×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
مشخص کردن اهداف پولی - تصویر صفحه

در این دنیای مصرف گرا و مادیات زده فرد احساس خود بسندگی و خود پذیریش را از کنار مهارت های درآمد زایی خود کسب کرده و جهت کسب این مهارت ها سال ها سرمایه گذاری زمانی و مادی می کند چون خوب می داند که درماندگی و فقر مادی همراه با بازتاب های مخرب گسترده ای است که از جمله این بازتاب ها می توان به نارسایی عزت نفس ، احساس بی کفایتی ، وابستگی مادی به دیگران و از کف دادن استقلال عمل ، مشکلات خود شکوفایی محورانه و عدم باروری و توانمندی های بالقوه اشاره کرد . روشن است که مجموعه این بازدارندگی ها منجر به آشفتگی های روحی شده و بهم ریختگی روانی نیز ، بسترساز استرس مزمن و بیمارگونه می شود  .در این مقاله در رابطه با راه های غلبه بر استرس های ناشی از بی پولی ، خروج از تنگناهای پولی ، مدیریت حساب خود توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد .

بیشتر بدانید : ساختار شخصیت افراد و شکل گیری آن

مشخص کردن اهداف پولی

نکته مهمی که همواره باید آویزه گوش اشخاص کامیاب باشد این است که آمادگی های اولیه همیشه کارساز و پیشبرنده بوده و این امر درباره مسائل مادی نیز صدق می کند . بدین معنی که هر چقدر فرد در این رابطه از آمادگی و ذهن مشغولی لازمه برخوردار باشد به همان اندازه نیز بخش نا خودآگاهی ذهن آدمی که از رفتارهای مکانیکی و بازتابی برخوردار است ذهن فرد را متوجه مسایل مادی کرده و بدین واسطه بیشتر و بهتر فرد را در برداشتن گام های عملی یاریگر می شود . بنابراین پیش از هر چیزی اهداف پولی مادی خود را روشن سازید . برای مثال ممکن است که هدف این چنانی شخص پرداخت و استهلاک قرض و وام ، پس انداز برای دوران بازنشستگی ، پس انداز برای تأمین حوادث احتمالی و تحصیلات عالیه بچه ها و … باشد . بله ، فرد جهت گریز از آشفتگی های مادی در ابتدا باید اهداف پولی محورانه خود را مشخص کرده و سپس به طور پیوسته ذهن و توجهات خود را متوجه این مسایل سازد تا بدین وسیله درگیر رفتارها و واکنش های احساسی و هوس بنیادانه نشود. زیرا در دنیای زندگی می کنیم که بسیاری از آدم ها بازیچه دست وسایل ارتباط جمعی بوده و از آنجایی که ذات و ماهیت بسیاری از این راه های ارتباطی را سود پرستی تشکیل می دهد بدین علت مخاطبان و قربانیان این وسایل درگیر مصرف گرایی بیمارگونه می شوند و این درحالی است که آینده نگری های پیوسته پول محورانه به میزان قابل توجهی از هرز رفتن توانایی مادی فرد جلوگیری می کند.

مشخص کردن اهداف پولی

از سویی دیگر خوب می دانیم که بسیاری از آدم های این دوره و زمانه به دلایل چندی درگیر رفتارهای هیجانی بوده و قرار گرفتن پیوسته در تیررس هیجانات سبب می شود که فرد به طور مرضی به هیجان خواهی وابسته شود و هیجان پرستی نیز آخر و عاقبتی جز فرصت سوزی و اتلاف وقت و پول ندارد. گذشته از این ، اساسا هیجان پرستی همراه با تلاطمات و تشنجات روحی بوده و فرد جهت غلبه بر این تلاطمات چاره ای جز این ندارد که از بهداشت روحی و جسمیش پاسداری کرده و یکی از راههای اصلی دستیابی به این مهم این است که با فرد پیشاپیش در راستای شکل دهی ازدواج گام بردارد و یا اینکه تا سر حد امکان از ازدواج کنونی خود مراقبت و محافظت کند و از آنجایی که چگونگی مسایل مادی نقش تعیین کننده ای را در چگونگی ازدواج تأمین می کند و یک ازدواج موفق بیش از هر چیز دیگری آرامش روحی فرد را تأمین می کند. بدین علت فرد باید ششدانگ حواسش را متوجه مسایل مادی ازدواج کند .

به هر صورت ، غرض از اشارات فوق این است که این نکته مهم را به آرامش خواهان مادی یادآور شویم که دستیابی به این مهم با خوش خیالی و ساده لری حاصل نشده و تا مادامی که فرد به ایمنی کامل نرسیده است لحظه ای نیز نباید از الزامات خویشتن پای پولی غافل شود چون همان طور که گفته شد ، ذهن مشغولی مثبت في نفسه پیشبرنده است، پس حد الامکان ذهن خود را متوجه ایمنی مادی کرده و جهت دستیابی به این ایمنی پیوسته مهارت های شغلی خود را افزایش داده و همیشه بخشی از دریافتی های خود را پس انداز کرده و پس انداز های خود را در مجاری اقتصادی سرمایه گذاری کنید .

