×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تأثیر حالات منفی بافی

من انسانی منفی بین هستم ؛ هیچ وقت نیمه پر لیوان را نمی بینم ، فقط نیمه خالی آن را می بینم. اگر هم لیوان کاملاً پر باشد، نگران این هستم که نکند کسی آن را خالی کند. آیا شما هم منفی گرا هستید؟ انسان منفی گرا کسی است که آگاهانه یا نا آگاهانه به سمت تفکرات منفی گرایش دارد. منفی بینی ممکن است به شکل عادت درآید اما قطع کردن این عادت کار چندان دشواری نیست. ولی اگر این بدبینی دست خودتان نباشد چه؟ مخالف بودن، مردد یا محتاط بودن ممکن است با شما عجین شده باشد، یا اینکه دچار عدم تعادل عصبی باشید. تأثیرات مغزی در تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ انجام شد، “تاثیر منفی بافی” به عنوان زمینه ای برای اضطراب، بی منطقی، عصبانیت و انواع دیگری خصوصیات ناخوشایند تعریف شده است. تاثیر منفی با بالا رفتن فعالیت در قشر جلوی مغز ایجاد می شود.

مطالب مرتبط : تأثیرات احساسات منفی بر روی ما و راه های غلبه بر آن

تأثیر حالات منفی بافی

روش های مؤثر در ترک منفی بافی

با اینکه این حالتی ثابت و ماندنی است، اما می توان آن را کنترل کرد. زمانی که بدبینی نتیجه مستقیم از دست دادن شغل، قطع رابطه با یکی از دوستان یا مرگ کسی که دوستش داریم باشد، به عنوان واکنشی در مقابل این ناراحتی تلقی می شود و موقتی است. چه این خصوصیت با وجودتان عجین شده باشد و چه فقط واکنشی موقتی به یک حادثه باشد، با ایجاد تغییراتی در مغز شما همراه است. مغز از میلیون ها سلول عصبی تشکیل شده است که پیام ها را به اعضاء مختلف بدن رسانده و دریافت می کنند، ممکن است این پیام ها با ایجاد ناتعادلی شیمیایی مختل شوند. خجالت ندارد اگر برای مداوای این عدم تعادل و بالاتر بردن کیفیت زندگیتان دنبال مشاوره و درمان پزشکی باشید. اگر احساساتی مثل ناامیدی، کمبود انرژی و ناتوانی در انجام کارها دو هفته ادامه پیدا کرد، می توانند علائمی از افسردگی به حساب آیند. می توانید برای دوباره به دست آوردن کنترل مغزتان، دنبال درمان باشید. اگر این منفی بافی های شما نتیجه عادت است نه حالت های قابل درمان پزشکی ، راههایی برای مقابله با آن وجود دارد.

بیشتر بدانید : مهمترین اثرات منفی در خلاقیت بر اساس عادات مخرب

راه های مقابله با منفی بافی

. ۱انگیزه تان را مشخص کنید؛

آگاه باشید چه زمانی تفکرات منفی بر شما غلبه می کنند. زمانی که خسته یا گرسنه هستید یا زمانی که فشار کاریتان زیاد است. ممکن است تفکراتتان تغییر پیدا کنند. کنترل افکار منفی به شما کمک می کند که انگیزه و سبب آن را بفهمید و این باعث می شود که بتوانید دوباره کنترل خودتان را در دست بگیرید.

۲. خود را با شرایط وفق دهید؛

زمان هایی را که در گذشته منفی بینی به سراغتان آمده را به یاد آورید و به خود یادآور شوید که چگونه آن را پشت سر گذاشته اید. حتی برای یک فرد مبتلا به منفی بینی یا کسی که دچار افسردگی است، هم امید همیشه وجود دارد. سعی کنید اعتماد به نفستان را بالا ببرید و با این کار، رفتارهایتان جنبه ی مثبت بیشتری خواهند گرفت.

  1. ۳٫ قبل از اینکه چیزی بگویید، فکر کنید؛

خود را مجبور کنید که برای چند روز هیچ حرف منفی بر زبان نیاورید. قبل از اینکه حرفی بزنید. در مورد آن خوب فکر کنید. این عادت جدید را در خود ایجاد کنید که برای خود و دیگران ارزش بیشتری قائل شوید و قبولشان داشته باشید.

راه های مقابله با منفی بافی

۴ .دنبال کمک باشید؛

اگر میبینید که افکار منفی تان روی یک نقطه متمرکز شده اند. از افراد دیگری که تجربه ای مشابه داشته اند کمک بگیرید. حتی رفتن به چند جلسه مشاوره با افراد متخصص به شما کمک می کند که بهتر با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم کنید و دیدگاهتان را توسعه دهید.

بیشتر بخوانید : مشخصات بارز افراد منفی گرا

ه. دیدگاه تان را تغییر دهید؛

به افراد نیازمند کمک کنید، چون این باعث می شود که جنبه های مثبت زنده خودتان را بهتر ببینید. حالات منفی گرایی ما بیشتر به این دلیل است که برای جلو رفتن، بالا رفتن درآمدمان و بیشتر کردن ثروتمان صبر نداریم.

  1. از دوستتان کمک بگیرید؛

از یک دوست مطمئن بخواهید که وقتی بدبین شدید یا شروع به منفی بافی کردید، به شما اطلاع دهد. برای این کار علامتی در نظر بگیرید تا دیگران از آن بویی نبرند. بعد از متوجه شدن، سریعا در صدد جبران برآیید و آن فکر یا عمل بدبینانه را اصلاح کنید. مهم تغییر رفتارهایتان و تعویض آنها با عادت های جدید و سالم تر است.

راهکار های مؤثر در منفی بافی

۷ .از افراد بدبین دوری کنید؛

افراد منفی باف و بدبین را از زندگیتان بیرون کنید؛ زیرا ممکن است تحت تاثیر آنها قرار گیرید. اگر تمایلی به تغییر ندارند، ارتباطتان را با آنها محدود کنید. دنبال کارهای فوق برنامه باشید، دنبال یک سرگرمی برای خودتان بگردید. داشتن علائق و سرگرمی هایی بیرون از منزل و هر روز ورزش کردن، تاثیرات مثبتی روی مغزتان می گذارد. ممکن است فکر کنید که برای این طور فعالیتهای فوق برنامه وقتی ندارید، اما اگر دوباره به وضعیت خودتان و کارهایتان فکر کنید، کمی برای خودتان متاسف خواهید شد و این انرژی تازه ای به شما میدهد.

۸. استوار باشید؛

ببینید چه چیز برای زندگی شما خوب و مناسب است و تواناییها و مهارت ها و استعدادهایتان را کشف کنید. تفکرات مثبت را همیشه جلوی مغزتان بگذارید تا تفکرات منفی دیگر اجازه غلبه کردن بر شما را پیدا نکنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false