×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تکنیک های روایت درمانی

بسیاری از افراد در رابطه با روانشناسی ، روان درمانی ، روانکاوی و تخصص های در این زمینه اطلاعات کم و گاهی زیادی دارند. در واقع از طریق مراجعه به پزشکان متخصص در این زمینه می‌ توان بسیاری از مشکلات مربوط به رابطه زناشویی دغدغه های روزانه و … را رفع نمود. در این میان موضوعات دیگری مرتبط با علم روانشناسی وجود دارد که روایت درمانی جزء آن می باشد. این نوع عامل نوعی مشاوره است که از این طریق افراد را از مشکلات خود جدا می داند.در این نوع درمان به مراجعین این امکان داده می شود تا از مشکلات خود فاصله بگیرند و ببیند که واقعاً این فاصله بیشتر از آنکه به آنها آسیب برساند چگونه می تواند محافظ آنها باشد. با این نوع دیدگاه افراد احساس قدرت بیشتری خواهند کرد تا بتوانند در الگوها و رفتارهای خود تغییرات اساسی ایجاد کنند حال می خواهیم بدانیم چه زمانی از این روش درمانی استفاده می ‌کنیم و شما چه انتظاراتی در این شیوه درمانی دارید

 

.

[codebean_autotype typed_show_options=”yes” typed_speed=”120″ typed_options_backdelay=”2000″ typed_text=”جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره * ۰۲۱-۳۶۰۴۵۵۶۵ * تماس بگیرید.” animated_text_color=”#dd3333″ typed_options_loopcount=”-1″]

 

زمان مناسب برای استفاده از شیوه روایت درمانی

تمامی افراد ، زوجین  و خانواده ها همه می توانند به نوعی از راهکار روایت درمانی برخوردار شوند. زندگی کسانی که خود را با مشکلاتشان تعریف می‌ کند تحت تأثیر احساساتی مثل من یک آدم بدبخت هستنم ، من یک فرد افسرده هستم و … . اینگونه اشخاص می توانند بیاموزند که مشکلاتشان را به عنوان چیزی که دارند ببینند نه به عنوان چیزی که به واسطه آن شناخته می شوند.

حال سؤال اینجاست که شما از این نوع شیوه درمانی چه انتظاراتی دارید. در واقع در این شیوه درمانگر مکالمه تان را به سمتی سوق می‌دهد که شما را تشویق نماید تا در رابطه با چیزی که تمایل دارید حرف بزنید. در این حین با بررسی مداوم به وضعیت تان می سنجد که آیا این مشکل موضوعی است که شما دوست داشته باشید در رابطه با آن دصحبت کنید یا نه.

پس از مدتی پزشک به شما کمک خواهد کرد تا داستان های مثبت دیگری را نیز از زندگی خود برای گفتن داشته باشید. به این ترتیب می توان صفات و مهارت های ذاتی را که می ‌تواند به رفع مشکل تان کمک کند درون خود کشف نمایید. زمانی که خودتان را از مشکلات جدا بدانیم متوجه خواهید شد که چگونه می توانید راه های مثبت و کارآمدی را برای زندگی آینده ‌تان داشته باشید. در این دوره به‌ کارگیری روانشناسی مثبت گرا و موفق ایده مناسبی می باشد.

مقاله پیشنهادی : مشاوره خانوادگی یا خانواده درمانی

شیوه درمانی افراد در روایت درمانی

زمان مناسب برای استفاده از شیوه روایت درمانی

در این روش که با گذشت زمان در زندگی شخص اتفاق می‌ افتد به عنوان یک قصه تلقی می‌ شود. بعضی از بخش‌های این قصه برجسته ‌تر یا سرنوشت حساس تر از دیگر قسمتهای آن هستند .این داستان های مهم که معمولاً ناشی از وقایع منفی می باشند در نهایت می تواند هویت فرد را شکل دهند. فراتر از این هویت درمانگر زندگی فرد را چند وجهی و اما امکاناتی را می ‌بیند که فقط در انتظار کشف شدن هستند.

درمانگر در شیوه روایت درمانی به عنوان یک متخصص عمل نمی کند بلکه به عنوان کمک دهنده است تا ببیند فرد در رابطه با زندگی خودش چگونه است. در مانگر در این روش می ‌تواند به اشخاص کمک کند تا ارزش ها ، اهداف ، رویاها و مهارت‌هایی را تعریف کند که بیانگر این باشد که واقعاً چه هستند. به این ترتیب به راحتی می توانند از مشکلات خود جدا شوند ، آنچه که در این شیوه درمانی به آن پرداخته می‌شود در حقیقت داستان های دفن شده است که می توانند در زندگی جاری و آینده افراد بازنویسی و به کار گرفته شود.

برای بسیاری از افراد سؤال است که درمانگر در این شیوه درمانی چگونه انتخاب می شود؟ در واقع برای این شیوه درمان می بایست مجوز حرفه ای متخصص بهداشت روان ، مددکار اجتماعی یا درمانگر در نظر گرفته می ‌شود که توسط برنامه های دانشگاهی کارگاه های فشرده آموزش مداوم آنلاین و آموزش های اضافی در این زمینه می توان کسب نمود. علاوه بر بررسی اعتبار تجربه شما باید در رابطه با درمانگری که برای این نوع شیوه درمان انتخاب شده احساس امنیت و راحتی کنید.

علاوه بر این شما می توانید از طریق این شیوه از راهنمایی های روانپزشک و روانشناس استفاده نمایید.

تکنیک های روایت درمانی

انواع شیوه ها و تمرینات در روایت درمانی وجود دارد که از طریق آن افراد می‌ توانند به نوعی بهبود یافته و از مشکلات عبور کنند بعضی از این تکنیک های متداول عبارتند از :

پیدا کردن روایت غالب ، در واقع یکی از موارد اصلی که درمانگر روایت می تواند به بیمار خود کمک کند آن است که شروع به جمع بندی روایت کند با این کار بیمار می‌تواند داستان قالبی که در دوره زندگی آنان را دنبال کرده و از آن اطلاعی نداشته است را شناسایی کند.

برون سازی ، این عامل بدان معنی است که در حالی که ما داستان زندگی خود را بیان می کنیم همزمان میتوانیم ناظر خودمان شویم. از این تمرین جهت ایجاد فاصله بین خود و مشکلات خود استفاده می‌کنیم که اصطلاحاً آن را برون سازی می نمود. زمانی که یک فاصله میان ما و مشکلات ما وجود دارد بهتر می توانیم تمرکز خود را بر تغییر رفتار های ناخواسته بگذاریم تا اینکه احساس کنیم مشکلات در درون خود ما است.

ساختارشکنی به عنوان عاملی جهت کمک به بیمار برای رسیدن به یک حضور در داستان قالب به کار برده می شود. وقت هایی وجود دارد که داستان غالب ما می تواند در ذهن قدرتمند و طاقت فرسا باشد و گویی هرگز نمی توان از زیر بار رنج آنها بیرون بیاییم. درمانگر روایت با ما همکاری می‌کند تا داستان خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنیم و مشکلات خود را به صورت واضح و با جزئیات ببینید.

به طور کلی هر روایت درمانگر به افراد اجازه می دهد تا نه تنها شخصیت واقعی خود را بیابند بلکه برای همیشه از عقاید واقعی خود پیروی کند این روش به بیمار این فرصت را خواهد داد تا در رفع مشکلات زندگی خود بکوشد و سبک زندگی خود را را مطابق با اهداف و ارزشهای مهم پیش ببرد.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false