×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف ضمیر نیمه خودآگاه

آیا شما اولین تلاش هایتان را برای یاد گرفتن دوچرخه سواری به یاد دارید؟ تعداد دفعات تمرین برای یاد گرفتن یک رقص خاصی را چطور؟ و یا تا به امروز سعی داشته اید که یک ساز موسیقی را یاد بگیرید؟ از نظر روانپزشکان و روانشناسان همواره اولین تلاش ها برای همگام سازی تعداد جدیدی از رفتارها و کارها همیشه پیچیده و دشوار خواهد بود. اما وقتی با تمرین و تکرار مهارت بیشتری پیدا می کنیم ، این رفتار و کارها کم کم به آگاهی بسیار کمتری نیاز پیدا می کنند به طوری که همه چیز به صورت طبیعی شروع می شود. تمام این حرکات و رفتارها توسط یکی از قدرتمند ترین نیرو های درونی انسان به اسم ذهن نیمه خودآگاه هدایت می شود و این ضمیر بانی تحریک رفتارهای انسان می باشد. ما در این مقاله شما را بیشتر با ضمیر نیمه خودآگاه آشنا خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی : خودآگاهی چیست؟

انواع ضمیر ها و ضمیر نیمه خودآگاه

وقتی دانشمندان درباره ی مغز و عملکرد آن صحبت می کنند نباید انتظار داشته باشید تا راجب انواع اعمال آگاهانه و یا نا آگاهانه حرفی بزنند. در نتیجه اکثر افراد به این باور آشنا هستند که شاید رفتارها و آگاهی ما آنچنان هم که ما تصور داریم منطقی نباشد.

چه خوشمان بیاید چه نه ، توانایی های ما در همگام سازی حرکات ، کنترل تفکرات و ترجبه احساسات کاملا به عمق پردازش اطلاعات ما بستگی خواهد داشت.

ایده سطوح عمیق تر پردازش اطلاعات اولین بار در جهان توسط زیگموند فروید ، روانشناس مشهور اتریشی معرفی شد و نام آن را مدل ذهن سه سطح گذاشت و آن را توسعه داد. بر اساس الگوی آقای فروید، ذهن توانایی این را دارد که به سطوح زیر تقسیم شود:

انواع ضمیر ها و ضمیر نیمه خودآگاه

  • خودآگاه: تمام فکرها و رفتارها را در آگاهی ما تعریف می کند. مثلا زیبایی و لذت استشمام یک بوی خوب.
  • نیمه خودآگاه: تمامی اقدامات و واکنش های اتوماتیک را که اگر درباره آنها فکر کنیم از آنها آگاه می شویم را تعریف می کند. مثلا ما در زمان رانندگی، هنگامی که کاملا بر آن مسلط شدیم دیگر نیاز به فکر نداریم که در چه زمانی از چه کدام پدال باید استفاده کرد و یا به کدام آینه باید نگاه کرد، اما اگر راجب حرکت هایمان فکر کنیم می توانیم بفهمیم که چه کاری را انجام داده ایم.
  • نا خودآگاه: این ضمیر تمامی اتفاق ها و خاطره های گذشته را تعریف می کند، چیز هایی که اصلا مهم نیست چقدر سخت تلاش می کنیم تا آنها را به یاد بیاریم اما امکان پذیر نیست. مثلا اولین کلمه ای که در ابتدای حرف زدنمان در کودکی گفتیم و یا احساسی که برای اولین بار بر روی دو پای خودمان راه رفتیم.

در ادامه به ضمیر نیمه خودآگاه بیشتر می پردازیم و شما را با این قسمت از ذهن آشنا خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی : تروما (روان زخم) چیست؟

تعریف ضمیر نیمه خودآگاه

بهتر است قبل از صحبت کردن راجب ضمیر نیمه خودآگاه یک مقدار راجب طرح ذهن ۳ سطح فروید توضیح دهیم. همانطور که گفته شد فروید ذهن را به سه قسمت تقسیم کرد، برای فهماندن بهتر این مسئله، کل شخصیت ذهن را به صخره یخی بزرگ شناور در آب تشبیه کرد.

