×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
وسواس شست و شو دست ها

وسواس شست و شو عبارت است از احساس آزاردهنده مبنی بر اینکه آلودگی ها علیرغم شست و شوی مداوم هنوز از بین نرفته اند. این نوع وسواس یکی از شایع ترین انواع اختلال وسواس فکری-عملی به حساب می آید و جزء درمان پذیر ترین وسواس ها نیز تلقی شده است. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری احساس می ‌کنند که هرگونه تماس اتفاقی یا قرارگیری در معرض آلودگی موجود منجر به آلودگی کامل می شود. بیماری که به موجب این طرز فکر دائماً نگران حفظ خود از آلودگی است به شست و شو و نظافت افراطی روی آورده و باز هم به سختی احساس تمیزی میکند. این بیماری به عنوان وسواس آلودگی شناخته شده و متأسفانه شیوع فراگیری در میان مردم کشور ما دارد. در این مقاله در رابطه با علائم و علل بروز این بیماری و همچنین راهکارهای درمان آن صحبت خواهیم نمود ؛ تا انتها همراه ما باشید.

مطالب مرتبط : راه های غلبه بر افکار وسواسی و راهکارهایی برای رفع آن

نشانه های وسواس شست و شو

راهکارهای مؤثر جهت درمان وسواس شست و شو

این وسواس معمولاً به دو شکل تردید در رابطه با تمیزی و تحمل ناپذیری این تردید بروز می‌ کند. تصور کنید مجبور باشید دستتان را در جایی بسیار تاریک با فشار کم آب بشویید همینکه شست ‌و شوی دست هایتان تمام می شوند این شک که مثل خوره به جان تان می ‌افتد که دستانتان را خوب نشسته ای باعث می شود که دوباره به شستشوی دست ها بپردازید. این احساس که موجب این عمل در شما می‌شود یک احساس آزاردهنده است و دقیقاً همان شک جان فرسا است که مبتلایان به وسواس شست و شو در شبانه روز با آن دست و پنجه نرم می کند. شخص بیمار برای آنکه از این شک رها شود کار شست و شو را به دفعات زیاد و مکرر تکرار می کند. نهایت به مرحله‌ای می ‌رسد که حاضر نیست دست از شستشو بردارد. اساساً وقتی شخص به این تصمیم پنداشته می ‌شود که باید عمل شستن را بدون نقص انجام دهد نگرانی پیرامون روزانه تمیزی کامل و نیاز به پرهیز از آلودگی ها در ذهنش قوت می‌گیرد و تا جایی پیش می ‌رود که دیگر امکان در تمیز شدن در حد لازم به سادگی برایش میسر نیست.

تردید در رابطه با تمیزی برای مبتلایان به این وسواسی تحمل‌ناپذیر است. یک شخص غیر وسواس حتی اگر از تمیزی کامل دست ها به علت شستشو در جای تاریک و با فشار کم آب مطمئن باشد از این مسئله با بی اعتنایی عبور می کند. در حالی که تحمل احتمال تمیزی ناقص برای مبتلایان به وسواس شستن به راحتی امکان نخواهد داشت شخص بیمار حتی اگر چیزی را ۹۹ درصد تمیز و پاکیزه بداند از فکر یک درصد کثیفی آن به وحشت افتاده و همین میزان ناچیز را مضر و کشنده می داند.

مطالعه بیشتر : نشانه های بیماری چند شخصیتی و نحوه درمان آن

دلایل وسواس شست و شو

دلایل وسواس شست و شو

شایع ترین دلایل مرتبط با وسواس شست و شو ترس از آسیب زدن به خود است. . مبتلایان می هراسند که عدم پاکسازی کامل آلودگی ها به آنها آسیب بزند ؛ این اشخاص با خود فکر می ‌کنند که اگر به اندازه کافی تمیز نباشند بهتر در معرض آسیب قرار گرفته و عواقب آن برایشان تحمل ناپذیر است.

