×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
طلاق عاطفی و راهکارهای آن

ازدواج یک سنتی دیرینه برای پیوند دادن زن و مرد به یک دیگر و ایجاد یک حس مشترک میان آن ها و در نهایت به وجود آمدن یک زندگی مشترک است . در صورتی که در مدت زمان طولانی با گذشته چندین سال از ازدواج این حس به مرور زمان از بین برود وکم کم رابطه های عاطفی ، روحی ، جسمی و حتی کلامی شکل دیگری پیدا می کند و بی مهری و کم شدن محبت میان زوجین و بروز طلاق عاطفی می شود .

آمار این نوع از طلاق میان زوجین در کشور ما به صورت دقیق وجود ندارد اما طبق تحقیقات انجام شده و آمار به دست آمده در میان مراجع کنندگان به مشاوره های خانواده نشان دهنده این است که این نوع طلاق از طلاق قانونی نیز پیشی گرفته است .

ریشه یابی طلاق عاطفی میان زوجین

معمولاً ریشه ی این نوع طلاق ها از دعوا و نزاع میان زوجین شروع می شود و بعد گذشته ۵ تا ۶ سال بعد از ازدواج بروز می کند که هریک با توجه به بالا بودن عدم نارضایتی از یکدیگر و میزان بالا رفتن انتظاراتی که در یک روابط دارند ، کارشان به اینجا می کشد . افرادی که دچار طلاق عاطفی می شوند در کنار یکدیگر آرامش و عشق در ابتدای رابطه را ندارند و ترجیح می دهند هریک به تنهایی زندگی کنند و به نیاز های یکدیگر اهمیتی نمی دهند .

ریشه یابی طلاق عاطفی میان زوجین

جهت مشاهده پست های روانشناسی بر روی مطالب روانشناسی کلیک کنید.

اختلاف سنی زوجین

در اکثر ازدواج های که در ایران شکل می گیرد معمولاً مرسوم است که سن مرد از زن باید بیشتر باشد در صورتی که اگر این اختلاف سنی بیش از ۷ تا ۱۰ سال باشد هریک از زوجین دنیا متفاوتی دارند و همین تفاوت موجب می شود که درک صحیحی از دنیاهای خود نداشته باشند و همین امر ساده اما بسیار مهم موجب طلاق عاطفی می شود .

شناخت کم از روحیات طرف مقابل

در ابتدای ازدواج افراد فکر می کنند که شناخت کافی از یکدیگر دارند و برای رفتن به زیر یک سقف کاملاً آماده هستند ، اما به مرور زمان اختلاف در سلیقه ، طرز رفتار ، موقعیت اجتماعی و دید متفاوت هریک از طرفین از زندگی موجب بالا گرفتن اختلافات ، دعوا و نزاع بیش از حد ، شکستن حرمت ها و در نتیجه سردی در روابط و فاصله گرفتن از یکدیگر می شوند و موجب طلاق می شود .

ضعف روابط عاطفی زوجین

شاید یکی از مهم ترین علل این نوع از طلاق ها ضعف در ارضاء نیازهای یکدیگر و به نوعی ضعف روابط عاطفی در زوجین دانست . متأسفانه منشأ ضعف در روابط عاطفی موجب منجر به سردی در تمامی روابط زن و مرد می شود . این روابط نظیرجسمی ، روحی و حتی گفتاری است که سبب سست شدن بنیان خانواده و از بین رفتن انرژی مثبت می شود.

بیماری جسمی و روحی

افرادی که توجهی به سلامتی خود و حتی افراد خانواده ندارند وارد این مرحله از طلاق شده اند به گونه ای که دیگر مسئولیت های خود را با میلی و بی توجهی انجام می دهند ، برای رابطه برقرار کردن با اعضای خانواده تلاشی نمی کنند و از انجام وظایف خود سر باز می زنند ؛ این عامل را می توان مهم ترین علت دانست .

اختلافات فکری میان زن و مرد

اختلافات فکری یا همان عوامل فکری موجب کشمکش و دعوا میان زن و مرد و عامل بروز طلاق عاطفی است . زوجین اگر درک متقابل از یکدیگر داشته باشند به گونه ای که از لحاظ فکری و فرهنگی به یکدیگر نزدیک باشند حتی بحرانی ترین شرایط زندگی میانشان فاصله ایجاد نمی کند و خدشه ای بر روابطشان  وارد نمی کند .

