×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
رژیم های غذایی سخت و تأثیر آنها بر سلامتی بدن - تصویر اصلی

ابتدا لازم به یادآوری است که با رژیم های غذایی سخت ، شخص فقط خودش را به نوعی مسخره کرده و شکنجه می دهد. از سال دو هزار میلادی بیشتر متخصصین تغذیه طی تحقیقات خود اعلام داشته اند ۲۵٪ از جمعیت بریتانیا چاق هستند که تعداد کمی از آنها دارای مشکلات پزشکی و هورمونی ، مثل کم کاری تیروئید یا هورمون های دیگر بوده و علت را زیاد خوردن و ورزش نکردن و عدم استفاده از غذاهای بهداشتی و مقوی مثل انواع سبزی ها و میوه ها و خشکبار و برخی مغزها تشخیص داده اند و اینکه بیشتر علاقه مندند از غذاهایی چون همبرگر و سوسیس و پیتزا یعنی ( Junk | Food) که فاقد ارزش غذایی بوده و فقط شکم پرکن هستند، استفاده کنند.

هم چنین بخوانید : رابطه گروه خونی با شخصیت فرد

چه راه حل هایی برای کم کردن وزن به طور ساده و پایه ای و صحیح وجود دارد؟

بسیاری از مردم به خصوص خانم ها فکر می کنند چاق هستند ؛ در واقع ممکن است آنها چاق نباشند فقط فکر می کنند که چاق اند چون قدری شکم دارند . به این دسته چاق نمی گوییم این گونه افراد می توانند با خوردن همه چیز به میزان کم و انجام ورزش های ملایم و مناسب ، شکم خود را کوچک کنند . باید از گرفتن رژیم غذایی بدون مشورت با پزشک متخصص پرهیز کرد . برخی افراد خود را به طرز بسیار ناپذیرفتنی ، گرسنه نگه داشته و به وضعیتی می رسند که در آنها ترس از بی غذایی ایجاد شده و گاهی اوقات دچار مشکلات حادتری نیز می شوند . این دسته باید قاضی خود بوده و توجه داشته باشند که نباید از سوپر مدل ها و هنرپیشه ها تقلید کرده و الگوی خود قرار دهند؛ چون بعضی این افراد از بیماری آنورکسی(onorexia) بی اشتهایی عصبی و یا بی لیمیا ( bulimia) رنج می برند که بسیار خطرناک است. سعی کنید دارای بدن قوی و محکم و عضلات سفت و بدون چربی های اضافی باشید که فقط با کم خوردن و ورزش کردن حل شدنی است . همیشه به یاد داشته باشید که رژیم های سخت، عوارض بسیار خطرناک بر روی اورگانها و سیستم های بدن ایجاد می کنند . قرص های انرژی زا برای لاغر کردن بدن بسیار تبلیغ می شود و طوری شما را وسوسه می کنند که آنها را خریداری و استفاده کنید. تمام این روش ها جز عواراض سوء هاضم برای بدن و خراب کردن بعضی از سیستم های با اهمیت بدن، چیزی به دنبال ندارند .

رژیم های غذایی سخت و تأثیر آنها بر سلامتی بدن - رژیم تحت نظر پزشک

رژیم غذایی سالم و صحیح

برای کم کردن وزن باید به پزشک ، به خصوص متخصص تغذیه مراجعه کرده و آزمایش های لازم را انجام داد تا علت چاقی مشخص شود و سپس رژیم صحیح را توسط دکتر و تحت نظر وی، اجرا نمود . دیگر اینکه می توان با توجه به رژیم های غذایی مختلف ، دریابید که چه کنید تا بدن شما به شکل سالم یعنی داشتن سایز های پذیرفتنی (۳۶، ۳۸، ۴۰، ۴۲ و حتی ۴۴) برای خانم ها بر گردد . این کار تنها با خوردن غذاهای سالم، کم خوردن ، استفاده نکردن از چربی های اشباع شده و شکر زیاد ، انواع شیرینی و کربوهیدرات های سبک از قبیل برخی از برنج ها و نان سفید و جایگزین نمودن آنها با سبزی ها و میوه های تازه امکان پذیر است . شیرینی بخورید؛ اما به مقدار بسیار کم، نیز همه نوع غذا بخورید؛ ولی کم و به اندازه ای که در انتها هنوز احساس گرسنگی می کنید، از خوردن دست بکشید . یاد بگیرید همراه غذا ، هیچ نوع نوشابه اعم از گازدار و بدون گاز و کم شیرینی یا پر شیرینی و آب میوه های مصنوعی استفاده نکنید. فقط ۳۰ دقیقه قبل و بعد از غذا، در حدی که بدنتان احتیاج دارد، آب میل کنید.

