×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
روشهای موثر جهت بهتر شناختن علایق - تصویر شاخص

زمانی که پای انتخاب و تصمیم گیری ها به میان می آید کار بسیار دشوار می شود . شک و تردید در مسیر انتخاب های ما که با علایقمان سروکار دارد بسیار پیچیده می باشد . به طور مثال انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاهی برای برخی از افراد بسیار سخت است چون نمی دانید دقیقاً به چه چیزهایی علاقه دارید و از چشم انداز آینده تصویر واضحی ندارید . در واقع پیش از اینکه این عمل را شروع کنیم لازم است میزان علاقه مان نسبت به پیگیری و انجام آن را بدانیم . در صورتی که بی هدف و بدون شناخت درست خواسته ها قدم در راهی بگذاریم با احتمال بسیار کمی میتوانیم متعهدانه و با موفقیت بیشتری پیشروی کنیم . در این مقاله مواردی را ذکر می کنیم که به شما در بهتر شناختن علایق تان آن کمک می کند و می توانید با استفاده از شیوه های گفته شده آن را رشد دهیم ؛ همراه ما باشید .

مطالب بیشتر : ذهن نویسی چیست و چه مزیتی دارد ؟

شناختن علایق و تعریف چشم انداز مناسب

در قدم اول باید مسیر دقیق و چشم اندازه دلخواه را برای خودتان ترسیم نمایید . زمانی که با نگاه منفی پیش بروید و از پیش خود را بیمه و بازنده بپندارید بدیهی است که نمی توان هدف گذاری مطلوبی داشته باشیم . باید به این باور برسیم که برخی از کارها برای مان دلپذیر است و زندگی ما نیز با وجود اهداف و حضور در بعضی مسیرها خواستنی و دوست داشتنی می گردد . در واقع با شناخت علایق و تعریف چشم ‌اندازی زیبا از آن به سمت شکوفایی و رشد پیش خواهیم رفت . آیا تا به حال دقت کرده اید که رفتن به یک رستوران با این پیش فرض که گرسنه نیستید و به غذا احتیاج ندارید یا اینکه معنای رستوران برایتان جالب نخواهد بود . امکان این که در آن رستوران غذای انتخاب کنید و با لذت بخورید بسیار کم است . زندگی نیز به همین شکل می باشد اگر به طور مداوم به خود بگویید امکان رسیدن به علایق و آرزوها و یافتن آن برایتان وجود ندارد به جایی نخواهید رسید .  همیشه با نگاهی بسیار باز در پی کسب فرصت‌های تان باشید ؛ به خود مداوم نگویید” من نمی ‌دانم به چه چیزی علاقه دارم” ، ” پیگیری علاقه ها و آرزوها سخت و دشوار است در واقع این حجم از منفی گرایی شما را از دیدن امکانات و فرصت‌های کوچکی که در اطرافتان وجود دارد با فاصله بسیار زیاد دور خواهد کرد .

نکته دیگر اطرافیان تان هستند ؛ چند نفر از اطرافیان تان به دنبال آرزوها و علایق خود می ‌روند و تا چه حد در این زمینه موفق هستند . اگر جوابتان این است که تقریباً هیچ کس باید در رابطه با حلقه ارتباطی خود تجدید نظر نمایید . افرادی که با ذوق و اشتیاق در پی جستجو برای رسیدن به علایق شان هستند برایتان الهام بخش خواهند بود .

بیشتر بخوانید : ضرورت داشتن ذهنیت رشد جهت موفقیت شغلی

ایجاد تمایز میان شناختن علایق و سرگرمی ها

نکته مهمی که در شناسایی و به‌ کارگیری علایق وجود دارد این است که باید بدانیم چه چیزهایی را در ردیف علایق باثبات مان قرار دهیم و قابلیت انعطاف لازم را جهت بکارگیری در زمینه های مختلف کاری و … فراهم نمایید . به عبارت دیگر بعضی از علایق ما در حد سرگرمی هستند و تبدیل آنها به ابزاری برای کارهای جدی تر مثل کسب درآمد موجب می شود که لطفا و شیرینی شان از دست برود . در صورتی که از طریق انجام کارهای مورد علاقه تان می خواهید کسب درآمد کنید باید ملزومات کاری نیز به اضافه کرده و طبیعت به سرگرم کنندگی اوقات فراغت نمی تواند برای تان جذاب باشد . درواقع مرز باریکی میان سرگرمی و علاقه وجود دارد که باید به دقت آن ها را بشناسید . به طور مثال شخصی که کار نقاشی و گرافیستش خوب است و از این کار لذت می برد باید بداند که با وارد نمودن علاقه خود به دنیای تجارت ، در مسیر حرکتش از لذت بردن تان دست خوشی برای الزاماتی می ‌شود که به حرفه ای تر کردن کار و تجاری کردن علاقه باعث می شود . این طراح باید بدانید با شناختن علایق خود برای طراحی وبلاگ ها و وبسایت ها و محصولات مختلف به ایجاد تغییرات مورد علاقه ارباب رجوع آن نیاز دارد .

بیشتر بدانید : به کارگیری خلاقیت پنهان درونی و تأثیرات آن

گسترده نمودن مرز های شجاعت جهت شناختن علایق

زندگی کردن در محدوده آسودگی و آرامش بدون پیگیری چالش‌ها ما را تنبل می کند . باید از محوطه امن تان خارج شوید و آگاهانه خطرها را دنبال نمایید . لازم نیست با سر به هوایی و بی دقتی خود را به خطر بیندازید اما باید محوطه امن خود را گسترش دهید . اندوه های بیهوده ، ترس‌ها و خجالت را کنار بگذارید و در مسیر رسیدن و شناختن علایق تان تلاش کنید ، تجربه کسب کنید و این را به خود یادآوری نمایید که فقط یکبار زندگی می کنیم و روزها و هفته ‌ها به سرعت در حال گذر است . فراموش نکنید که منبع اشتیاق و زایش عقل ما در زندگی قلب است ؛ قلب هیچ وقت دروغ نمی گویند .

جهان به شور و اشتیاق ما احتیاج دارد پس باید جهت رسیدن به آنچه ندای درونی قلب به ما می‌گوید تلاش و مقاومت به خرج دهیم وقتی ندای درونی مان را عمیقاً درک کنیم مسیر رسیدن به آرزوها و علایق مان هموار خواهد شد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false