×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
شیوه درست استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون منزل - تصویر شاخص

فصل پاییز بهترین زمان جهت استقبال از رنگ های گرم در منزل است . در واقع وقتی که فصل تابستان تمام می شود داشتن جایی دنج در خانه احساس خیلی خوبی به انسان می دهد . استفاده از رنگ های گرم در خانه هیچ زمانی بهتر از روزهایی که هوا رو به سردی می رود نیست . پالتی از رنگ‌ های طبیعی پاییزی قسمت رنگ های گرم چرخه رنگ را ایجاد می کند و می توان با استفاده از آنها به وسایل و خانه تان تازگی و طراوت دهید و از طریق رنگ های پاییزی سرگرمی و دلپذیری فصل پاییز لذت ببرید . در این مقاله با ما همراه باشید تا با استفاده از چرخه رنگ ها و رنگ های دکوراسیون منزلتان را متعادل نمایید .

مطالب مرتبط : تأثیر رنگ در دکوراسیون منزل

استفاده از رنگ های گرم و سرد در منزل

 

پیش از ارائه مطلب برای آن دسته از افرادی که نمی دانند باید بگوییم که رنگهای خانواده قرمز ، نارنجی و زرد جزء رنگ های گرم و رنگ ‌های سرد شامل رنگ های خانواده سبز ، آبی و ارغوانی می باشد . کمی به رنگ‌ های دودی ، سرخ ، صورتی کهربایی ، قهوه ای سوخته و طلایی در برابر رنگ های سردی نظیر سبز دودی ، زمردی ، بادمجانی ، آبی دریایی فکر کنید چرخه رنگ هایی که در مدرسه با آن آشنا شوید را به خاطر می آورید ؟ درست از وسط این چرخه ها یک خط می گذشت و آن را به دو گروه از رنگ های گرم و سرد تقسیم بندی می کردند.  البته سایه هایی از رنگ های نزدیک خط تقسیم کننده نظیر ارغوانی را در دسته رنگ های هیربدی قرار می دهند . در واقع استفاده از رنگ‌ های گرم حس خوب و حس سر زندگی به اشخاص می ‌دهد و رنگ‌های سرد معمولاً آرامش بخش می باشد و حس تازگی و طراوت به محیط اطراف منتقل می ‌کند   ‌.

مشخصه های رنگ سفید برای استفاده به عنوان رنگ گرم در محیط

مشخصه های رنگ سفید برای استفاده به عنوان رنگ گرم در محیط

 

به نظر شما آیا رنگ سفید سرد است یا گرم ؟ در واقع هر دو را شامل می شود ؛ رنگ سفید نسبت به سایه روشن مورد استفاده سر تر و گرم تر می شود اگر با دقت به این نگاه کنید می توانید تجربه هایی از از ارغوانی زرد آبی و قرمز را در سرنگ سفید مشاهده کنیم بنا بر گفته های کارشناسان طراحی داخلی جهت درک این تک رنگ های بسیار ظریف در رنگ سفید باید تا حدی تخصص داشته و تمرین کرده باشید . این تک رنگ ها در چگونه دیده شدن رنگ ها و اسباب و وسایل منزل تاثیر گذار خواهد بود . تک رنگ های زرد یا صورتی رنگ سفید محیط را گرم تر نموده و برای استفاده از رنگ های گرم از آن استفاده می شود و بالعکس رنگ سبز فضا را سرد تر می نماید . ناگفته نماند که میزان نور پردازی بر روی گرم تر یا سرد تر دیده شدن رنگ سفید تأثیر گذار خواهد بود . به همین علت بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی پیش از رنگ آمیزی کل محیط اتاق رنگ مورد نظرشان را ابتدا روی قسمت بزرگی از دیوار اتاق آزمایش می ‌کنند . در صورتی که از نور طبیعی استفاده کنید همه چیز در اتاق سرد تر به نظر خواهد آمد اما اگر اتاق با نور مصنوعی روشن شود محیط بسیار کمتر دیده خواهد شد . به هیچ عنوان نگران استفاده از رنگ سفید در محیط منزل نباشید زیرا این رنگ به راحتی با هر رنگی در اتاق هماهنگ می شود و ویژگی سرد و گرم بودن آن کاری می کند که مزایای آن یعنی گرم و سرد نشان دادن محیط بهره ببرید . استفاده از رنگ بسیار تمیز سفید با رنگ های سفید دیگر که به گرمی متمایل هستند محیط منزل را گرم و دنج و در عین حال با طراوت می نماید  .

