×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
روانشناسی خرافات - تصویر یک

در ذهن هر فردی باور هایی وجود دارد که با هیچگونه منطق علمی هم خوانی نداشته و اعتقاد داشتن به آن ها با هیچ گونه دلیل و منطقی قابل درک نیست ، اما با این حال وجود دارند . در برخی مواقع در زندگی افراد کارکردی داشته که می تواند مسیر زندگی فرد را تغییر دهد . این باور ها در هر فردی به شخصیت و دیدگاه فرد بستگی دارد و در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است . برخی از این اعتقادات که می توان به آن اشاره نمود دعا نویسی ، سرکتاب باز کردن و … می باشد . در ادامه به بررسی بیشتر روانشناسی خرافات خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید : روانشناسی رنگ ها

اطلاعاتی در زمینه ی روانشناسی خرافات

افراد خود شیفته گرایش بیشتری به بروز اعتقادات خرافی دارند . این گونه افراد برای این که بخواهند همیشه خود را بالاتر و آگاه تر از دیگران نشان دهند ، برای آگاهی از آینده نامعلوم خود به تباور های خرافی و کارهایی مانند فالگیری ، دعا نویسی و … گرایش بیشتری دارند . باور های خرافی و غلط در هر خانواده ای از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند . برخی از این خرافه ها شگون داشتن بعضی از روز ها و یا پوشیدن فلان لباس است . این گونه افراد برای تایید کار های خود و اطلاع از آینده حاضرند پول های زیادی را به رمالان و دعانویسان پرداخت کنند . همین افراد برای پرداخت نمودن ویزیت یک مشاور و یا روانشناس که می تواند به راحتی تمامی مشکلات خانوادگی را رفع نماید هزار اما و اگر می آوردند .

روانشناسی خرافات - تصویر دو

شخصیت هایی که نه گفتن را بلد نیستند از تیپ های شخصیتی هستند که در معرض باور های خرافانه گرایانه می باشند . افرادی که به سرعت تحت تاثیر القائات دیگران قرار می گیرند و با خیال داشتن تصوری از  آینده به کار های غیر عقلانی روی می آورند . برخی از افراد از رفتار ها و اعتقادات خرافی احساس رضایت کسب خواهند کرد . تصور های غلط ذهنی و مشکلات خانوادگی در برخی خانواده های افراد منفعل را به سمت باور های و اقدامات خرافی می کشاند که باعث آسیب دیدن بیشتر خانواده و بدتر شدن شرایط می شود . روانشناسی تلقین در زندگی افراد و کمک گرفتن از نیرو های ماورالطبیعه یکی از تکنیک های درمانی در حل مشکلات می باشد . کارهایی مانند دعا کردن و یا توسل به برخی از امامان توصیه هایی است که ممکن است یک روانشناسی برای حل مشکل مراجعه کننده خود داشته باشد . در ادامه به بررسی بیشتر روانشناسی خرافات خواهیم پرداخت .

بیشتر بدانید : روانشناسی سلامت

مرز بین دین و روانشناسی خرافات

برخی از افراد می توانند با کوچکترین اشتباه از مرز بین دین و خرافات عبور کنند و باور های خرافی را جایگزین اعتقادات دینی کنند و تاکید دارند که قرآن برای از بین بردن خرافات و جهل از زندگی انسان به وجود آمده است . اما برخی دیگر  همین قرآن را برای ترویج خرافه و باور های غیر منطقی و عقلانی استفاده می کنند و با کارهایی مانند سرکتاب باز کردن و یا دعا نویسی از اعتقادات مردم برای رسیدن به منافع خود سود می برند . در  برخی موارد خرافات می تواند در افراد به باور تغییر پیدا کند که پس از آن تغییر دادن بسیار سخت خواهد بود .

روانشناسی خرافات - تصویر سه

از نظر روان شناسان دین درست با خرافه تفاوت دارد ، خرافه با دین همان فرق را دارد که با علم دارد اما نه هر دینی ، بلکه دین درست . دین اگر بی پایه و نادرست باشد خود یکی از آشکارترین و برجسته ترین نمونه ها و مصداق های خرافه است . همچنین وسواس های فکری و عملی از آسیب های روانشناختی می باشد که افراد با باور های خرافی را درگیر می کند . همچنین باعث تقویت شخصیت نارسیستک و افزایش انفعال فکری و رفتاری در افرادی که منفعل هستند می شود . افزایش اختلافات خانوادگی و آسیب دیدن روابط اجتماعی افراد در جامعه از پیامدهای افزایش گرایش به بارو های خرافی بوده که افرادی را به خود درگیر می کند .

اعتقادات و باورهای خرافی که شبکه های اجتماعی به گسترش آنها کمک می کند می تواند فرد را از اعتقادات اصیل و صحیح دینی دور نماید و با ضعیف شدن این اعتقادات جامعه را در برابر باور های نادرست و آسیب های مختلف بی دفاع سازد .

هم چنین بخوانید : روانشناسی انواع صمیمیت عاطفی

توجه داشته باشیدد که باورهای خرافی تنها به افراد کم‌ هوش یا کم‌ سواد تعلق ندارد و افراد خردمند و با تحصیلات بالا نیز ممکن است در دام باورهای خرافی بیافتند .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false