×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

بسیاری از افراد گمان می کنند استعدادها و توانایی های ثابت و پایداری دارند ؛ به طور مثال به این می اندیشند که هیچ وقت نویسنده نیستند و هرگز هم نخواهند شد یا تصور می ‌کنند چون موسیقی ننواخته اند هرگز نمی توانند یک موسیقیدان موفق باشند . برداشت غلط و ذهنیت ثابت از توانایی های بالقوه مانع از رشد پیشرفت و کشف استعدادها می گردد . اما باید بدانید چه در موفقیت های شغلی و تحصیلی و چه در موفقیت‌های ورزشی ذهنیت رشد نقش بسزایی خواهد داشت . در این مقاله شما را با این مورد مهم آشنا می کنیم و در رابطه با موارد کلیدی که به روش و پیشرفت در زندگی و شغل تان کمک می کند می پردازیم ؛ با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : ذهن نویسی چیست و چه مزیتی دارد ؟

قیاس ذهنیت رشد با ذهنیت ثابت

زمانی که شما می اندیشید هوش ، شخصیت و مهارت های ثابتی دارید شما در واقع پیرو ذهنیت ثابت هستید . در ذهنیت ثابت شخص فکر می کند توانمندی هایش قابلیت گسترش ندارد و باید با همان مهارت های روزمره بگذراند . این باور که زندگی به شما یکسری قابلیت های یکسان داده است شما را به سمتی می کشاند که همواره در چرخه بسته باقی بمانید . افرادی که چنین طرز تفکر و نگرشی دارند به هیچ عنوان تمایل به پیشرفت در زندگی نداشته و دچار روزمرگی خواهند شد . در این میان داشتن ذهنیت رشد به شما می گوید توانایی‌ ها و استعدادهای تان ثابت نبوده و می ‌توان آن را با سعی و کوشش بیشتر بهتر نمود . این ذهنیت بر این باور استوار است که می‌ توان از طریق تجربه و تلاش رشد نمایید . طبق پژوهش هایی که پژوهشگران به دست آورده‌اند تصویری که ما از خود و توانایی های مان در ذهن می سازیم نقش بسیار مهمی در تعیین مسیر زندگی ما نخواهد داشت . در واقع ذهنیت ما نسبت به خودمان تعیین کننده این است چه کسی می شویم و چه دستاوردهایی را در زندگی مان خواهیم داشت . ‌

مطالب مفید : چگونه یک ذهن آماده داشته باشیم ؟

نحوه پرورش ذهنیت رشد در خود

نحوه پرورش ذهنیت رشد در خود

فکر و باورهای ما از ذهنیت مان نشأت می گیرد ؛ زمانی که به این نتیجه برسیم که می ‌توانیم برخی از نگرش های منفی را که عامل توقف من هست کنار بگذاریم آنگاه می توانیم بگوییم ذهنیت رشد دارید . این ذهنیت به شیوه های مختلف انجام می گیرد که  در ادامه به پنج روش آن اشاره خواهیم نمود :

پیگیری چالش ها

افرادی که خواستار پرورش این ذهنیت در خود هستند می ‌بایست آماده رویارویی با سختی ها و چالش ها را داشته باشد . چالش های جدید این امکان را به شما می دهد تا توانایی هایتان را بیازمایید و با غلبه بر آنها  رشد نمایید . در صورتی که مدت ها احساس راحتی و یکنواختی می کنید شاید زمان آن رسیده که از دایره راحتی خود خارج شده و دل به دریا بزنید .

استقبال کردن از بازخورد

کسانی که این ذهنیت را در خود پرورش می دهند اعتماد به نفس کافی جهت انتقاد و قضاوت دیگران دارند و حتی خود به دنبال دریافت نقد و بازخورد از دیگران می باشند . در واقع این فرصت ها کمک کننده است برای بهتر کردن یا به چالش کشیدن خود انتقادها انگیزه‌ای به شما می دهد تا بهتر عمل کنید و از این طریق پاسخ آنها را بدهیم  .

تبدیل به یک یاد گیرنده مادام العمر شدن

اشخاص که که این ذهنیت را دارند زندگی را همانند یک کلاس درس می بینند . آنان هیچ فرصتی را جهت گسترش دانش خود از دست نداده و طبق تحقیقات به دست آمده افراد موفق جزء مطالعه کنندگان همیشگی کتب آموزشی و روانشناسی موفق هستند . در این میان ۸۵ درصد افراد موفق در یک ماه حداقل یک یا دو کتاب مطالعه می کنند.  پژوهشی دیگر نشان دهنده این است که ۳۰ درصد از مدیران شرکت‌های بزرگ انگیزه بسیار بالایی جهت یادگیری داشته و به یک کارمند موفق تبدیل شده اند .

بیشتر بدانید : تسلط بر ذهن

ضرورت پرورش ذهنیت رشد در دنیای امروزی

ضرورت پرورش ذهنیت رشد در دنیای امروزی

جهان به طور مداوم در حال تغییر است ؛ پرورش ذهنیت رشد جهت عقب ماندن از تحولات و پیشرفت شغلی بسیار ضروری می باشد . به طور مثال کارگران و کارمندان مجبورند دائماً مهارت هایشان را ارتقاء داده تا با پیشرفت روش ها و دستگاه ها شغل شان را حفظ نمایند به خصوص که امروزه فناوری و هوش مصنوعی بسیاری از مشاغل را تهدید نموده است . برای پا برجا ماندن و داشتن این ضرورت همیشه فراتر از انتظار تان عمل کنید . در واقع یکی از راه ‌های پرورش نگرش رشد و ضرورت آن عمل کردن بیش از ظرفیتی است که تصورش را داریم . خودمان را دست کم نگیریم و فقط کمی بیشتر از آنچه فکر می‌ کنید تلاش نماییم تا به نتایج درخشان و خوبی خواهیم رسید .

جالب است بدانید سازمان یونسکو در برنامه های پیشنهادی خود جوامع گوناگون را به یادگیری همیشگی تشویق می کند . نظام ‌های آموزشی سراسر دنیا می ‌خواهد شهروندان را به گونه ای تربیت و آموزش دهند که بتوانند از هر موقعیت زندگی خود به عنوان فرصتی جهت یادگیری و بالا بردن کیفیت زندگی خود استفاده نمایند .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false