×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
منظور از طرح صیانت از فضای مجازی

از جمله طرح های جنجالی در مجلس که با ارائه آن سرو صدای زیادی شد ، طرح صیانت از فضای مجازی بود. با ارائه این طرح و تسلیم آن به مجلس واکنش های زیادی در میان جوامع به خصوص جوانان ایرانی به وجود آمد. بسیاری اعتقاد دارند که با تصویب این طرح اینترنت به صورت ملی ارائه می ‌شود و دیگر به شبکه های اجتماعی همچون تلگرام ، اینستاگرام و واتساپ که میان ایرانیان طرفداران زیادی دارد دسترسی نخواهیم داشت. در واقع عمده اعتراضات در این زمینه و حول نبود فضای مجازی برای افراد و کسب و کارهای مختلف میچرخید. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با این طرح صحبت نماییم و جزئیاتی در رابطه با آن و همچنین از نظرات کارشناسان مختلف راجع به آن را بازگو کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : مزیت های استفاده از فضای کار اشتراکی

منظور از طرح صیانت از فضای مجازی چیست؟

این طرح در تاریخ ۱۳۹۷ و ۲۷ آذر ماه در مجلس مطرح شد و با اینکه چندین سال است از موضوعات مربوط به آن می‌ گذرد اما همچنان داغ و بسیاری از افراد خبرهای مربوط به آن را دنبال می کنند. مبنای این طرح سندی است که شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۶ در رابطه با سیاست ها و الزامات پیام رسان ها تصویب نموده است.

این طرح که در مجلس به عنوان طرح ساماندهی پیام رسان اجتماعی چندین بار عوض شده است در سال ۱۳۹۹ تحت عنوان طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی تغییر یافت. این نام در نسخه بیست و ششم تیر ماه سال ۱۴۰۰ مجدد به نام طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی عوض شد.

نمایندگان پیشنهاد دهنده در آخرین نسخه که در ۵ دی ماه ۱۴۰۰ منتشر شد اسم دیگری به این طرح دادن و تحت عنوان نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی نام گرفت. با وجود این موارد تا به حال چهار بار نام این طرح تغییر کرده و هنوز هم به طرح صیانت یا طرح صیانت از فضای مجازی معروف است و بسیاری از افراد با این نام این طرح را می شناسند. اما آنچه که پس از نام جنجالی این طرح مطرح است موضوعات مطرح شده در آن است. در واقع پیش از آنکه بخواهیم در رابطه با این طرح و نظرات کارشناسان به آن حرف بزنیم خوب است با موضوعات آن آشنا شویم.

طرح صیانت به طور کلی شش فصل و سی و هفت ماده داشت که هر یک از فصل‌ های طرح صیانت به یک موضوعی اختصاص یافت. این موضوعات شامل کلیات تنظیم نگری ، فعالیت خدمات پایه کاربردی ، شرایط و ضوابط آن ف پشتیبانی و حمایت از خدمات پایه کاربردی داخلی ، تکالیف و تعهدات خدمات پایه کاربردی و همچنین مسئولیت ها و ضمانت اجرا ها می باشد.

مقاله پیشنهادی : تأثیر مجازی شدن مدارس در اضطراب کودکان و نوجوانان

هدف طرح صیانت از فضای مجازی

هدف اصلی طرح صیانت از فضای مجازی در واقع حمایت از کاربران فضای مجازی و حمایت از خدمات پایه کاربردی می باشد. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که منظور از خدمات پایه کاربردی چیست؟

بر حسب مصوبات شورای عالی فضای مجازی معروف ترین خدمات پایه کاربردی شامل شبکه های اجتماعی نظیر واتساپ و اینستاگرام و شبکه‌های داخلی مثل گپ ، بله و ایتا.

موتورهای جستجو نظیر گوگل یا مدل داخلی آن موتور جستجوگر پارسی جو و در نهایت خدمات پایه مکانی و نقشه که برای مسیریابی استفاده می گردد ، نظیر گوگل و نمونه داخلی آن بلد است.

