×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
علل مراجعه به روانکاو جهت روانکاوی شدن

حتماً بسیاری از شما بارها نام روانکاوی به گوشتان خورده است اما اطلاعات زیادی در رابطه با آن ندارید. این شیوه درمانی مؤثر که به عنوان روان درمانی شناخته می شود روشی جهت درمان مشکلات روانشناسی ریشه دار گفته می شود. اساس درمان آن نیز بر این باور قرار دارد ، رفتار ما انسان ها دارای محرک های زیربنایی است که شاید نا شناخته و نا خودآگاه باشد. در واقع روانکاو با شناسایی این محرک ‌ها به معنی و علل رفتارهای مان پی برده و راهی جهت تغییر آن پیدا خواهد نمود. در این مقاله در مورد مفهوم روان درمانی و علل مراجعه به روانکاو و فرآیند درمانی آن آشنا خواهیم شد تا انتها ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : داشتن سلامت روحی و روانی با مدیتیشن

علل مراجعه به روانکاو جهت روانکاوی شدن

مردم به علل مختلف به روانکاو مراجعه می نمایند شایع ترین این دلایل شامل : گیر کردن در روابط مخرب ، استرس کاری ، افسردگی ، اضطراب ، اختلال شخصیتی یا مشکلات هویتی و جنسیتی است. بعضی اشخاص به دنبال تجربه کمبود مثلاً از دست دادن شخص خاص به خاطر مرگ و جدایی به کمک های روانکاوانه احتیاج خواهند شد. برخی نیز در نتیجه وقایعی همچون ضربات روحی یا مورد سوء استفاده قرار گرفتن در کودکی و نوجوانی از روانکاو کمک می گیرند. برای روانکاوی شاید احتیاج باشد که درمانگر را طی چند ماه یا چند سال هفته ای حداقل یک بار ملاقات نمایید. شاید روانکاو صلاح بداند که هفته‌ای ۴ یا ۵ بار با هم ملاقات کنید ، روانکاو به عنوان یک پزشک روانشناس به تدریج می ‌تواند با جلسات منظم ۴۵ و ۵۰ دقیقه ای الگوهای فکری و رفتاری تان پی ببرد و بفهمد این الگوها هم چون بر روی وضعیت عاطفی یا روابط خانوادگی اجتماعی تان تأثیر خواهد گذاشت و الگوی بسیار درست جهت رفع بهبودی بیماری تان باشد.

جلسات روان درمانی بیمار به گونه ای است که او هر آنچه را بیرون می ریزد و به تمامی افکار ، احساسات ، خاطرات و رویاهایش اجازه برون ریزی می دهد. گاهی بیمار برای بازگویی اصرارش روی کاناپه دراز می‌ کشد و گاهی هم روبه روی روانکار می ‌نشیند ، در اینجا روانکاو باید محرم اسرار بیمارش باشد و زمانی اعتماد کافی برقرار شد نشانه هایی از ضمیر نا خود آگاه و دنیای درونی بیمار پدیدار و الگوهای ارتباطی و اجتناب های فرد قابل رؤیت خواهد شد. وی باید با دقت به تأملات ، رویا ها ، خاطرات و افکار بیمارش گوش دهد و سعی نماید دلایل پشت شان را ببیند. امید است که بیمار از الگوهای رفتاری مخربی که در زندگی دارد  و نیز چگونگی شکل‌ گیری آن آگاه شده و این الگوها را به عنوان پاسخ به وقایع و روابط زندگی‌ اش درک کند‌.

بیشتر بدانید : باورهای نادرست در رابطه با سلامت روان و اختلالات روانی

تکنیک های روانکاوی

تکنیک های روانکاوی

تکنیک های مؤثر روان درمانی شامل تفسیر ، تحلیل خواب ، تداعی آزاد ، انتقال و انتقال متقابل و خنثی بودن می باشد و در صورتی که بخواهیم در رابطه با هر یک از آنها توضیحاتی دهیم بسیار مفصل خواهد شد اما در این مقاله بحثی کوتاه در رابطه با هر یک از آنها خواهیم نمود.

تکنیک تفسیر به عنوان یکی از مؤلفه‌ های اصلی درمان روانکاوی به حساب می‌آید که به معنی برقراری ارتباطی کلامی روان تحلیلگری با بیمار و فرضیه سازی در رابطه با ذهن ناخودآگاه است.

در تکنیک تداعی آزاد روانکاو از شما نمی خواهد در رابطه با موضوعی خاص صحبت کنید بلکه خواهان آن است که هر آنچه به ذهنتان می آید بدون هیچگونه سانسوری بیان کنید ، حتی اگر افکارتان مرتبط باشد یا محتوای مناسبی نداشته باشد.

تحلیل خواب در روان درمانی به اینگونه است که مراجع در رابطه با رؤیاها و خواب هایی که دیده اید صحبت می کند و درمانگر از طریق نگرش های روانکاوانه به این خواب ها معنایی شخصی می دهد.

انتقال و انتقال متقابل یا همان فنون باور بر این مبنا که افراد مشکلات و تعارضات ناخودآگاه خود را در دنیای بیرون در جلسه درمان تکرار می کند که به این فرآیند انتقال گفته می شود.

خنثی بودن یا نوترالیتی ؛ درمانگر روانکاو همواره خنثی است و سعی می ‌کند نیاز های خود را وارد جلسه نکند و تنها آینه ای از رفتارهای مراجع بوده و به او بازخورد بدهد. این خنثی بودن برای درمانگر و درمانجو مزایای زیادی در بر خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : روانشناسی سلامت

شیوه های اثربخش روانکاوی

روانکاوی مؤثرترین و پیشرفته ترین راهکار های روان درمانی است و به عنوان درمانی پویا و کاربردی جهت اختلالات روانشناختی به حساب می آید. روان درمانی مجموعه‌ای از دیدگاه ها و راهکارهای درمانی را در بر می‌ گیرد که در کارها و پژوهش‌های زیگموند فروید و دیگر روانکاوان برجسته ریشه دارد. محور درمانی در روان درمانی کاوش ، بررسی و تحلیل نا هوشیار جهت ریشه یابی و درمان مؤثر اختلالات روانی است. شیوه روان درمانی همواره سعی دارد افکار ،احساسات ، تمایلات و خاطرات ناخوشایند را که در نام بسیاری جدی گرفته می شود شناسایی کرده و با ورود محتوای نا هوشیار به بخش هوشیار مراجع را به بینش و آگاهی نسبت به این محتوا برساند. با این کار روانکاو می ‌تواند به درمان اختلالات روانی بپردازد ، روان درمانی در آغاز تنها یک رویکرد بوده که از دیدگاه ها ، باورها و شیوه کار این پژوهشگر نشأت می گیرد. پس از آن دیگر روانکاوان به گسترش و توسعه این دانش پرداخته و رویکردهای دیگری را در روان درمانی شکل دادند که امروزه با نام رویکرد فرویدی شناخته می ‌شود.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false