×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
شیوه مقابله با ترس و داشتن شهامت - تصویر شاخص

برای این که بتوانید با موقعیت های ترس آفرین زندگی تان روبرو شوید ، به انضباط شخصی زیادی نیاز دارید . شاید به همین دلیل چرچیل گفته است: ” به راستی شهامت بالاترین خوبیهاست ، چرا که سایر خوبی ها به آن وابسته اند .”واقعیت این است که همه می ترسند و معمولا از خیلی چیزها . ترسیدن امری است عادی و طبیعی . بیشتر اوقات ترس برای حفظ زندگی ، جلوگیری از آسیب ها ، صدمات و پیشگیری از اشتباهات مالی لازم و ضروری است.  پس اگر همه می ترسند ، تفاوت بین انسان شجاع و ترسو در چیست؟ تنها تفاوت این است که آدم شجاع خودش را منضبط می کند که با ترس روبرو شده و با وجودی که می ترسدشجاعانه رفتار کند و در مقابل آدم بزدل اجازه می دهد تحت کنترل و تسلط ترس در آید .

بیشتر بخوانید : نقش ترس در شکست و موفقیت

فراموشی ترس ها برای کسب شهامت

خوشبختانه همه ترسها اکتسابی اند و هیچ کس با ترس زاده نمی شود بنابراین با تمرین مداوم انضباط شخصی می توان را به فراموشی سپرد. شایع ترین ترس هایی که ما تجربه می کنیم و تمام امیدهای موفقیت بین می برد، ترس از شکست ، ترس از فقر و ترس از دست پول است . این ترس ها باعث می شود انسان ها از هر نوع خطر کردن اجتناب کنند فرصت های پیش آمده را از خود برانند  .ترس های دیگری نیز وجود دارد که مانع شادی ماست . انسان ها ترس از دست دادن عشق یا از دست دادن شغل و امنیت مالی شان را دارند . آنها از مایه سرافکندگی بودن یا مورد تمسخر واقع شدن در هراسند و از هر نوع طرد شدن با انتقادی می ترسند، آنها واهمه دارند که قدر، منزلت و احترامشان را نزد دیگران از دست بدهند. این ها و ترس های بی شمار دیگری در سراسر زندگی، شهامت را از ما گرفته و ما را از حرکت به سوی جلو باز می دارد.

فراموشی ترس ها برای کسب شهامت

مطالب مفید : نقش ترس در شکست و موفقیت

ترس تضاد شهامت در عمل

شایع ترین واکنش در شرایط ترس ، موضع «من نمی توانم» است. ترس از شکست و از دست دادن است که ما را از اقدام باز می دارد. ترس در بدن از شبکه خورشیدی شروع می شود . وقتی انسان ها واقعا می ترسند ، دهان و گلویشان خشک شده و قلبشان تندتر می زند و گاهی اوقات سطحی نفس کشیده و معده شان آشوب می شود. این ها همگی علائم جسمی الگوی عادت منفی بازدارنده است که همه ما هراز گاهی تجربه می کنیم. هر زمان که شخصی در چنگال ترس گرفتار است، حسی شبیه به گوزن دارد که به چراغ جلوی ماشین برخورد کرده است. این ترس، عمل را فلج می کند : بیشتر وقت ها مغز را از کار انداخته و باعث می شود افراد واکنش جنگ با گریز را از خود نشان دهند. ترس احساس وحشناکی است که شادی هایمان را تحلیل برده و می تواند در تمام مدت زندگی ما را به عقب بکشاند و شهامت در عمل درست را از ما بگیرد .

بیشتر بدانید : بهترین روش غلبه بر رفتارهای منفی و ترک عادات بد

شهامت صحبت کردن در جمع

شهامت صحبت کردن در جمع

در سال ۱۹۲۳ موسسه «تست مسترز اینترنشنال» شکل گرفت تا به افرادی که شهامت صحبت کردن در جمع را ندارند ، کمک کند تا با اعتماد ر و کارایی بالاتری در جلوی جمع بایستند و صحبت کنند . بر اساس کتاب فهرست ها : ۵۴ درصد بزرگسالان از صحبت درجلوی جمع بیش از مرگ می ترسند. اما این مؤسسه یک راهکار داشت؛ آنها بر اساس آن چه روانشناسان «حساسیت زدایی راهبردی» می نامند، روش موثر و مفیدی را ابداع کردند.

