتر در مورد مسائل پزشکی با روانپزشکان نیز مشورت می کنند . روانشناسان بالینی ممکن است در محیط های زیادی از جمله بیمارستان ها ، مراکز سرپایی ، ادارات دولتی و دفاتر خصوصی فعالیت کنند .

روانشناسی بالینی - تصویر چهار

هم چنین بخوانید : روانشناسی سلامت

روان شناسی بالینی چندین ویژگی مشترک با دیگر حرفه ها دارد و این اشتراکات در برخی موارد باعث سردرگمی افراد می شود . روانشناسان بالینی به صورت گسترده روی روان درمانی تمرکز دارند اما روانپزشکان تأکید بیشتری را بر روی استفاده و ارزیابی اثرات دارو ها دارند . اگرچه روانشناسان بالینی بیشتر در محیط های پزشکی فعالیت دارند اما پزشک نیستند و به طور معمول دارو تجویز نمی کنند.

روانشناسان بالینی نیز باید از روانشناسی مشاوره متمایز شود . اگر چه تمایزی بین این دو زمینه مشخص نیست . به صورت خلاصه روانشناسی بالینی با اختلالات شدیدتر مانند اختلال دو قطبی ، هراس و اسکیزوفرنی در ارتباط است ، در حالی که روانشناسان مشاوره به مراجعه کنندگان کمک می کنند تا با مسائل روزمره مانند مشکلات زناشویی یا شغلی برخورد نمایند . ممکن است آن ها در مکان هایی مانند مدارس و ادارات مشغول به کار باشند .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false