×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
عفونت های کلیه - تصویر اصلی

عفونت قسمت های مختلف دستگاه ادراری گروهی از بیماریها را در بر می گیرد که علایم مشابهی دارند . در عفونت هایی که به طور ناگهانی و به صورت حاد ایجاد می شوند معمولا یک عامل بیماری زا و در عفونت های مزمن دو یا چند عامل بیماری زا دخیل می باشند . عفونت های کلیه ( دستگاه ادراری ) از عفونت های شایع مربوط به انسان در تمام سنین هستند که میزان شیوع و عوارض وابسته به آن بسته به سن و جنس بیمار متفاوت است . راههای ایجاد کننده عفونت دستگاه ادراری نیز متفاوت می باشد . عوامل میکروبی با صعود از راه مجرای ادرار و ورود به مثانه سبب عفونت مثانه می شوند و از آن جا به سایر قسمت های دستگاه ادراری انتشار می یابند . بنابراین رعایت دقیق بهداشت ناحیه تناسلی به پیشگیری از ایجاد عفونت های دستگاه ادراری کمک می کند . به علاوه تماس جنسی و زایمان نیز عوامل دیگر تسهیل کننده عفونت دستگاه ادراری در زنان به شمار می روند  .

بیشتر بخوانید : پیشگیری و درمان نارسایی حاد کلیه

عفونت های حاد کلیه

عفونت های حاد کلیه ممکن است یک کلیه و گاه هر دو کلیه را درگیر نماید. از آنجا که میکربهای بیماری زا از راه مجرای ادرار خود را به مثانه می رسانند، تثبیت عفونت بستگی به کیفیت سیستم های دفاعی مثانه خواهد داشت. مناسب بودن نحوه خروج ادرار و هماهنگی عضلانی در این زمینه، خاصیت ضد میکربی ادرار و عامل هایی که چسبندگی میکرب ها را به سلولهای سطحی غیرممکن یا امکان پذیر می نمایند از جمله این عوامل هستند. هنگامی که میکربهای وارد شده به مثانه تکثیر یافتند و سبب ایجاد عفونت در مثانه شدند، این که عفونت بتواند از طریق میزنای خود را به کلیه ها برساند یا نه، بستگی به توانایی بیماری زایی میکرب، وجود یا فقدان برگشت ادرار از مثانه به کلیه ها، میزان و کیفیت انقباض مثانه، و درجه حساسیت کلیه ها به عفونت دارد. نشانه های معمول در عفونت حاد کلیه شامل شروع ناگهانی لرزش تکان دهنده، تب متوسط تا شدید، درد دایمی یک طرفه یا دو طرفه در پهلوها، تکرر ادرار، شب ادراری، بی اختیاری ادراری، و سوزش ادرار میباشند.

بی حالی و ضعف شدید و تهوع و استفراغ و گاهی حتی اسهال نیز دیده می شود. در عفونت حاد کلیه کودکان کم سن و سال اغلب از درد مبهم در شکم شکایت دارند.

عفونت های کلیه - تصویر سوم

در صورت تشخیص سریع این عفونت و درمان مناسب آن، عوارض ایجاد نخواهد شد. بیماران مبتلا به بیماریهای زمینهای کلیه یا ناهنجاریهای دستگاه ادراری، در صورت ابتلای به عفونت کلیه در معرض خطر بیشتری می باشند. در صورت وجود انسداد یا سنگ در دستگاه ادراری درمان عفونت کلیه با اختلال روبه رو می شود.

