×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
ساختار شخصیت افراد و شکل گیری آن - تصویر شاخص

روانشناسی شخصیت در بردارنده ی پنج ساختار شخصیت شماست : خود آرمانی تان ، تکامل تان ، اعتماد ،  خود انگاره تان و عزت نفستان.

نقش خود آرمانی در شکل گیری ساختار شخصیت

اولین جزء از ساختار شخصیت

خود آرمانی تان قسمتی از ذهن شماست ، متشکل از ارزش ها ، فضیلت ها ، آرمان ها ، اهداف و تصویری از خودتان که در مطلوب ترین شکل ممکن کشیده اید . به عبارت دیگر، خود آرمانی تان متشکل از آن ارزش هایی است که در دیگران تحسینشان می کنید و آرزومندید در خودتان نیز تجربه کنید. مهم ترین قسمت خود آرمانی در واژه «شفافیت» خلاصه می شود . انسان های بزرگ به وضوح می دانند کیستند ؛ به چه ارزش هایی باور دارند و به آنها پای بندند آنها سرگردان یا متزلزل نیستند و هنگامی که پای ارزش هایشان در میان باشد ، قاطع و محكم تصمیم می گیرند. در سوی دیگر، انسان های ضعیف و مردد، درباره ارزش هایشان ابهام دارند و نا مطمئن اند و تنها تصویری مبهم از درستی یا نادرستی در هر شرایطی دارند. در نتیجه آنها، راه کمترین پایداری را در پیش رو گرفته و از روی مصلحت عمل می کنند. سریع ترین و آسان ترین کار ممکن را انجام می دهند تا به آنچه که می خواهند در کوتاه مدت دست یابند، بدون اینکه توجه ای به پیامدهای رفتارشان داشته باشند.

بیشتر بخوانید : رشد شخصیت و شکل گیری آن

تکامل شخصیت در ساختار شخصیت

اعتماد کلیدی برای شکل گیری ساختار شخصیت مورد اعتماد

دومین جزء از ساختار شخصیت

در زیست شناسی ، اشکال زندگی از ساده ترین تا پیچیده ترین شکل حیات طبقه بندی می شوند؛ از پلانکتون های تک سلولی به سوی طیف های پیچیده تر زندگی انسانی. به همین صورت، انسان نیز می تواند در امتداد یک طیف طبقه بندی شود، از پایین ترین تا رشد یافته ترین. در پایین ترین سطح انسانی، کسانی قرار دارند که فاقد ارزش ها یا فضیلت ها یا شخصیت اند. این افراد همیشه از روی مصلحت عمل می کنند و با در پیش گرفتن راه کمترین پایداری، در جستجوی لذات آنی اند. در بالاترین سطوح رشد انسانی، مردان و زنانی قرار دارند با صداقت و درستی كامل. کسانی که هرگز صداقت یا شخصیتشان را به خاطر تهديد، خسارت مالی، درد و رنج و یا حتی مرگ مصالحه نمی کنند.

جرج واشنگتون را همه به خاطر صداقتش می شناسند. او صداقتش را با داستان اعتراف به قطع درخت گیلاس به همگان نشان داد. در همین راستا، کشیشان مؤسس ایالت متحده آمریکا چنین نوشتند: بدین وسیله ما، جان، مال و شرافتمان را برای امضای بیانیه آزادی استقلال گرو می گذاریم.

بیشتر بدانید : اختلال شخصیت خود شیفته

فرانسیس فوکویاما، فیلسوف معروف در کتابش به نام «اعتماد: فضلیت های اجتماعی و خلق رفاه»، چنین عنوان می کند که جوامع سراسر دنیا می توانند به دو دسته تقسیم شوند: «جوامعی با اعتماد بالا» و «جوامعی با اعتماد کم.» او هم چنین اظهار داشت که جوامعی با بالاترین درجه اعتماد که در آنها راستی و درستی بیش از هر چیز ستایش شده و مورد احترام است – آزاد ترین، موفق ترین و قانونمند ترین جوامعند.

در انتهای دیگر طیف اجتماعی، جوامعی قرار دارند که با دزدی، استبداد، نادرستی و فساد توصیف می شوند. بدون استثناء همه این جوامع فقیر و غیردموکراتیک اند .