مطالب مفید : نقش ترس در شکست و موفقیت

کنترل حساب دخل و خرج

کنترل حساب دخل و خرج

همان طور که گفته شد آرامش روحی و امنیت اقتصادی طلب می کند که فرد دستکم ۱۰٪ درآمد ماهانه اش را برای اتفاقات ناگهانی پس انداز کرده و در عین حال گوشه چشمی نیز به سرمایه گذاری های قابل اطمینان داشته باشد ولیكن همان طور که گفته شد استرس زدگی های این دوره و زمانه سبب می شود که فرد جهت بیرنگ کردن فشارهای روحیش متوسل به رفتارهایی شود که این رفتارها نیز هزینه های خاص خود را به فرد تحمیل می کند. برای مثال در این رابطه می توان به شارژهای روحی کاذب اشاره کرد. برای مثال، ممکن است که فرد هر روزه جهت صرف نهار در رستوران ۸ دلار هزینه کند و این در حالی است که شخص می تواند نهارش را در خانه تهیه کرده و آن را در پارک صرف کند.

به هر شکل شواهد موجود نشان می دهد که نه تنها بسیاری از آمریکاییان از موهبت پس انداز ماهانه محروم هستند بلکه برعکس در روزهای پایانی ماه محسوسا فشارهای ناشی از کسری های پولی را متحمل می شوند و تنگناهای مادی نیز سبب ساز آشفتگی روحی فرد می شود. بنابراین فرد جهت رهایی از این مشکل در ابتدا باید حساب دخل و خرج خود را مشخص سازد بدین معنی که، فرد باید بداند که درآمد ماهانه اش چقدر بوده و چرا درگیر کاستی و تنگنای مادی می شود.

روشن است که تنگنای مادی فرد ناشی از خرج کردن های احساسی و بدون حساب و کتاب می شود که در این حالت فرد جهت رهایی از این مشکل، در ابتدا لیستی از اقلام ضروری و غیر ضروری را تهیه کرده و سپس حتی الامکان هزینه های اضافی را کاهش دهد. برای مثال اگر فرد جهت خشکشویی متقبل ۱۶ دلار هزینه می شود فرد می تواند این هزینه را قطع کند. همین طور، اگر داشتن اتومبیل مدل بالا پرهزینه است فرد می تواند از ماشین کم هزینه ای استفاده کند. ماحصل کلام اینکه فرد می تواند از طریق ذهن مشغولی و اراده نمایی، بسادگی هزینه های ماهانه اش را کاهش داده و بدین واسطه نه تنها از شر ذهن مشغولی پولی رهایی یابد بلکه در عین حال از بازتاب های مثبت پس انداز کردن نیز برخوردار شود. گذشته از این، امتیاز بزرگ نگه داشتن حساب دخل و خرج این است که فرد بدین وسیله به هنر خویشتن پایی پولی محورانه نایل شده و این امر امنیت اقتصادی فرد را تأمین می کند چون خویشتن پایی مادی فرد را از رفتارهای احساسی هزینه بر دور نگه می دارد.

مطلب دیگر قابل توجه در این رابطه این است که این نگاه در یک رابطه زناشویی شکل متفاوتی به خود می گیرد و زن و شوهر از این زاویه باید همراهی و همسازی بیشتری داشته باشند. چون ترجیحات و نگاه های پولی اشخاص با یکدیگر تفاوت دارد. به هر صورت از آنجایی که امنیت اقتصادی نقش تعیین کننده ای را در پایداری و شادکامی ازدواج ایفا می کند و ممکن است که زن و شوهر از این زاویه هم نظر و هم جهت نباشند توصیه ام به سعادت طلبان این است که حد الامکان مصالح و منافع بلند مدت خانواده را به خوشیهای زودگذر ترجیح دهند .