به طور کلی کسانی که در رژیم ساده هستند و حتی همه ما باید سعی کنیم در طول روز در حد نیاز بدنمان، آب مصرف کنیم. باید توجه داشت که به اندازه کافی در روز آب نوشید. مصرف زیاد چای و حتی میوه ها و مواد غذایی در بدن ایجاد آب می کنند. آب درمانی روش بسیار خوبی برای کم کردن . یعنی هر وقت احساس گرسنگی می کنید، به جای موادغذایی یا بین و غذا، آب یا چای سبز که بسیار مفید است، بنوشید. به اعتقاد برخی از متخصصین ، زیاد نوشیدن آب سبب می شود که مواد معدنی لازم بدن ، از طریق کلیه ها دفع شده و به آنها آسیب رسانده و کار کلیه ها را زیاد می کند؛ همچنین باعث نامتعادل شدن آب درون سلولی و خارج سلولی بدن می شود؛ بنابراین حتی مصرف آب هم باید به اندازه متعادل باشد. کم مصرف کردن آب سبب می شود که سلول های بدن، در معرض کم آبی قرار گرفته نیز میزان اکسیژن در مغز پایین بیاید که بسیار خطرناک است و سبب مرگ سلول ها خواهد شد. سعی کنید حداقل در روز نه کمتر از پنج تا شش لیوان معمولی آب مصرف کنید و اگر مصرف چای شما زیاد است، این مقدار کمتر خواهد بود.

رژیم های غذایی سخت و تأثیر آنها بر سلامتی بدن - قرص های لاغری

رژیم غذایی و آلرژی به مواد غذایی

کسانی که به بعضی از موادغذایی آلرژی دارند و بدن آنها نمی تواند خوردن بعضی از مواد را تحمل کند،ممکن است ریشه ژنتیک داشته باشد؛ برای مثال اگر برخی غذاها یا موادغذایی در شما ایجاد ورم، به خصوص در شکم، احساس سنگینی و گاهی خستگی، درد شکم وسردرد شدید نماید، این نشان دهنده آن است که تحمل شما نسبت به آن ماده غذایی، کم بوده و (Food Intolerances) یا آلرژی دارید که می تواند یک فاکتور مهم و عامل چاقی باشند. متخصص تغذیه می تواند با تست کردن آلرژی، به شما کمک کند که چگونه با این موادغذایی رفتار کنید. با خواندن این کتاب، خودتان می توانید متوجه شوید چه ماده غذایی برای شما خوب نیست. مطالب فصل «غذا را بر حسب و سازگار با گروه خونی تانبخورید» به شما کمک خواهد کرد که چگونه از این مشکل رهایی پیدا کنید که امیدوارم برای شما مفید واقع شود؛ چون بسیاری از مردم از آلرژی های غذا و چاق شدن به این طریق، بسیار شکایت داشته و نمی دانند مشکل چیست.

اگر بعد از سه نکته ای که اشاره شد، هنوز هم شما احساس چاقی می کنید، متأسفانه باید بگویم که زیاد از حد طبیعی غذا می خورید (بیشتر از ۲۰۰۰ کالری در روز برای خانم ها و ۲۵۰۰ کالری برای آقایان! البته نه کسانی که کارهای سخت بدنی دارند و حتما اهل ورزش نبوده و به قول معروف، همیشه دهانتان می جنبد و موادغذایی را به هر شکل مصرف می کنید. معمولا باید ۵ تا ۶ بار در روز یعنی زمان صبحانه، بین وعده، ناهار، بین وعده و شام بسیار مختصر تغذیه کنیم. به هرحال متخصصان تغذیه و علوم پزشکی تشخیص داده اند که چاقی در بیشتر افراد در اثر زیاد خوردن غذاست. در سال ۱۹۵۵ میلادی گروهی به نام «American Better Homes» در کتاب رژیم غذایی به نام «Gardens Diet Book» پیغامی را برای افراد چاق داده اند؛ اگر شما چاق هستید به این علت است که زیاد از حد معمول غذا می خورید و ورزش نمی کنید.