این افراد هراس از آسیب دیدن به دیگران نیز دارند ؛ یعنی ترس از آلوده کردن غیر عمدی اطرافیان که به عنوان وسواس احساس مسئولیت نیز شناخته می شود. به طور جزئی تر بگوییم از این می‌ترسد که موجب مریضی دیگران شود و این قبیل بیماران بر اساس عدم مسئولیت در قبال سلامتی دیگران و نا توانایی تحمل هراس ناشی از عواقب بد شستن می‌چرخد و این وضعیت را می‌توان در قالب زنجیره ای شامل : احساس کثیفی ، شستن دست ها ، شک در رابطه با تمیزی دستان ،  تشدید احساس مسئولیت در برابر سلامتی دیگران.

ترس دیگر مبتلایان به این وسواس ترس از حشرات می باشد ، در واقع هراس از حشرات فقط مربوط به گزیده شدن نمی شود دلیل ترس آنها این است که حشرات ناقل آلودگی هایی هستند که تماس با آنها منجر به آسیب به خود و دیگران می شود. تفاوت این ترس با فوبیای حشرات آن است که فرد مبتلا به فوبیای حشرات پیش از هر چیز از گزیده شدن وحشت دارند اما برای فرد مبتلا به این وسواس همه حشرات به شکلی ترس برانگیز است که امکان دارد موجب ایجاد بیماری‌های مرتبط با حشرات و عواقب تحمل ‌ناپذیر شود.

هم چنین بخوانید : آدم های سمی چه نوع اشخاصی می باشند ؟

راهکارهای مؤثر جهت درمان وسواس شست و شو

درمان های مؤثر در این رابطه شامل رفتار درمانی ، شناخت درمانی و پایداری درمان است که هر کدام از آن‌ها مقوله جداگانه دارد. راهکار رفتار درمانی به عنوان یک روش درمانی از دل یک سنت و نظریه پرمایه در روانشناسی موسوم به شناخت رفتار درمانی اقتباس شده است. درمانگر این روش را در ۵ مرحله بیان نموده است که با تکرار آن وسواس بیمار به تدریج برطرف خواهد شد.

این مراحل شامل : طبقه بندی ترس ها ، خود نظارتی ، مواجهه سازی و جلوگیری از پاسخ ، مواجه سازی مجدد و مسائل قراردادی می باشد. در این روش بیمار ابتدا باید به کمک یک درمانگر آلودگی ‌هایی را که هراس انگیز می ‌پندارد بر اساس شدت از شدیدترین به ضعیف ترین فهرست کند. برای نمونه یک شخص مبتلا به وسواس شست و شو می تواند دستمالی را که بر روی زمین افتاده و کثیفی آن را تحمل کند اما نتواند به کف زمین در صورتی که حسابی برق افتاده باشد مستقیماً دست بزند.

در شناخت درمانی بیمار و درمانگر هر دو با همکاری یکدیگر به دنبال چاره ای هستند تا باورهای اشتباه بیمار در رابطه با آلودگی را اصلاح کنند. برای نمونه مبتلایانی که از آسیب زدن به دیگران هراس دارند و به عقیده خودشان در قبال خیلی چیزها مسئول بوده و باید هر موقعیتی را به اندازه کافی کنترل کند اصلاح این قبیل باورهای اشتباه در کانون توجه این روش تکامل یافته قرار گرفته است.

در راهکار پایداری درمانی ، اغلب مبتلایان به این وسواس در صورت پیگیری درمان خود بهبود پیدا کرده و مهم آن است که دارای اثرات پایدار باشد و  علائم بیمار پس از مدت کوتاهی مجدداً باز نگردد. تداوم خود درمانی موجب پایداری بهبود بیمار شده و مبتلایان به این وسواس برای پایداری نتایج مثبت درمان به انجام مداوم تمرینات ذهنی و رفتاری نیاز دارند تا از لحاظ ذهنی نیز سالم باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false