بیشتر بخوانید : دلایل بی حوصلگی در محیط کار و راه هایی برای رفع آن

راهکارهای عملی کاهش هزینه ها

راهکارهای عملی کاهش هزینه ها

سیستم پاکتی

خوب می دانیم که تنگناهای مادی سبب دغدغه و تشویش روحی شده و استرس مزمن نیز از پویایی های جسمی و روحی فرد کاسته و این مسئله نیز بر مشکلات پولی فرد دامن می زند. بنابراین جهت گریز از این دور باطل لازم است که فرد به راهکارها و خلاقیت هایی آراسته شود که بدین وسیله بتواند حتی الامکان از فشارهای پولی بکاهد. به هر شکل یکی از این راهکارهای گره گشا موسوم به سیستم پاکتی است. بدین معنی که، فرد اقلام ثابت هزینه بر در طی یک ماه را مشخص کرده و سپس با اختصاص هزینه های لازمه، بدین وسیله حتی الامکان از رفتارهای خوش خیالانه و باری به هر جهتانه پرهیز می کند. برای مثال فرد باید هزینه های بنزین، خرید هدايا ، اصلاح سر و آرایش ، خشکشویی ، خد و خوراک، سیگار، برنامه های تفریحی و … را پیشاپیش برآورده کرده و سپس پول مصرفی هر کدام از این هزینه ها و اقلام ثابت را در پاکت مشخصی قرار داده و به تدریج پول های اختصاصی را صرف این نیازهای گریزناپذیر کند. لازم به ذکر است که فرد تا سر حد امکان باید پایش را فراتر از مقدار اختصاصی نگذارد. به هر صورت پس از مشخص شدن دقیق هزینه ها فرد باید در اول هر ماه پول های لازمه تامین این اقلام را از بانک برداشته و بخشهای مختلف این پول را راهی پاکتهای مربوطه کند تا در طی یک ماه صرف هزینه مربوطه شود. اکنون ممکن است این پرسش مطرح شود که تكليف هزینه های متفرقه چه می شود؟ پاسخ این است که یک خانواده مقتصد و همه جانبه نگر فکر اینجای کار را نیز می کند. بدین معنی که بخشی از برداشت ماهیانه اش را به این امر اختصاص داده و در صورتی که هزینه بری هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده بیشتر از میزان اختصاص یافته اولیه باشد در آن صورت ، فرد چاره ای جز این ندارد که از هزینه های ثابت بکاهد و آن را به ! زخم هزینه های متفرقه بزند. لازم به ذکر است که فرد در هر حالتی باید اولویت را به کاهش هزینه های نیازها و اقلام ثابت بدهد. برای مثال اگر جهت خشکشویی ۵۰ دلار در نظر گرفته شده است باید فرد این میزان را به ۷۰ دلار رسانده و بدین وسیله در این پاکت مثالی ۱۰ دلار صرفه جویی کرده و همین نگاه باید درباره سایر پکتها نیز اعمال شود.

ماحصل کلام اینکه ، اگرچه سیستم پاکتی در بسیاری از موارد دغدغه پول محورانه بسیاری از کارمندان و حقوق بگیران ثابت را برطرف می کند ولیکن امتیاز اصلی این شیوه مشکل گشا بانه این است که در فرد ویژگی های حسابگری های پولی را تقویت کرده و در عین حال ذهن مشغولی های این چنانی فرد را افزایش داده و بدین واسطه مانع از این می شود که در این دنیای مصرف زده و هیجانی دستخوش رفتارهای احساسی و هرس بنیادانه شود و این مهم نیز از الزامات گریزناپذیر خویشتن بهایی در این دنیای تنازع بقا و بی اخلاق است.

پا را فراتر از گلیم تان دراز نکنید

واقعیت دردناک امروز این است که آدم های امروزی محسوسآ بیشتر از آدم های دیروزی واقع گریزتر ، فزون خواه تر و مسخ شدہ تر هستند و این ویژگی های بازدارنده ناشی از ویژگی های محیطی می شود چون به کرات یاداور شده ایم که احساسات، ذهنیات و ترجیحات

آدمی از خاصیت سرایت کنندگی برخوردار است. در این رابطه ذکر مثالی بهتر منظور ما را از مسخ شدگی، یکرنگی و همسان اندیشی آدم های امروزی در قیاس با گذشته روشن می سازد. باری، خوب می دانیم که عصر کنونی موسوم به عصر ارتباطات بوده و صاحب نظران بر این باورند که تمامی مردم جهان به علت گسترش سرسام آور وسایل ارتباطی در یک دهکده کوچک جهانی زندگی می کنند که گویی این مردمان مختلف النژاد و مختلف الفرهنگ از اشتراکات دیرپایی برخوردارند.

برای مثال امروزه در جوامع غربی از هر دو ازدواج ، یک مورد با ناکامی مواجه می شود و این مسئله اکنون به یمن گسترش وسایل ارتباطی فرهنگ و اخلاق ستيز در جوامع جهان سومی و عقب افتاده نیز شیوع و گسترش یافته است به زبان دیگر در جوامع عقب افتاده و کوره دهات ها نیز آمار طلاق و تلاشی زناشویی سیر صعودی و حیرت برانگیزی یافته است و این در حالی است که تا پیش از این، نهاد ازدواج از چنان قد است و استحکامی برخوردار بود که بسادگی امروز گسسته و متلاشی نمی شد. بله، موارد عینی این چنانی آشکارا بیانگر این است که رفتارهای احساسات ، ذهنیات و نگرش های آدمی از خاصیت سرایت کنندگی برخوردار بوده و این ویژگی انسانی به همراه نفوذ بیمار گونه وسایل ارتباطی سبب شده است که شوند. انسان های امروزی بیشتر از گذشته مسخ شده و پیامد آن درگیر چشم و هم چشمی شوند .

