×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
پایگاه جامع پاکدشت نیوز به نقل از استانداری تهران گزارش می دهد:
شهردار پاكدشت خبر داد: طرح زنده گیری سگ های بلاصاحب در پاكدشت انجام شد
طرح جمع آوری سگ های ولگرد در پاکدشت

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر پاکدشت :شهردار پاكدشت از جمع آوری سگهای ولگرد وبلاصاحب در فاز جديد كه به شيوه زنده گیری اقدام پذيرفت  خبر داد و گفت: در فاز جدید سگ‌های ولگرد برای جلوگیری از انتقال بیماری و مزاحمت برای شهروندان در سطح نواحي ۲و۳منطقه ۲توسط واحد بهداشت –محيط حوزه معاونت خدمات شهری  به شيوه و اقدام (زنده گيري ) از سطح شهر جمع آوري مي شوند.

شهردار پاكدشت با اعلام خبر فوق گفت: درست است كه  در فرهنگ ایرانی هم حیواناتی مانند گوسفند و گاو و سگ و غیره برای كاركرد مختلفي در زندگي روستايي داشته است  اما مدل امروزی آن در فرهنگ ایرانی جایگاهی نداشته است.
وی گفت: اعتقادات مذهبی و مسائل مربوط به نجس بودن اين حيوان در مذهب اسلام ، ترس کودکان و نوجوانان  از نزدیک شدن به سگ و خيلي از مباحث مطرح شده بهداشتی در رابطه با اين حيوان  از عواملی است که افراد و شهروندان نمی خواهند كه اين حيوان در زندگي شهري جايي داشته باشد.

شهردار شهر گل و گياه در ادامه اين مبحث افزود: البته بايد توجه داشت كه جامعه شهري  دارای قوانین و يكسري از هنجارهایی است بايد تمامي شهروندان  از آن تبعیت کنند تا به بهداشت روانی، عاطفی و شخصیتی لطمه ای وارد نشود.

شهردار به تماس هاي مكرر شهروندان با سامانه ۱۳۷اشاره مي كند و اظهار مي دارد : با توجه به تماس‌های تلفنی که با سامانه ۱۳۷ شهرداری پاكدشت  برقرار شده و همچنین نظرسنجی که در سطح شهر صورت گرفت، بيشتر  مردم به وجود سگ هاي بي صاحب و ولگرد در شهر معترض هستند و بر اساس مفاد بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع‌آوری حیوانات بدون صاحب و دفع حیوانات مریض و مزاحم جزو وظایف شهرداری‌ها است.

وي در رابطه با بيماري و انتقال آن به شهروندان گفت: برخی از آنها دارای زنجیره های باکتریایی هستند که هم در حیوان و هم صاحب آن قابل مشاهده است. هاری؛ لیشمانیوز جلدی؛ کیست هیداتیک؛ بیماری های انگلی؛ کک؛ کرمنواری؛ کرم های گرد و شپش بخشی از بیماری های قابل انتقال از سگ به انسان  محسوب می شود.
داريوش پازوكي به شيوه هاي مختلف در راستاي مبارزه با اين حيوان اشاره داشت و  در ادامه  گفت: اتلاف با گلوله یا هر وسیله دیگر در چند سال گذشته صورت مي پذيرفت  اما روش دیگری به نام زنده گیری و عقیم سازی گزينه مناسبي براي كنترل جمعيت اين حيوان است  و شهرداری‌پاكدشت  برای کنترل سگ‌های بلاصاحب تیم‌های ویژه تشکیل داده است و اين تيم ها زير نظر كميته تخصصي شيوه كنترل را اعمال مي كنند.

پازوكي در ادامه  می‌گوید: برخی  از اين سگهاي بلاصاحب  مفيد هستند و با توجه به تعدد شهركهاي صنعتي و گلخانه ها و باغات مختلف شهرستان بايد اين مهم را در نظر گرفت كه سگهاي  مفید و غیرمفید را تفکیک کنیم و در نهایت سگ‌های غیرمفید را عقیم‌سازی کرده و یا با روشهایی که در شیوه‌نامه‌های رسمی و تائید شده هم آورده شده آن‌ها را مدیریت کرده و البته به اين مساله توجه زيادي مي شودكه به چه نحوی سگ‌ها کنترل شود و به هر صورت جمعیت آن‌ها آسیب‌رسان نباشد.

وي در ادامه گفت: سگ‌های سالم و مفيد را  می توان با رعایت نکات بهداشتی  به دامداران و کشاورزان و صاحبان كارگاههاي موجود در شهركهاي صنعتي واگذار  کرد  تا از اين حيوان در جايگاه بهتري استفاده شود  و شهروندان نيز مي توانند  با تحویل پسماند مواد غذایی به شهرداری برای تامین غذای سگ‌ها همکاری کنند.
پازوكي در ادامه خاطر نشان ساخت : نیرو‌های شهرداری سطح نواحي ۲و۳منطقه ۲ از ابتدای مرداد تاکنون اقدام به جمع آوری سگهای  ولگرد نموده اند و این طرح تا پاکسازی کامل شهر ادامه دارد .

شهردار در ادامه  به يكي از علت هاي مهم حضور سگهاي ولگرد در داخل شهر اشاره كرد و گفت: : علت عمده حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهر وجود پسماند غذايي است كه توسط شهروندان در جاهاي نامناسبي رها مي شوند و حيوان گرسنه براي زنده ماندن  و به‌منظور تأمین غذا به داخل شهر هجوم آورده و عدم رعايت مسائل مربوط به پسماند غذايي  زمینه را برای حضور سگ‌های ولگرد فراهم می‌کند و آن وقت است كه تماسهاي مكرر با ۱۳۷شروع مي شود كه در اينجا لازم است بگوييم شهروندان در كم رنگ شدن حضور اين حيوان در شهر نقش عمده اي دارند .

وی در خاتمه  در رابطه با پيمانكاران مربوط به زنده گيري سگ ها توضیح داد و گفت: انتخاب پیمانکار با قیمت پيشنهادي مناسب از جمله كارهايي است كه هرساله يكي از دغدغه هاي ما محسوب مي شود و البته لازم به ذكر است كار گروه تخصصي در استانداري تهران اين مهم را هرساله مرتفع مي نمايد  و  بر اساس آن شهرداری‌ها ،بخشداری‌ها و دهیاری‌هایی که درواقع این پیمانکاران  با آن‌ها کار می‌کند قلاده‌های سگ را جمع‌آوری و تحويل پناه گاهها مي دهند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false