بخش کوچکی که از آب بیرون آمده بود را به اسم ضمیر خودآگاه نام گذاری کرد وقسمت بسیار بزرگ آن که در زیر آب وجود دارد را به عنوان ضمیر ناخودآگاه قرار داد زیرا معمولا در حالت عادی از دسترسی مستقیم ما خارج است وممکن است که بعضی از خاطراتی که در آن قسمت وجود داشته باشد بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد. بخش وسط این کوه یخ که بین قسمت بالایی و پایینی آن در رفت وآمد است را ضمیر نیمه ناخودآگاه نامید.

برای آنکه خاطرات دردناک ما به راحتی از ضمیر ناخودآگاه ما به بخش خودآگاه منتقل نشود بین آنهای مرزی ایجاد شده که اگر آن مرز نباشد ممکن است ما دچار ناراحتی های طولانی مدت و یا افسردگی بسیار حاد قرار بگیریم. این مرز که همان ضمیر نیمه خود آگاه می باشد در حالت خواب و رویا دیدن کاملا از بین میرود و با حداقل اجازه می دهد تا مقداری از اطلاعات بخش ناخودآگاه شما به طرف بخش خودآگاه شما حرکت کند.به همین دلیل است که تمایلات و علاقه های جنسی و اخلاقی انسان هادر هنگام خواب آشکار می شوند، هرچند که ما آنها رادر حالت هوشیاری رد می کنیم. به همین دلیل یکی از راه های شناخت ضمیر ناخودآگاه ما تحلیل رویاها می باشد.

ضمیر نیمه خود آگاه ما هم مشابه بخش ناخودآگاه و هم خودآگاه می باشد. یعنی اطلاعات آن کاملا در دسترس بخش آگاهانه ما نیست ولی می تواند با فکر کردن و تحلیل بیشتر آن را به بخش آگاهانه ذهن خود منتقل کرد.

پیشنهاد می شود مقاله اونیکوفاژی یا اختلال جویدن ناخن چیست؟ را نیز بخوانید

شناسایی علمی ضمیر نیمه خودآگاه

شناسایی علمی ضمیر نیمه خودآگاه

تا به امروز یکی از قابل توجه تریم چالش ها در علم روانشناسی و علوم اعصاب، توانایی توضیح راجب چگونگی تعامل سطح های گوناگون تفکرها بر رفتار ما می باشد. برای درک بهتر اینکه چطور یک بخش از ذهن بر دیگر بخش ها تاثیر می گذارد، دانشمندان باید اعماق گوناگون ذهن را تشخیص دهند.

بیشتر مواقع می توان با استفاده از نمونه های اولیه، سطح پردازش اطلاعات ظبط شود. مثلا یک تحقیق روانشناختی که اخرا انجام شده نشان می دهد که چطور نشانه های بی ارتباط، یادگیری را شکل می دهد و این را نشان می دهد که می توان تاثیرات افکار آگاهانه، نا خودآگاه و نیمه خودآگاه را با استفاده از زمان های متفاوت ارائه چهره های احساسی، طبقه بندی کرد.

در این تحقیق تمایز روشنی را از تاثیر ضمیر آگاهانه و ناخودآگاه فکرهای را می توان دید. در این تحقیق افراد در صورتی که تصاویر بتواند به ضمیر خودآگاه برسد می توانستند بدون خطا پاسخ دهند. جالب تر اینکه، تصاویر با مدت زمان چند ثانیه هم برای تحریک کلام در ضمیر خودآگاه به اندازه نبود اما با تمام اینها تاثیر قابل توجهی در رفتارها داشت.

به طور خاصی پاسخ های درست و صحیح افراد به نصف کاهش یافت. این به این معنی است که شرکت کنندگان هنوز هم می توانستند تا حدی، پاسخ صحیح را پیدا کنند و این نشان از وجود ضمیر نیمه خودآگاه می باشد.

نتیجه گیری

ما دراین مقاله شما را با ضمیر نیمه خود آگاه آشنا کردیم و تفاوت آن با ضمیرهای خودآگاه و ناخودآگاه را بازگو کردیم. با استفاده از این مقاله شما می توانید تفاوت بین ضمیرهای مختلف ذهن را بشناسید. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید، امیدواریم توانسته باشید اطلاعات مفیدی را در اختیارتان بگذاریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false