اعتماد کلیدی برای شکل گیری ساختار شخصیت مورد اعتماد

تکامل شخصیت در ساختار شخصیت

سومین جزء از ساختار شخصیت

اعتماد تهسیل کننده روابط انسان هاست . هر کجا که اعتماد بالایی میان مردم وجود دارد، فعالیت های اقتصادی رشد کرده و فرصت هایی برای همه نمایان می شوند. از سوی دیگر، جایی که اعتماد کمی وجود دارد، منابع اقتصادی در تلاش برای حفاظت در برابر دزدی و فساد، هدر رفته و یا به هیچ وجه در دسترس نیستند. در ایالت متحده آمریکا، قانون و لایحه حقوقی وجود دارد که این اسناد در بردارنده ی قوانینی است که آمریکایی ها با آن موافقند. این قوانین، ساختار حکومت را شکل داده و حقوق مان را ضمانت می کنند و تقبل می کنند که نمایندگان انتخابی ما، مردان و زنان شریفی خواهند بود که به حفظ و پاسداری از این حقوق متعهدند. این قوانین بر آنند تا به ما اطمینان دهند تنها مردان و زنان با شخصیت می توانند در نظام اقتصادی، سیاسی و اجتماعی پیشرفت کرده و موفق شوند. هدف قوانین اطمینان بخشیدن به ماست که در بیشتر موارد، تنها زنان و مردان والا و باشخصیت می توانند به جایگاه های بالاتر در جامعه دست یابند.

اگرچه نظام ما بی عیب و نقص نیست و گه گاه انسان هایی با شخصیت های شیک برانگیز صاحب جایگاه های برتر می شوند، اما این امر به ندرت اتفاق می افتد. تقاضا برای راستی و درستی، درنهایت منجر به افشا و سرزنش انسانهای نادرست و متقلب می شود و تقاضا برای مردان و زنان شریف و با شخصیت بی وقفه ادامه دارد.

مطالب مفید : چگونه شخصیت زنان را بشناسیم؟

شکل گیری ساختار شخصیت و خود انگاره تان

چهارمین جزء از ساختار شخصیت

آینه درونی تان . چهارمین جزء شخصیت شما، خود انگاره تان است؛ یعنی انگونه که خود را می بیند و در مورد خودتان فکر می کنید، خصوصا مقدم بر هر رویداد مهمی . مردم همیشه بر اساس تصویری که از خود ترسیم کردند، در شنا بیرون رفتار می کنند و اغلب آن را اینه دروئی کی ځوان . جایی شر شود که با نظر افکندن به آن تصمیم می گیرند که در موي خاص چگونه رفتار کنند.

وقتی خودتان را شخصی آرام ، مثبت ، راست گو با شخصیت می بینید به قدرت و نیروی بیشتری رفتار می کنید ، مردم به شما احترام بیشتری می گذارد و اوضاع و شرایط در کنترل شما قرار می گیرد و مهمتر اینکه هر زمان هماهنگ با ارزش های والایتان رفتار می کنید، تصوير درونی تان از خود رشد و پیشرفت می کند؛ خودتان را بیشتر می بینیند و درباره خودتان بهتر می اندیشید و اعتماد به نفس و رضایت خاطر بیشتری در خود احساس می کنید .

با کلیک بر روی لینک با انواع تیپ های شخصیتی آشنا شوید

عزت نفس تکمیل کننده ساختار شخصیت

شکل گیری ساختار شخصیت و خود انگاره تان

پنجمین جزء از ساختار شخصیت

چقدر خود را دوست دارید . پنجمین جزء شخصیت ، عزت نفس است . این که چه احساسی درباره ی خود دارید ، هسته و مرکز احساساتتان .عزت نفس به این معناست که چقدر خودتان را دوست دارید اما به واقع بیش از این است. هر چه خودتان را شخصی مهم تر و ارزشمند ببینید. مثبت تر و خوش بین تر می شوید. وقتی که خودتان را به درستی انسانی مهم و گرانبها در نظر بگیرید، با دیگران نیز طوری رفتار می کنید گویا که آنها نیز مهم و با اهمیت اند .

میزان عزت نفس شما به طور وسیعی، به میزان هماهنگی بین خود انگاره تان – که رفتارهای شخصی تان را شکل می دهد و خود آرمانی تان – تصویر شما از خود در مطلوب ترین شکل ممکن، بستگی دارد. هر زمان که اعمال و رفتارتان با شخصیت مطلوبی که می خواهید باشید، مطابقت داشته باشد، تصویر ذهنی شما از خود بهتر می شود و عزت نفستان افزایش می یابد؛ که این باعث می شود خودتان را بیشتر دوست داشته باشید و به خود احترام بیشتری بگذارید. هر چه خودتان را بیشتر دوست بدارید، دیگران را نیز بیشتر دوست می دارید و آنان نیز در مقابل، شما را بیشتر دوست دارند .

با شخصیت رفتار کردن و عمل کردن مطابق با ارزش های والايتان، تمام زندگی تان را به چه زندگی درونی و چه زندگی بیرونی – در نوسانی رو به بالا قرار می دهد و در همه زمینه های زندگی تان بهتر و بهتر می شوید . الگوبرداری تأثیری شگرف بر روی شکل گیری شخصیت شما دارد. هر چه بیشتر یک شخص یا خصوصیاتش را تحسین کنید ، بیشتر تلاش می کنید – به طور خوداگاه و ناخودآگاه – شبیه او شوید . دلیل اهمیت شفافیت در این است.َ

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false