همانگونه که در ابتدا خدمت تان گفتیم این طرح از همان زمانی که مطرح شد اعتراض های فراوانی از طرف جوامع مختلف هم چون کاربران عادی فضای مجازی ، کارشناسان و فعالان رسانه ‌ای و حتی بعضی از مسئولین نیز با این طرح مخالفت نموده اند. در واقع اعتراضات در طرح صیانت از فضایی مجازی در دو بخش خلاصه می‌شود :

اعتراض‌های مبنی بر اصل هشتاد و پنجی شدن طرح و همچنین اعتراض در رابطه با متن طرح می باشد که در ادامه هر کدام یک از این اعتراض ‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پیشنهاد می شود مقاله مزایا و معایب شبکه های اجتماعی را نیز مورد مطالعه قرار دهید

اعتراضات و واکنشات به طرح صیانت از فضای مجازی

در اعتراض مربوط به اصل هشتاد و پنجی شدن این طرح که در سال ۱۴۰۰ و در ششم مرداد ماه مجلس به درخواست برخی از نمایندگان پاسخ مثبتی داده بود که این درخواست بررسی طرح صیانت طبق اصل هشتاد و پنجی قانون اساسی بود.

بر اساس این اصل مجلس استفاده خواهد بود دستیار تصویر بعضی از قوانین را به کمیسیون‌های داخلی بدهد چنین قوانینی در مدت که مجلس مشخص می کند آزمایشی اجرا و در صورت موفقیت آمیز بودن مجلس آنها را برای اجرا تصویر می کند نمایندگان تصویب نمودند که این طرح در کمیسیون تحت عنوان کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی بررسی گردد که همین موضوع مشهد اعتراض بسیاری از صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و کارشناسان رسانه شده است‌

اعتراض بعدی که در رابطه با متن طرح صیانت از فضای مجازی بود که بسیاری از مردم و مسئولان با آن مخالفت کردند اعتراضات به حدی پیش رفت که حتی کارگزاری اینترنتی با بیش از یک میلیون امضا منتشر کردید امضاکنندگان این کارزار بر این باورند که تحسین خدمات فضای مجازی را محدود و حقوق کاربران را زیر پا خواهد گذاشت. به باور این معترضان این طرح کسب و کارهای اینترنتی به ویژه کسب و کارهای کوچک آسیب خواهد شد که نمی ‌توانند نظیر قبل بدون هیچ گونه محدودیتی کالا و خدمات خود را تبلیغ نمایند و در نهایت این طرح زمینه ایجاد رانت و فساد مالی خواهد بود.

اما واکنش به این اعتراضات توسط مسئولین نیز بسیار قابل توجه بود در واکنش نسبت به اعتراض در رابطه با اصل هشتاد و پنجی شدن طرح جواب مرکز پژوهش های مجلس این بود که این طرح هنوز به تصویب نرسیده و تنها نحوه بررسی آن تعیین گردیده است. علاوه بر این سخنگوی کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران اعلام کرد که هیچ گونه منعی برای حضور خبرنگاران مجوز دار در جلسات کمیسیون وجود نداشته و جلسات آنلاین پخش خواهد شد.

واکنش به اعتراضات در رابطه با متن طرح

اما در واکنش به اعتراض دوم در رابطه با متن طرح که اکثر کاربرا فضای مجازی و همچنین با طرح صیانت مخالفت نمودند اما مسئولان موافق طرح دلایل دیگری دارند. نمایندگان موافق این طرح بر این باورند که دچار سوء تفاهم شده و آنچه که در فضای مجازی در رابطه با این طرح مطرح شده با اصل آن تناقض دارد. در واقع طرح صیانت به معنای فیلترینگ نیست و تنها هدف آن حمایت از کسب و کارهای داخلی می باشد.

به گفته برخی از نمایندگان پلتفرم هایی نظیر اینستاگرام ، توییتر یا تلگرام می‌ بایست با قوانین و ضوابط ایران را قبول کنند تا محدود نشوند. در آخر کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی بعد از بررسی تمامی نظرات به این نتیجه رسیدند که طرح باید بری مرکز پژوهش‌های مجلس ارسال شود و پس از اصلاح چند مورد به کمیسیون ارجاع گردد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false