عفونت حاد کلیه با درمان مناسب و کافی در افراد بالغ طبیعی بدون بروز مشکل بهبود خواهد یافت. در شیرخواران و کودکان که دستگاه ادراری آنها هنوز تکامل کافی پیدا نکرده است، به خصوص اگر بیماری های زمینه ای کلیوی وجود داشته باشد، عفونت حاد کلیه می تواند منجر به آسیب های دایمی در کلیه ها شود. بنابراین تمامی عفونت های دستگاه ادراری در شیرخواران و کودکان می بایست به دقت بررسی شوند و فورا مورد درمان قرار گیرند. در صورت شدید بودن عفونت و یا وجود عوامل مشکل زا ممکن است بیمار نیاز به بستری شدن پیدا کند. پس از بستری شدن با انجام آزمایش های لازم عامل میکربی ایجاد کننده بیماری مشخص می شود و درمان لازم و اختصاصی صورت می گیرد. پس از درمان، جهت کنترل، چندین نوبت آزمایش های ادراری تکرار می شود تا از عدم عود بیماری اطمینان حاصل شود.

عفونت های مزمن كليه

عفونت های کلیه بیماریی است که از دوران کودکی آغاز می شود و در زمان بلوغ ادامه می یابد. در صورت فقدان عوامل مشکل زا نظیر بیماری قند، سنگ کلیه و بیماریهای انسدادی دستگاه ادراری ، عفونت های کلیه خوش خیم می باشند و به ندرت منجر به تخریب کلیه یا کاهش کار آن خواهند شد.

در افراد مبتلا به عفونت مزمن کلیه حملات حاد گاه گاهی ممکن است رخ | دهد. تب معمولا فقط در طی عفونت جاد وجود دارد. در غیاب عفونت حاد، بیمار مبتلا به عفونت مزمن کلیه ممکن است فاقد علامت باشد. در صورت پیشرفت عفونت مزمن کلیه و دو طرفه شدن آن ممکن است علایم مربوط به افزایش فشار خون، کم خونی، و نارسایی کلیه رخ دهد. بیماران مبتلا به عفونت مزمن کلیه، مستعد ابتلای به عفونت در خون، افزایش فشار خون، و سنگهای کلیوی به ویژه سنگهای عفونی می باشند. علل مسؤول پیشرفت عفونت كليه کودکان و تبدیل آن به نارسایی مزمن کلیوی در سن بلوغ عبارتند از:

۱) ناکافی بودن درمان در موارد عود با دوام عفونت کلیوی

۲) ناتوانی کلیه در رشد

۳) ایجاد اختلالات پیشرونده سیستم ایمنی در کلیه

۴) تخریب کلیه در اثر بالا رفتن فشار خون

۵) تخریب کلیه در اثر برگشت ادرار از مثانه به کلیه

۶) ایجاد سنگهای عفونی کلیه

عفونت های کلیه - تصویر دوم

پیشگیری از تخریب پیشرونده کلیه در عفونت مزمن کلیه، به تشخیص سریع عفونت های دستگاه ادراری در کودکان، پیشگیری دقیق و درمان تمام عفونت های ادراری در طی کودکی و بلوغ و تشخیص سریع، و ترمیم تمام حالات قابل ترمیم با عمل جراحی که تاثیر معکوس بر درمان طبی می گذارند، نیازمند است.

در درمان عفونت مزمن کلیه، برای این که تخریب پیشرونده کلیه و کاهش عمل آن به حداقل ممکن برسد می بایست عفونت دستگاه ادراری را به دقت تحت کنترل در آورد و عوارض را به سرعت شناسایی کرد و به طور مناسب درمان نمود. بالغين و به ویژه کودکان مبتلا به عفونت مزمن کلیه، احتیاج به درمان دقیق طبی دارند. این موضوع مستلزم تشخیص سریع و ریشه کن کردن عفونت دستگاه ادراری و جلوگیری از عود عفونت می باشد. لازمه ریشه کن کردن عفونت دستگاه ادراری درمان ضدمیکربی اختصاصی می باشد. استفاده مداوم و طولانی مدت از داروهای ضدمیکربی به ویژه در کودکان برای جلوگیری از عفونت مجدد ضرورت دارد.

در مجموع با رعایت بهداشت ناحیه تناسلی می توان بطور موثری از ایجاد عفونت های کلیوی جلوگیری نمود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false