×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
روستای فیلستان در شهرستان پاکدشت - تصویر ادیت شده

روستای فیلستان از روستاهای شهرستان پاکدشت در استان تهران محسوب می شود .  موقعیت جغرافیایی این روستا از قسمت شمال در پنج کیلومتری جاده اصلی تهران -شمال و از قسمت جنوب در هشت کیلومتری جاده اصلی تهران – ورامین و فاصله ی آن تا استان تهران ۳۵ کیلومتر می باشد . این روستا در محل اتصال جاده پاکدشت و ورامین قرار دارد و در واقع روستای هم جوار این دو شهر است . از آن جا که شهرستان پاکدشت دارای چندین بخش و روستا در اطراف خود است ، این روستا نیز در اطراف روستاهای این شهرستان واقع شده است که موقعیت مکانی دقیق آن در قسمت شمال به روستای گلزار ، از غرب به روستای جیتو ، از شرق و جنوب شرقی به روستای محمود آباد ، عباس آباد لرنی ، تیجن و ارمبویه و در نهایت از سمت جنوب به پوئینک ورامین و قرچک منتهی می شود .

روستای فیلستان پاکدشت

روستاهای همسایه آن شامل پوئینک ، جیتو ، گلزار بالا ، گلزار پائین ، ارمبویه ، محمود آباد ، حسین آباد ، عباس آباد ، صالح آباد ، خورین ، آلوئک ، تیجن و جمال آباد واقع شده است . قدمت تاریخی روستای فیلستان با سه تپه با آتشکده که نشان دهنده دوره هخامنشی می باشد از آن دوره هخامنشی و از گذشته جزء دشت های ری محسوب می شود . بناهای تاریخی ودیدنی این روستا شامل ۳ تپه تاریخی ، آب انبار قدیمی ، ناقاره خانه ،کوره ی قدیمی ، خانه شش گوش و امامزاده سید جلیل  است ، که این بنا ها به مرور زمان تخریب و بافت قدیمی و بقایای آن به جا مانده است .

کشاورزی و محصولات روستای فیلستان در شهرستان پاکدشت

کشاورزی در این منطقه رونق بسیاری داشته و به دلیل قرار گیری در زمین های حاصل خیز و دشت وسیع محل کاشت محصولات زراعی نظیر گندم ، جو ، ذرت ، یونجه ، خیار ، پنبه ، گوجه ، بادمجان ، هویج ، خیار ، کدو ، لوبیا قرمز و سفید است . هم چنین میتوان به سبزی کاری در این منطقه نظیر کاشت هندوانه ، دستمبو ، گرمک ، چغندر و … اشاره نمود . امروزه به دلیل کم آبی و انتقال آب های سد جاجرود به شهر تهران کشاورزان با مشکل مواجه شده اند . در روستای فیلستان پنبه کاری معروف است و به دلیل وجود انبوهی از درختان توت مرکز پرورش کرم ابریشم از برگ های درختان توت بوده است که متأسفانه امروزه هیچ اثری از کشت و پرورش آن ها در این روستا نیست .

ادارات ، ارگان ها و نهاد های دولتی روستای فیلستان پاکدشت

سازمان ها و ادارات فعال در روستای فیلستان منطقه شامل شورای حل اختلاف ، شورای اسلامی فیلستان ، بانک های فعال شامل بانک صادرات ، بانک کشاورزی ، دهداری فیلستان ، دفتر خدمات ارتباطی روستائی پاسگاه انتظامی ، حوزه مقاومت بسیج، درمانگاه امام جعفر صادق ، مرکز ترویج و خدمات جهادی کشاورزی ، کتابخانه و مخابرات است .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false