بیشتر بدانید : روانشناسی رنگ ها

استفاده از رنگ های گرم و سرد در یک اتاق

استفاده از رنگ های گرم و سرد در یک اتاق

سؤال اینجاست که آیا میتوان در یک اتاق از دو نوع رنگ سرد و گرم استفاده نمود ؟ جواب این سؤال مثبت می باشد زیرا یکی از بهترین ترفند ها طراحی داخلی و دکوراسیون ایجاد تعادل ظریف میان رنگ های گرم و سرد در یک اتاق می باشد . غالب اتاق مشخص کننده حالت کلی اتاق می باشد اما آنچه که به فرد احساس تعادل و انسجام می دهد رنگ هایی ست که متضاد رنگ‌ های غالب اتاق می باشد . برای نمونه اگر می خواهید اتاق تان حس طراوت و شادابی را منتقل کند رنگ دیوارهای آن را سفید و دیگر وسایل نظیر فرش و رنگ پرده ها را به رنگ های قرمز ، عاجی یا برنجی رنگ نمایید تا محیط دنج جذاب و صمیمی به نظر بیاید .

برای تزیین اتاق با استفاده از رنگ های گرم قسمت‌های معماری خانه ، مبلمان ، نورپردازی ، اثاثیه و لوازم از این دسته ها می توانید استفاده کنید و برای استفاده از رنگ های سرد تر بخش هایی نظیر دیوار و سقف با سفید  و رنگ های جالب به نظر می‌آید زیرا که اتاق بزرگتر و جادار تر نشان می دهد .

استفاده از رنگ‌های پاییزی و تند مثل رنگ خردلی ، قرمز مایل به قهوه ای ، خرمالویی می ‌توانید برخی از لوازم تان را با لوازمی دیگر تعویض کنید تا فضای خانه تان فوراً به رنگ پاییز در بیاید مثلاً از پتو و بالش هایی استفاده کنید که رنگ های گرم داشته تا فضای اتاقتان دل و صمیمی به نظر برسد .

نحوه تشخیص گرمی یا سردی رنگ ها

استفاده از رنگ های گرم و سرد در منزل

چگونه می توان تشخیص داد که رنگی سرد یا گرم است و در این میان کدام رنگ بهتر از همه می باشد . بنا بر گفته کارشناسان در این باره رنگ هایی که برجسته و کاملاً واضح هستند رنگ های سرد به حساب می آید . در صورتی که هنوز می توانیم تشخیص دهید که آیا رنگ مورد نظرتان گرم است یا سرد نسخه خالص آن رنگ را کنارش قرار دهید . به طور مثال می ‌توانید رنگ سفید خالص در چرخه رنگ ها را کنار رنگ سفید اتاقتان بگذاریم در این صورت بلافاصله می توانید تشخیص دهید که آن رنگ به سمت سردی گرایش دارد یا به سمت گرمی .

تأثیر رنگ گرم

رنگ گرم بلافاصله معانی آتش ، گرمای خورشید و حرارت را تداعی می کند و این رنگ ها به سوی انرژی ، جذابیت حس دلپذیر بودن ، سرزندگی ، اشتیاق و صمیمیت بیشتر متمایل می شود . رنگ های سرد شما را به سمت آب و آسمان معطوف می کند و می‌ تواند تأثیر آرام بخش ، تمرکز ، حس ملایم و آرام ، تسلط دهنده و طراوت بخش بر افراد داشته باشد . علاوه بر اینکه که در حالت روحیه افراد تأثیر می گذارد می تواند مقدار دمایی که در اتاق می شود را نیز تغییر دهد به طور مثال فضای داخلی ساختمان استفاده از رنگ‌های گرم دلپذیرتر و گرم تر به نظر می آید اما در عین حال فضا را کوچک تر از آنچه که هست نشان می دهد . در این میان رنگهای سرد نیز مزایا و معایبی دارد این رنگ ها فضا را بزرگتر از اندازه واقعی نشان داده اما محیط بیش از حد کسل کننده و بی روح می گردد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false