این موارد تنها چندین مورد از عوامل به وجود آمدن یک رابطه سرد و از بین رفته میان زن و مرد است اگر بخواهیم دیگر عوامل را ذکر کنیم شامل :

• از بین رفتن وابستگی و دلبستگی

• کم شدن هیجانات در زندگی مشترک

• مرور گذشته و نادیده گرفتن مسائل امروز

• تمرکز بر مسائل بیرون از خانواده و بالا رفتن سرگرمی های برون زناشویی

• صرف وقت بیشتر با فرزندان و بی توجهی به روابط بهینه زناشویی

• سرزنش مداوم یکدیگر و به رخ کشیدن اشتباهات یکدیگر

• دعوا و نزاع بر سر کوچکترین مسائل و مقصر دانستن طرف مقابل

• وقت نگذاشتن برای یکدیگر و صرف وقت در اینترنت ، شبکه های اجتماعی ، میهمانی های دوستانه

• از بین رفتن اعتماد میان طرفین جهت حل مشکلات و مسائل خانوادگی

عواقب طلاق عاطفی و تأثیر آن بر فرزندان

عواقب طلاق عاطفی و تأثیر آن بر فرزندان

ابتدا عواقبی که این نوع بر روی زن و مرد را مورد بررسی قرار می دهیم :

زن و مردی که دچار این نوع از طلاق می شوند آسیب های جدی می بینند به طوری که طلاق قانونی و جدایی رسمی آن ها بهتر است ، زیرا موجب می شود که هریک با فرد دیگری رابطه ی جدیدی را شروع و زندگی بهتری داشته باشند . زوجینی که به این مرحله از طلاق می رسند به سمت روابط خارج از خانواده می روند عواقب نافرجام تری را متحمل خواهند شد که این عواقب می تواند شامل بی اعتمادی ، فساد و نا امنی باشد ؛ پس طلاق عاطفی و عواقب آن را جدی بگیرید .

آثار مخربی که بر روی فرزندان دارد این است که شاهد عینی روابط سرد میان پدر و مادر خود هستند . پرخاشگری ، گوشه گیری ، بهانه جویی ، غمگین بودن ، زود رنجی ، بیزاری از زندگی و حس بیمارگونه از جمله اثراتی است که برکودکانی که در گیر این نوع طلاق پدر و مادر خود هستند ، می شوند .

نه به طلاق عاطفی و راهکارهای آن

در صورتی که بتوانیم به موقع آن را شناسایی کنیم می توانیم جلوی پیامدهای بعد از آن را بگیریم و از آسیب ها و اثرات مخرب آن جلوگیری کنیم . کمپین نه به طلاق عاطفی در شبکه های اجتماعی می تواند خانواده ها و به خصوص جوانانی که قصد تشکیل خانواده را دارند آگاه سازد !

-اولین راه کار و بهترین آن مراجعه به روانشناس و مشاوره خانواده است اما در صورتی که بخواهید خودتان جلوی این کار را بگیرید ابتدا از خود شروع کنید . بفهمید مقصر اصلی این جدایی کدامیک هستید ؟ منشأ دعوا ها و گلایه هایتان از یکدیگر بیشتر بر سر چیست ؟ لیستی از انتظارات بی جایی که از یکدیگر دارید را بنویسید یک به یک موارد را بررسی و سعی در رفع آن باشید .

-به نیازهای یکدیگر توجه کنید ، علایق و ایده های یک دیگر را بشناسید و سعی در بر آوردن آن داشته باشید . کوتاه آمدن یکی از طرفین هنگام بروز مشکل و در شرایط بحرانی ؛ به اصطلاح یک طرف آب روی آتش شود تا از شعله ور شدن آن و عواقب بعد آن در امان باشید .

-در مورد مشکلاتتان با یکدیگر صحبت کنید و برای حل آن از یکدیگر مشورت بگیرید ، پیشنهاداتتان را بدهید و راه کارهای بدست آمده را در زندگی روزمره عملی کنید .

مهارت هایی که در زندگی زناشویی لازم است را بیاموزید و در زندگی مشترک خود پیاده کنید . با آموختن این مهارت ها و دانستن نحوه تعامل با همسر خود از جمله الزاماتی است که می توان از بروز طلاق عاطفی جلوگیری به عمل آورد .

دیگر راهکار های جلوگیری از طلاق عاطفی

دیگر راهکار های جلوگیری از طلاق عاطفی

• انتخاب درست همسر آینده و بررسی تمامی جوانب از لحاظ فکری ، فرهنگی و موقعیت اجتماعی

• شناسایی و مدیریت درست کانال ها و شبکه های مجازی

• انعطاف پذیری و واقع گرا بودن طرفین در برابر مشکلات

• کنترل شرایط زندگی و در دست گرفتن آن

• صحبت کردن باهم ؛ اولین قدم ایجاد ارتباط با یکدیگر و نزدیکی روابط باهم

• ایجاد روابط دو نفره با یکدیگر نظیر درست کردن یک غذای خوشمزه با هم ، مسافرت رفتن ، قدم زدن با یکدیگر و …

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false