×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
روانشناسی رنگ ها - تصویر اصلی

رنگ یکی از مهم ترین عواملی است که بر زندگی افراد تأثیر گذار است و نقش اساسی بین افراد و جهان دارد . به عبارت دیگر می توان گفت انسان ها و رنگ ها زیر مجموعه ای از نظام کل جهان بوده که دائما با یکدیگر در ارتباط هستند . بهتر است بدانید که رنگ ها تاثیر بارزی در روحیات و به طور کلی زندگی افراد دارند . به همین دلیل از روانشناسی رنگ برای درمان افراد نیز استفاده می شود .  با توجه به تاثیری که رنگ بر روی مغز خواهد داشت  ، در کنترل فرآیند انتخاب و تصمیم گیری در حوزه های متفاوت اجتماعی مانند تجارت و بازاریابی ، از مقوله های روانشناسی رنگ می باشد . در ادامه به بررسی بیشتر روانشناسی رنگ ها خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید : روانشناسی سلامت

معنای رنگ ها از نظر روانشناسی رنگ ها

در این علم از روانشناسی ، رنگ ها معیاری برای تشخیص شخصیت به شمار می روند . هر یک از این رنگ ها تاثیر خاصی را بر روی جسم و روح باقی خواهند گذاشت و نشانه ای از وضعیت روانی و جسمی او هستند . رنگ ها به دو دسته رتگ های گرم و سرد تقسیم می شوند که در ادامه به تفسیر آن ها خواهیم پرداخت .

رنگ های سرد

رنگ هایی مانند سبز ، بنفش و آبی رنگ های سرد هستند . این رنگ ها به طور کلی سبب ایحاد آرامش و یا ایجاد احساس غم و ناراحتی در افراد می شوند .

رنگ سبز

یکی از ویژگی هایی که رنگ سبز دارد آرامش بخشی آن است . به همین دلیل است که در بیمارستان بیشتر از این استفاده می شود و یکی از پر کاربردترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون می باشد . ویژگی های درمانی این رنگ ار بین بردن تنش ، افزایش هضم ، بهبود تعادل توانایی ها، حفظ آرامش و صلح درونی و غلبه به سنکوپ می باشد . افرادی که از این رنگ زیاد استفاده می کنند ، دارای شخصیتی مثبت ، با اراده و پشتکار هستند . این گونه افراد برای خود ارزش زیادی قائل هستند و بسیار کنجکاوند . همچنین می توانند با مشکلات خود سرسختانه مبارزه کنند . توجه داشته باشید که استفاده زیاد از این رنگ موجب ایجاد کسالت می شود .

رنگ آبی

در روانشناسی رنگ ها ، رنگ آبی رنگی معنوی می باشد که باعث ایجاد آرامش ، صلح ، اعتماد ، بهره وری و منطق می باشد . آبی یکی از رنگ هایی است که بیشتر در طراحی اتاق خواب از آن استفاده می شود . افرادی که به این رنگ علاقه مند هستند به وفاداری و صداقت اهمیت زیادی می دهند . این گونه افراد بسیار وظیفه شناس و مسئولیت پذیرند .

روانشناسی رنگ ها - تصویر دو

معنای رنگ های دیگر در روانشناسی رنگ ها

رنگ بنفش

رنگ بنفش نمادی از دانایی و احترام است . این رنگ سبب ایجاد حس خلاقیت و افزایش مهارت های حل مسئله می شود . افرادی که به این رنگ علاقه مند هستند ، افراد جسوری هستند و استفاده از این رنگ در محل دفاتر کار بسیار مناسب می باشد . این رنگ بیشتر برای کاهش اختلالات میگرنی و اعتیاد ، بهبود عملکرد عصبی ، لنفاوی ، قلبی و عروقی بسیار مفید است .

رنگ های گرم

رنگ های گرم که شامل رنگ قرمز ، زرد ، نارنجی می باشد موجب آرامش ، عصبانیت و خصومت می شود . از این گونه رنگ ها بیشتر در رستوران ها به دلیل اشتها آور بودن آن استفاده می شود .

رنگ قرمز

رنگ قرمز یکی از رنگ های تحریک کننده بوده که باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود . این رنگ نماد هیجان ، عشق ، شور و صمیمیت می باش . افرادی که فعال هستند معمولا از این رنگ ها استفاده می کنند . یکی دیگر از شخصیت افرادی که از رنگ قرمز استفاده می کنند ، عجول و زودجوش بودن آن های می باشد  .

رنگ زرد

رنگ نارنجی که روشنایی و شادی می باشد سبب افزایش تمرکز و افزایش متابولیسم بدن خواهد شد. این رنگ کمتر از رنگ های دیگر افراد را به خود جذب می کند و مردمی که از رنگ زرد در اتاق خود استفاده می کنند و بیشتر عصبانی میشوند . روانشناسی رنگ ها نشان داده است که افرادی که به رنگ زرد علاقه مند هستند بسیار افراد  بلند پروازی هستند که عاشق پیشرفت هستند .

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی یکی از نشانه های خوش بینی و مثبت اندیشی است و استفاده نمودن از آن سبب شده که افراد محتاط تر عمل کنند. افرادی که به رنگ نارنجی علاقه مند هستند ، افرادی اجتماعی ، خوش خلق ، صادق و فداکار می باشد . نفوذ در این گونه افراد بسیار سخت می باشد . از یان گونه رنگ ها برای افزایش انرژی ، افزایش اشتها ، کمک به جذب کلیسم ، کمک به بهبودی و حفظ نمودن سلامت بدن استفاده می شود .

روانشناسی رنگ ها - تصویر یک

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false