یک بار در هفته، در یک جلسۂ شام یا ناهار، گروه کوچکی از اعضای تست مسترز دور هم جمع می شوند. در هر یک از این جلسات، لازم است که تک تک افراد ایستاده و دست کم چند لحظه جلوی هم گروهی شان صحبت کنند. پس از پایان صحبت، هر کدام از افراد، توسط دیگر اعضای گروه تشویق شده و بازده و پیشنهادهای مثبت دریافت می کنند. پس از پایان جلسه، تک تک اعضا به همدیگر نمره میدهند، حتی اگر صحبت۔ هایشان بیش از ۳۰ تا ۹۰ ثانیه طول نکشیده باشد.

پس از ۶ ماه شرکت در جلسات تست مسترز، تک تک اعضا ۲۶ بار جلوی جمع صحبت کرده و تحسين ها و بازخوردهای مثبت دریافت می کنند و به خاطر این بازخوردهای مداوم مثبت، اعتماد به نفسشان به طرز فوق العاده ای افزایش می یابد. در نتیجه این فرآیند، تعداد بی شماری از سخنران های حرفه ای ، افراد سرشناس در مؤسسات و انجمن هایشان شده اند و هراس از آن ها از صحبت جلوی جمع ناپدید شده است .

برای مطالعه مقاله احساس حقارت و خود کم بینی بر روی لینک کلیک کنید .

رهبران، دو نوع شهامت دارند

در رهبری، متداول ترین کیفیت، تصویر است. رهبران تصویری شفاف ان جایی که می خواهند سازمانشان را برسانند، دارند. آنها هم چنین تصور  واضح از جایی که می خواهند در آینده در زندگی حرفه ای شان باشند ، دارند . دومین کیفیت متداول رهبران، شهامتشان است. رهبران این ویژگی را دارند که هر آن چه برای تحقق بخشیدن به اندیشه هایشان لازم است، انجام دهند. آنها از جلو رهبری می کنند و جرأت دارند به سمت جلو گام بردارند.

دو نوع شهامت وجود دارد که شما به آنها نیازمندید: اولی،  شروع کردن و گام برداشتن با ایمان و اعتقاد راسخ است. این ویژگی به شما این جسارت را می دهد که بدون هیچ تضمینی برای موفقیت با شکست، دل به دریا زده و دست به کار شوید. مهم ترین عامل شکست که بسیاری از مردم را با وجود داشتن نیت های خوب به عقب می کشاند، این است که آنها شجاعت برداشتن گام اول را ندارند . دومین نوع  که به آن نیازمندید«تحمل شجاعانه» نام دارد. پس از برداشتن گام اول، باید در تلاش کردنتان مداومت به خرج دهید، حتی اگر نتایج و یا پاداش هایی مشاهده نکنید. بسیاری از مردم این شجاعت را در خود ایجاد می کنند که به سمت یک هدف جدید وارد عمل شوند، اما زمانی که فوری به نتیجه دلخواهشان نمی رسند، سریع قوت قلبشان را از دست داده و به منطقه امن شان باز می گردند. آنها قدرت ماندن را ندارند.

رهبران، دو نوع شهامت دارند

راه چاره ی واقعی جهت غلبه بر ترس و داشتن شهامت

در تحلیل نهایی، تنها راه درمان واقعی ترس یا نگرانی، عمل هدفمند و نظم در جهت اهدافتان است. آنقدر در تکاپو و تلاش برای پیدا کردن راه حال باشید که دیگر وقتی برای نگرانی یا ترس نداشته باشید.  هنگامی که این نظم را در خود می پرورانید که ترس نداشته باشید و خودتان را ملزم به رویارویی با موقعیت ترس آفرین نکنید ، عزت نفستان بالا می رود ، افتخار شخصی تان رشد می کند و حرمت نفستان افزایش می یابد و در آخر، به نقطه ای می رسید که در زندگی تان از هیچ چیز نمی ترسید. زمانی که شهامت با ایمان شروع کردن را در خودتان توسعه دادید ، بعد از آن باید خود را منضبط به پایداری کنید که در بخش بعدی درباره اش صحبت خواهیم کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false