ایشان اعتقاد دارند این مشکل یکی از عوارض طرز زندگی نوین است. استرس و دپرسیونی که در اثر کار و محیط کار و زندگی، در شخص ایجاد می شود، وی را ترغیب می کند که برای خوش حال نمودن خود، غذا بخورد و همین باعث چاقی در او می گردد. خوب است ورزش هایی مثل یوگا ومرکز کردن را جایگزین نماید. در هر حال شما ممکن است با خود همه اینها را خوب می دانیم؛ پس چرا عمل نمی کنید؟!

تنها راه باقی مانده که چه کنیم تا چاق نشویم، (The mind Factor) و یعنی قبول کردن اینکه چاق هستید، می باشد. وقتی این را پذیرفتید، از خردیان می پرسید چرا؟ آیا زیاد از حد معمول غذا می خورم و کم ورزش می کنم؟ آیا می دانم اندازه هر وعده غذا چقدر است و فاصله بین هر وعده غذایی چه اندازه است؟ چقدر باید غذا بخورم ؟ آیا بیشتر از ۵ وعده غذا می خورم ؟ آیا بیشتر غذاهایم از غذاهای (Junck Food) و یا (Fast Food) مثل همبرگر، سوسیس، سیب زمینی سرخ شده، مرغ سوخاری، پیتزا هستند و آیا از غذاهای چرب و شیرینی ها و کربوهیدرات های سبک زیاد مصرف می کنم؟ ایا از سبزی ها و میوه ها به اندازه کافی مصرف می کنم؟ تمام این سؤال ها را باید از خودتان بپرسید. اگر بیشتر جواب های شما مثبت باشند، شما دچار بیماری زیاد خوردن هستید (eating disorder) ؛ یعنی نمی توانید مقدار غذا را متعادل نمایید. در این وضعیت بهتر است با مشاور تعذیه و یا روانپزشک صحبت کنید تا به شما کمک کنند و طرز صحیح کم خوردن و از همه چیز در رژیم غذایی داشتن را یاد بدهند. نباید خودسرانه رژیم بگیرید. بنابراین اول باید شخص قبول کند که چاق است و یا خیلی چاق شده و بعد در پی درمان باشد (فرمول شاخص توده بدنی BMI ). چاقی بیماری است که عوارض بسیار ناخوشایند و خطرناک را به همراه دارد.

در بیماران چاق، ابتلا به دیابت که عارضه ای خطرناک است، بسیار شایع می باشد. این بیماری، عوارضی مانند نابینایی، قانقریا یا سیاه شدن و نرسیدن  خون به اندام های انتهایی به خصوص پا که باعث قطع آن عضو می شود و عفونت های پوستی و داخلی و از همه مهم تر ضعیف کردن سیستم ایمنی دارد. بیماریهای قلبی و مغزی و کلیوی، در افرد چاق، بسیار گزارش شده است.

رژیم های غذایی سخت و تأثیر آنها بر سلامتی بدن - مواد غذایی سالم

بهترین راه، مشورت با یک متخصص تغذیه است؛ البته راه های دیگری هم برای کم کردن وزن وجود دارند؛ برای مثال مشورت کردن با :

– Homeopathicst کسانی که روی خون شخص کار می کنند؛

– Acupunturest کسانی که با سوزن روی بدن کار می کنند؛

-Natropathiest کسانی که روش و راههای صحیح تغذیه کردن بدن را آموزش می دهند؛

در پزشکی چینی این روش ها بسیار استفاده شده و مفید هستند؛ البته چنانچه تحت نظر یک متخصص انجام شود. اگر احساس می کنید از سایز مورد علاقه تان خارج شده اید، مصرف شکر و شیرینی، چربی زیاد، نمک و نان گندم را که خیلی چاق کننده است، برای مدتی کنار گذاشته و مقدار غذایتان را کم کنید. حداقل روزی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه راه بروید. به طور صحیح و سالم غذا | بخورید و از غذاهای آماده که فاقد ویتامین های A و B و C بوده و فقط شکم پرکن و چاق کننده اند، بپرهیزید. قول می دهم با رعایت این نکات صد در صد لاغر شده و سایز کم کرده و به وزن ایده ال خود خواهید رسید. عضلات بدن شما سفت و محکم می مانند و فقط از چربی های اضافی بدنتان کم می شود.

یک تذکر جدی و مهم! اینکه هیچ گاه از قرص های ضد چاقی و انرژی زا مصرف نکنید؛ چون این مواد دارای عوارضی هستند که در آینده، به آن مبتلا خواهید شد.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false