×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
دسته بندی نمرات ضریب IQ - تصویر اصلی

ضریب هوشی نمره ای است که میزان هوش هر فرد را تعیین کرده و با انجام نمودن برخی تست ها ، به صورت عددی به دست می آید .  ضریب هوشی یا ضریب هوشی IQ معیاری برای سنجش توانایی شما در استدلال و حل مشکلات می باشد . ضریب هوشی نشان دهنده این است که شما در مقایسه با سایر افراد در گروه سنی خود چگونه عمل نموده اید . ضریب هوشی در بسیاری از تست ها از ۶۸ تا ۱۰۰ درصد از نمرات و در حدود ۸۵ تا ۱۱۵ می باشد . در برخی موارد افرادی هستند که بهره هوشی بالایی دارند و در زندگی خود چندان  موفق نیستند و افراد دیگری نیز وجود دارند که با وجود داشتن ضریب هوشی بالا ، در زندگی شان موفق ترند .

بیشتر بخوانید : تمرکز در برابر خود سرزنشگری

دسته بندی نمرات ضریب IQ

دسته بندی نمرات ضریب هوشی IQ

نمرات آزمون هوش معمولاً به گونه ای ارزیابی می شوند که در آن اکثر نمرات نزدیک نمره متوسط است . نمره ی متوسط را می توان ۶۸ درصد در نظر گرفت و حد وسط آن ۱۰۰ می باشد . تعداد خیلی کمی از افراد که میزان آن را می توان ۰٫۲ درصد در نظر گرفت قابلیت آن را دارند که نمره ی بیش از ۱۴۵ را دریافت نمایند . در گذشته نمرات زیر ۷۰ نشانه ای از ناتوانی ذهنی فرد تلقی می شد اما این آزمون برای اثبات توانایی ذهنی افراد کافی نمی باشد و باید متخصصان عواملی مانند سن و مهارت های عملی شخص را نیز ارزیابی نماید .

در ادامه ی این مطلب به تفسیر کلی نمرات ضریب هوشی خواهیم پرداخت . برخی از آزمون ها نمرات متفاوتی را ارائه می دهند . به یاد داشته باشید که آزمایش های ضریب هوشی تنها یک ارزیابی از میزان هوش افراد خواهد بود .

داشتن ضریب هوشی IQ بین ۱۳۰ تا بالاتر نشان دهنده ی ضریب هوشی بسیار برتر می باشد .

ضریب هوشی بین ۱۲۰-۱۲۹ نشان دهنده ی آی کیو برتر می باشد .

اگر سطح ضرایب هوشی افراد بین ۱۱۰-۱۱۹ باشد ، در طبقه بندی بالاتر متوسط قرار می گیرد .

ضریب هوشی ۹۰-۱۰۹ نیز نشان دهنده ی ضریب هوشی متوسط است .

ضریب هوشی ۸۰-۸۹ پایین تر از متوسط و ضریب هوشی ۷۰ – ۷۹ مرزی و کمتر از آن بسیار پایین می باشد .

این ضریب هوشی برای کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

بر اساس تحقیقات انجام شده ، بیشترین سطح ضریب هوشی برای کشور های سنگاپور ، هنگ کنگ می باشد که ضریب هوشی آن ها ۱۰۸ است .

بیشتر بخوانید : تسلط بر ذهن

دسته بندی نمرات ضریب IQ - تصویر دوم

راه های افزایش ضریب هوشی IQ

هوش افراد به دو نوع مختلف تقسیم می شود : هوش سیال و متبلور . هوش افراد استدلالی انتراعی داشته در حالی که هوش متبلور با پیشرفت مهارت های فکری طبقه بندی می شود . طبق تحقیقات بدست آمده در کتابخانه های ملی پزشکی ایالات منحده آمریکا ، این نوع هوش ها می توانند تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطی قرار بگیرند ، این عوامل عبارتند از : ضریب هوشی پدر و مادر ، ژن ، زندگی خانوادگی ، سبک فرزند پروری ، تغذیه و آموزش پرورش افراد .

فعالیت های تقویت حافظه

فعالیت هایی که می تواند سبب بهبود حافظه ی افراد شود ، می تواند در مهارت های استدلالی و زبانی افراد نیز تاثیر گذار باشند . مطالعات نشان می دهد که از بازی های ارتباط حافظه با زبان و دانش مربوط به اشیا برای تقویت حافظه استفاده می گردد . فعالیت هایی که به تقویت حافظه کمک می کتد ، عبارتند از پازل و جورچین ها ، حل جدول ، بازی های فکری و سودوکو .

یادگیری زبان های جدید

شاید برای شما عزیزان دانستن این که بیشتر از نیمی از افراد جهان دو زبانه هستند حیرت آور باشد . اما یادگیری چندین زبان برای مغز انسان مفید باشد . محققان رابطه میان یادگیری زبان اولیه و ضریب هوشی را بررسی نموده اند و نتایج نشان داده است که یادگیری زبان از طریق گفت و گو و تعامل به افزایش فعالیت مغز و افزایش میزان ضریب هوشی IQ افراد کمک می کند .

مطالعه نمودن می تواند تاثیرات بسیار زیادی را بر توسعه مهارت های شناختی انسان داشته باشد . افرادی که والدین آن ها برایشان کتاب می خواندند نسبت به افراد دیگر از ضریب هوش بالاتری برخوردار می باشند . محققان دریافته اند ، زمانی که افراد برای کودکان خود با صدای بلند کتاب می خوانند ؛ مهارت های شناختی و زبانی فرزند خود را توسعه دهند و این امر نهایت منجر به افزایش میزان ضریب هوشی کودک شما بشود .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false