مطالب مفید بیشتر : دلایل از دست دادن انگیزه و راهکارهایی جهت بازگرداندن آن

راه های دیگر کاهش هزینه های زندگی

از آنجایی که در شرایط مصرف زده، آرامش اقتصادی رابطه تام و تمامی با هوشیاری هزینه محور و برخورداری از عقل معاش دارد اعمال ظرایف زیر بهتر فرد را به سر منزل مقصود می رساند

١- به جای اینکه بابت نظافت خانه پول به یک نظافت چی بدهید ترتیبی اتخاذ کنید که این کار هر چه آسانتر توسط خود شما انجام شود برای مثال در هفته در بعداز ظهر روز شنبه دو ساعت را برای این کار اختصاص داده و از کمک اعضای خانواده تان نیز غافل نشوید. از طرف دیگر در صورتی که اعضای خانواده تان از فشردگی زمانی رنج می برند. می توانید اینکار را در طول هفته انجام دهید. فرضا بچه ها می توانند هر شب نیم ساعت از وقت خود را به اینکار اختصاص دهند .

۲-به جای اینکه جهت صرف پیتزا خانواده را به بیرون ببرید لوازم درست کردن پیتزا را خریداری کرده و از بچه ها بخواهید که پیتزای مخصوصشان را خودشان درست کنند و یا اینکه شما به تنهایی اینکار را انجام دهید .

۳-به جای اینکه از فروشگاه ها و مغازه های لوکس و گرانقیمت اقلام مورد نظرتان را خریداری کنید حتی الامکان متوجه خریدهای ارزان باشید

۴-چنانچه به اندازه یک سطل سکه ریز و درشت داشته و فروشگاههای تبدیل کننده این سکه ها به پول های درشت هزینه ای را به شما تحمیل می کنند. از بچه ها بخواهید که اینکار را انجام داده و بابت اینکار دستمزد بگیرند .

۵-همیشه گوش بزنگ حراج های پایان فصل برخی از فروشگاه های بزرگ باشید. چون اینکار سبب می شود که در روزهای پیک خرید چون ایام کریسمس خرید نکنید. چون در این مقطع زمانی کالاها و اقلام موردنظرتان قدری گرانتر از فروشگاه های حراجی است.

راه های دیگر کاهش هزینه های زندگی

۶-اقلام و اجناس نیم دار و دست دوم خود را به خریداران فروخته و بدین وسیله هم به فضای بیشتری دست یابید و هم اینکه از پول دریافتی تان بهتر بهره مند شوید

۷-از تفریحات هنری و فرهنگی مقتصدانه و حسابگرانه نیز غافل نشوید برای مثال به جای پرداختن ۵۰ دلار جهت دیدن یک فیلم ، قدری صبوری کنید تا بدین واسطه به تماشای همین فیلم با هزینه و دلار بنشینید . چون نوار ویدیویی فیلم به مراتب ارزانتر از دیدن فیلم در سینماها می باشد .

۸- به جای سفرهای پرهزینه از جذابیت های بی هزینه پیرامون تان استفاده کنید.

۹-در بسیاری از رستوران ها ظروف حاوی غذا پر پیمانه و مرد افکن بوده و در پرس غذا دستکم دو نفر را به خوبی سیر می کند، بنابراین زمانیکه جهت صرف غذا همراه با اعضای خانواده تان به رستوران می روید جهت صرفه جویی، هر پرس را به دو قسمت تقسیم کرده و بدین واسطه از تجمع چربی و کلسترول در بدنتان نیز پیشگیری کنید

۱۰- جهت صرفه جویی در مصرف آب و برق روزانه تنها یک وسیله پر مصرف را روشن کنید. برای مثال عقلانی نیست که از این زاویه فرد همزمان ماشین لباسشویی و ظرفشویی را روشن کند.

۱۱- برای اینکه از خریدهای احساسی و غیر ضروری پیشگیری کنید حتی الامکان از روی یک لیست از پیش تهیه شده خرید کنید.

۱۳. حتی الامکان از تفریحات و سرگرمی هایی استفاده کنید که هزینه های جنابی را به شما تحمیل نمی کند. برای مثال به جای اینکه بچه ها را به سینما ببرید که محل فروش انواع و اقسام تنقلات و خوراکی های وسوسه کننده است. آنها را به یک پارک ایالتی برده و یا اینکه همراه آنها دوچرخه سواری کرده و از هوای پاک طبیعت بیشتر استفاده کنید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false