×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

آنچه که در این بخش می آید، خلاصه ای از کتاب « صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ در ده دقیقه» نوشته ی مجتبی حورایی میباشد. نویسنده در این کتاب کوشیده است تا نظریه ها و واقعیات علمی رشته ی روانشناسی اجتماعی را به زبانی عامیانه بیان دارد. روشن است که به کار بستن نکات مطرح شده، می تواند تاثیرات بسزایی را در برقراری یک ارتباط موثر داشته باشد. انتقال اطلاعات از سه طریق ممکن است، که باید به هر سه توجه لازم را نمود. کلام، لحن و طنین و حرکات. بیشتر ارتباطات ما از طریق کلام است. تنها سخن گفتن، بدترین و کم اثرترین شیوه ی انتقال است. تنها ۷٪ اطلاعات ما از طریق کلام منتقل می شود، در نتیجه ۲ ساعت صحبت صرف = ۸ / ۵ دقیقه انتقال اطلاعات.

 

دیگر موارد مهم در صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ انتقال اطلاعات

لحن و طنین: ۳۸ درصد اطلاعات ما از این طریق منتقل می شود. کسی که صحبت را آغاز می کند، مدام باید لحن و طنین صدای خود را تغییر دهد و به کلام خود آهنگ داده و مهم یا غیر مهم بودن مطالب را با بلندی یا کوتاهی صدای خود برساند تا صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ افزایش یابد. قبل از گفتن مطلب جدید ابتدا برای مخاطب خود اشتیاقی برای شنیدن ایجاد کنید، سپس آن را با تنی دیگر بگویید. یکی از مهمترین علت های حواس پرتی و چرت زدن مخاطب، عدم توجه به همین مسئله است.

.حركات:این حرکات بیش از همه به حرکات موزون دست وابسته است. تغییر حالت چهره و ژست و نیز تغییر مکان در این زمینه موثر است. گاه لبخند بزنید. گاه عصبانی شده و گاه محکم صحبت کنید. گاه به جایی زل بزنید.

نتیجه کلي: به تناسب کلام خود، تنوع موزون و هماهنگی را در لحن و حرکات خود به وجود آورید. البته در خاطر داشته باشید که تصنعی عمل نکنید و نیز افراط نکنید تا حمل بر اضطراب شود.

 

بیشتر بخوانید: ویژگی های یک مشاور خوب

 

مهارتهای شنیدن و اهمیت آن در صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ

باید توجه کنیم که حرف زدن، ضد صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ است و همواره باید بیشتر از آنچه که می گوییم بشنویم، افراد معمولا به کسانی که به صحبت های آنها خوب و مشتاقانه گوش می دهند. علاقمند می شوند، محبوبیتی که ما به دنبال آن هستیم با سکوت میسر می گردد نه با حرف زدن، اشخاصی که مدام نصیحت می کنند و فراوان راهنمایی و انتقاد می کنند، مخاطبان را کلافه و منزجر می سازند. هر چه سکوت شما نسبت به گفته هایتان بیشتر باشد، ارزش بیشتری به گفته هایتان داده می شود و شما تبدیل به شخصیت قابل قبول تری برای مخاطب خود میشوید. البته منظور از شنیدن هر نوع شنیدنی نیست. بلکه شنونده باید شنونده باشد، زیرا مخاطب خیلی با فهم است و ما نمی توانیم فیلم بازی کنیم. باید واقعا به صحبتهای مخاطب گوش داده و شنونده ی فعالی باشیم.

 

صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ-پایگاه پاکدشت نیوز

 

نقش شنونده ي فعال در ایجاد صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ

یکی از بهترین روش های فعالانه گوش دادن، سوال کردن است. حتی اگر همه چیز واضح و روشن باشد بهترین سوالات، سوالاتی هستند که حالت قیدی دارند و بیشتر بر مکان، زمان و وضعیت تاکید دارند، مثل «چه زمانی؟» و «کجا» و … این سوالات احساس خوبی را در گوینده نسبت به شما ایجاد می کند، برعکس سوالاتی مثل «چی گفتی؟» بسیار اثر منفی دارند. نوع دیگر سوالات مطلوب، سوالاتی هستند که با تکرار یکی از کلمات گوینده ، معمولا آخرین کلمه  و با تغییر آهنگ پرسیده می شوند. مثل: «من یک مشکل بزرگ دارم.» یه مشکل بزرگ؟ هنگام گوش کردن، نظر شخصی ارائه نداده و راه حل نگویید. فقط و فقط در مقام جذب اطلاعات قرار بگیرید تا صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ بیشتر شود. مردم ترجیح میدهند اصلا شنونده ای نداشته باشند تا اینکه شنونده ای خسته، بی حوصله و بی علاقه داشته باشند. اگر کسی شما را مخاطب حرفهای خود قرار داد و شما جایی کار دارید. خیلی محترمانه به او بگویید که الان کار مهمی دارم و در اولین فرصت با هم صحبت خواهیم کرد. برای این که نشان دهید واقعا از صحبتهای گوینده لذت می برید، یک سوال طلایی وجود دارد که باید در پایان صحبت های گوینده عنوان شود و آن «دیگه چی؟» است. البته این مساله بعد از صحبت های طولانی توصیه میشود.

 

چگونه ارتباط را برای ایجاد صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ شروع کنیم؟

رعایت برخی جزئیات در شروع ارتباط می تواند تاثیر فوق العاده ای در صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ شما داشته باشد.

همیشه از ته دل سلام کنید و نیز دست بدهید. تاثیر روانی که دست دادن و فشردن و دوم دست خود را رها کردن دارد بسیار زیاد است.

نگاهی متبسمانه داشته باشید. ضمن آنکه تبسم چهره ی شما را زیباتر و جذاب تر از آنچه که بوده، می کند، تاثیر بسزایی در صمیمیت دارد. باید گفت که جذابیت چیزی جدا از زیبایی بوده و یک ویژگی اکتسابی است. رعایت کردن موارد زیر در این زمینه می تواند مؤثر باشد:

ظاهری آراسته داشته باشید؛ تمیزی و اتوی لباس، مرتب و هماهنگ لباس پوشیدن را رعایت کنید.

بیشتر سکوت کنید.

نرم و ملایم سخن بگویید.

زياد شوخی نکنید، اما فراوان تبسم کنید.

به مخاطبان احترام بگذارید،

تداوم ارتباط و ایجاد صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ

در این زمینه نیز به چند نکته اشاره می کنیم:

از ته دل مخاطب خود را دوست داشته باشید و هدیه دادن به ویژه اگر طرف مقابل انتظار نداشته باشد، بمب صمیمیت است.

اصولا نام اشخاص برایشان خیلی اهمیت دارد. وقتی کسی را برای اولین بار ملاقات می کنید، سريعأ نامش را حفظ کرده و به نام صدایش کنید. یکی از موانع صمیمیت، این است که شما نام شخصی را که قبلا دیده اید، فراموش کرده باشید. در اینجا توجه داشته باشید که هر چند نام کوچک مخاطب احساس صمیمیت بیشتری ایجاد می کند، اما نام خانوادگی او احساس محترم بودن و اهمیت داشتن را در او بیشتر ایجاد می کند

غیرمستقیم نصیحت کنید.

حتما قبل از آنکه از چیزی در یک فرد انتقاد کنید. ابتدا یک توانایی با استعداد او را تحسین کنید.

نشان دهید که بی غرض هستید. وقتی شما سعی می کنید کسی را قانع کنید، غرض دار به نظر می رسید. شما نظر خود را اعلام کنید و به نظر مخاطب هم احترام بگذارید، اما به هیچ عنوان سعی نکنید حرف خود را درست تر جلوه دهید

برای ایجاد صمیمیت، تاثیرگذاري و نفوذ ،  ارتباط خود را بیشتر و بیشتر کنید. همدیگر را ملاقات کنید و در میدان دید و میدان ذهنی هم قرار بگیرید.

راز گویی صمیمیت ایجاد می کند. البته لازم نیست رازهای بزرگ و درونی خود را لو دهید. می توانید یک رویداد جالب خود را با عنوان موضوعی که باید پیش خودمان بماند مطرح کنید.

در لابه لای صحبت های جدی خود از طنزهای نکته سنجانه و توام با ظرافت و دقت استفاده کنید.

هیچ وقت بر چهرهی مخاطب زل نزده و خیره نشوید. زل زدن نشان دهندهی بی مهری شماست.

ارتباط بیش از حد و دخالت کردن در کارهای دیگران از موانع صمیمیت است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false