×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
ساختار خانه های قلعه - پشت بام خانه های گنبدی - پاکدشت نیوز

یک نوع خانه هایی که حدود ۴ در ۴ بود که از دیوارهای گلی به قطر حدود ۶۰ سانتی متر ساخته و با طاق ضربی به صورت گنبد مسقف شده بود . در بالای سقف سوراخی داشت که تابستان آن را باز می کردند تا هوا جریان داشته باشد و خنک بماند. این خانه ها به صورت گنبدی از خارج نشان داده می شد. دو نمونه از خانه های قلعه مامازند در شکل زیر دیده می شود:

ساختار خانه های قلعه - نمونه ای از خانه های گنبدی مامازند - پاکدشت نیوز

نمونه ای از خانه های گنبدی مامازند

مصالح استفاده شده جهت ساخت خانه های قلعه مامازند

از نظر مصالح نمای دیوارها اعم از دیوارهای قلعه و دیوار خانه ها و حیاط ها به وسیله چینه (مخلوط آب با خاک) است. پی اصلی قلعه حدود ۲ متر و دیوار خانه حدود نیم متر بود. از آنجایی که خاک این دیوارها را از محوطه قلعه برداشته بودند قلعه مامازند نسبت به زمین های اطراف حدود یک متر گودتر بود. به همین علت آب جاری نمی توانست از قلعه خارج شود لذا در انتهای قلعه این اواخر چاهی حفر کردند که اضافه آب در آن بریزد و باتلاق نشود . شكل قلعه و دیوار آن را در نمونه ای به شکل زیر ملاحظه می کنید. دو تا از برج های جنوبی دیده می شود و دو تای دیگر هم که به همین صورت بود در جهت مخالف این دو برج قرار داشت.

ساختار خانه های قلعه - دیوار قلعه مامازند - پاکدشت نیوز

نمای قسمتی از دیوار قلعه مامازند که ۲ برج آن دیده می شود. این دیوار غربی قلعه را نشان می دهد.

نوع دیگری از ساختمان و شکل خانه ها به صورت یک مستطیل با طول حدود ۱۰ تا ۱۲ متر و با عرض ۳تا۴ متر. سقف آن از انتهای این مستطيل طاق ضربی زده می شد و به ابتدای آن ختم می شد. به این اتاق های دراز و بزرگ سول یا سیس می گویند. به خاطر گنجایش زیاد این سول ها سعی می کردند طویله ها را به این صورت بسازند.

نمونه ای از این خانه های گنبدی بزرگ (سول) را در شکل مقابل ملاحظه کنید

ساختار خانه های قلعه - خانه های گنبدی بزرگ - پاکدشت نیوز

خانه های گنبدی بزرگ (سول)

در داخل این خانه ها گاهی صندوق خانه کوچکی بود که با یک در کوچک و یا یک پارچه که به جای در بود از اتاق ها جدا می شد. به این صندوق خانه ها پستو یا پسینه می گفتند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false